Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Bogusiak i Adam Kopczyński odwiedzili groby wybitnych ełkasiaków [ZDJĘCIA]

Dariusz Kuczmera
Pomnik Leszka Jezierskiego
Pomnik Leszka Jezierskiego Jacek Bogusiak
Kustosz tradycji ŁKS Jacek Bogusiak i Grupa Ełkaesiak jak co roku zorganizowali przy pomocy przyjaciół w tym wybitnego hokeisty Adama Kopczyńskiego, akcję odwiedzenia grobów ludzi związanych z ŁKS.

Prezentujemy zdjęcia pomników Władysława Króla, Leszka Jezierskiego, Jerzego Sadka

Przyjaciele Łódzkiego Klubu Sportowego działający w prowadzonej przez Jacka Bogusiaka grupie „Ełkaesiak”, do której należą byli sportowcy, olimpijczycy i mistrzowie Polski z ŁKS, m.in. piłkarze: Marek Dziuba, Mirosław Bulzacki, Wiesław Jańczyk, hokeiści: Adam Kopczyński, Walery Kosyl oraz artyści sympatyzujący z Łódzkim Klubem Sportowym: Jacek Bieleński, Marian Lichtman, Andrzej Żuk-Żukiewicz i inni, pamiętają o ważnych wydarzeniach z historii klubu, organizują benefisy na cześć zasłużonych sportowców i działaczy klubu.

Grupa „Ełkaesiak” pamięta także o zmarłych sportowcach i działaczach Łódzkiego Klubu Sportowego. Od wielu, wielu lat na wszystkich łódzkich cmentarzach, groby wielu byłych sportowców i działaczy ŁKS oznaczane są specjalną kartą pamięci o zmarłym, oraz dekorowane chorągiewkami ŁKS.

Na terenie łódzkich cmentarzy odwiedzanych jest już ponad 150 grobów. Na samym Cmentarzu Starym przy ul. Ogrodowej jest pod opieką „Ełkaesiaka” 51 grobów. Karty pamięci o zmarłych ełkaesiakach kładzione są także na grobach w innych miastach Polski, gdzie pochowani są zasłużeni sportowcy Łódzkiego Klubu Sportowego.

Do każdej łódzkiej nekropoli opracowany został plan cmentarza z zaznaczonymi grobami sportowców Łódzkiego Klubu Sportowego.
„Karty Pamięci” z napisem: „Tu jest pochowany … sportowiec/działacz Łódzkiego Klubu Sportowego. Jesteśmy dumni i pamiętamy, że jednym z nas – ełkaesiakiem. Cześć jego pamięci!” znajdą się na grobach piłkarzy takich jak:
Władysław Karasiak, Piotr Suski, Jerzy Sadek, Henryk Frymarkiewicz, Jacek Płuciennik, Władysław Kubiak, Karol Miller, Adam Grad, Michał Urban, Stefan Bilariusz, Tadeusz Tadeusiewicz, Henryk Piasecki, Jan Durka, Józef Milla, Bolesław Szadkowski, Wacław Pegza, Władysław Pegza, Władysław Soporek, Bogdan Mizgier, Stanisław Wlazły, Paweł Kowalski, Roman Jańczyk, Leszek Jezierski, Stefan Andrzejewski, Stanisław Bomba, Ireneusz Stolenwerk, Bolesław Korporowicz, Mieczysław Nowak, Julian Magin, Jerzy Wieteski, Witold Wenclewski, Józef Walczak, Dragan Dostanić, Władysław Król, Lucjan Radomski, Antoni Śledź, Henryk Koczewski, Wacław Gałecki, Robert Grzywocz.

Historia ŁKS to wiele sekcji sportowych. Także o sportowcach innych dyscyplin jest zachowana pamięć i na ich grobach będą „Karty Pamięci”. Najbardziej znani to:
Alfons Bek, Jerzy Bek, Jerzy Potz, Czesław Potz, Helena Potz, Stanisław Szewczyk, Krzysztof Białynicki, Mieczysław Słowakiewicz, Jerzy Debisz, Henryk Czyż, Andrzej Rybski, Witold Maciaszczyk, Stefan Matusiak, Stanisław Świercz, Józef Pisarski, Józef Żyliński, Henryk Grunert, Waldemar Ceran, Tadeusz Prywer.

Grupa „Ełkaesiak” pamięta o wybitnych prezesach i działaczach, bez których nie było by sukcesów i 110-letniej historii klubu. Oni tworzyli kiedyś historię klubu, dziś na ich mogiłach leżą „Karty Pamięci ŁKS”. Są to m.in:
Heliodor Konopka, Wacław Taubwurcel, Stefan Rogala, Zygmunt Skibicki, Aleksy Rżewski, Władysław Wróblewski, Tadeusz Stolarek, Edward Gliszczyński, Henryk Lubawski, Jan Morawiec, Tadeusz Warchulski, Jan Malesa, Antoni Włodarek, Jan Sobieski, Eugeniusz Bogusiak, Józef Wolczyński, Lucjan Zapędowski, Zofia Kaczmarek, Jacek Dobrzański, Stanisław Olek, Janusz Bielski, Andrzej Bogusz, Wojciech Smaczny, Kazimierz Sumera, Alfons Sumera, Tadeusz Salski, Czesław Raczyński, Tadeusz Bobiński.

„Karta Pamięci” jest także złożona w grobowcu rodziny Romualda Kowalskiego. To najliczniejsza rodzina, która działała w ŁKS. Romuald i Leokadia Kowalscy, oraz ich pięciu synów i córka – wszyscy wielce zasłużeni dla Łódzkiego Klubu Sportowego.

Grupa „Ełkaesiak” Jacka Bogusiaka pamięta także o grobach artystów związanych za swojego życia z ŁKS. Przypomnijmy niektóre z nazwisk.
Jan Machulski (szermierz LKS i ikona Polskiego Kina)
Leon Niemczyk (wierny kibic i przyjaciel Leszka Jezierskiego)
Ludiwk Benoit (aktor)
Bogusław Sochnacki
Jacek Chmielnik (wielu pamięta Jego taniec i śpiew radości po meczu w Ostrowie Św. w 1998 roku gdy ŁKS zdobył Mistrza Polski)
Ludwik Jerzy Kern (autor min. Książki „Moje Abecadłowo” i rozdziału litera Ł jak ŁKS)
Edward Ałaszewski (piłkarz ŁKS, mistrz Polski w siatkówce z ŁKS, rysownik wielu podobizn sportowców ŁKS)
Grzegorz Timofiejew (urodzony w 1908 roku, przyjaciel Władysława Soporka i Jerzego Wieteskiego)
Jerzy Urbankiewicz (szermierz ŁKS, literat)

W dziejach ŁKS było także wielu dziennikarzy, którzy oprócz swojej pracy w redakcjach, działali także w Łódzkim Klubie Sportowym. Byli to min:
Jerzy Panasewicz (szachista)
Ludwik Szumlewski i Władysław Lachowicz (byli trenerzy grup sportowych)
Michał Strzelecki, Arnold Borowik, Andrzej Szymański, Jarosław Nieciecki i Mieczysław Wójcicki (spikerzy na imprezach ŁKS)
Wiele zdjęć do Kroniki ŁKS wykonał wieloletni dziennikarz „DŁ” – Andrzej Wach.

Jacek Bogusiak pamięta także o zasłużonych kibicach, którzy działali przed laty tak jak on w Klubie Kibica ŁKS. Byli to min:
Jacek Żurek, Sławomir Leśniak, Jarosław Obuchowski, Jacek Dębski i Mariusz Jakubowski.

Wielu ełkaesiaków pochowanych jest także w innych miastach. Tam również na ich grobach położone zostaną w tych dniach „Karty Pamięci”. W Warszawie pochowana jest Maria Kwaśniewska (medalistka olimpijska z 1936 roku), Henryk Szczepański (piłkarz, olimpijczyk z 1960 roku) i ulubieniec kibiców, doskonały technik piłkarski Stanisław Terlecki. W Wólce Kosowskiej pochowany jest redaktor Jerzy Zmarzlik , który nazwał drużynę ŁKS „Rycerzami Wiosny”, w Katowicach Henryk Szymborski, w Rzeszowie Tadeusz Hogendorf, w Kutnie jeden z założycieli Łódzkiego Klubu Sportowego Zenon Sienkiewicz.

Dzięki pomocy ludzi związanych z ŁKS-em „Karta Pamięci” dotrze także do Kanady i będzie położona na grobie pierwszego mistrza Polski z ŁKS – Stefana Kostrzewskiego (zdobył mistrzostwo Polski w lekkoatletyce w 1923 roku). Kostrzewski to ten sportowiec, który w latach 40-tych ubiegłego wieku przesyłał z Anglii do ŁKS sprzęt sportowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki