Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Bogusiak przedstawia: Król i Miss Świata grali w tenisa na ŁKS. 6 dni do otwarcia stadionu ŁKS im. Władysława Króla. Zdjęcia

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Zgadniecie, która dziewczynka to Karolina Bielawska?
Zgadniecie, która dziewczynka to Karolina Bielawska? Fot. Z archiwum Jacka Bogusiaka
Z okazji zbliżającej się uroczystości otwarcia nowego stadionu ŁKS (22 kwietnia), kustosz tradycji ŁKS Jacek Bogusiak przedstawia w odcinkach historię ŁKS ze szczególnym naciskiem na obiekty klubu z al. Unii. Dziś dziesiąty odcinek.

W Parku Sportowym ŁKS pierwsze korty tenisowe powstały w 1924 roku. Dwa lata później z inicjatywy rodziny Kowalskich, nestora rodu Romualda Kowalskiego i jego pięciu synów, korty zmodernizowano. Rodzina Kowalskich sfinansowała budowę trzech nowych kortów. W 1927 roku dobudowano domek tenisowy, a w 1931 - powiększono teren kortów. Zbudowano trzy kolejne korty. Zdrenowano teren wokół kortów. Ogrodzono cały teren wysoką siatką. Ustawiono dużo ławek i kwietników. Wazony na kwiaty wykonane z żeliwa powstały dzięki sponsorowi klubu Odlewni St. Weigt i s-ka.
W sezonie 1929/30 sekcja hokeja wprowadziła pokazy gry w tenisa na lodzie.
Korty przetrwały do wybuchu wojny. W 1946 roku uporządkowano tereny przeznaczone na korty i ponownie je uruchomiono. W 1951 roku wybudowano jeden centralny kort tenisowy i dwa boczne. Zbudowano domek tenisowy.
Korty tenisowe znajdowały się przy ulicy Karolewskiej i drodze wewnętrznej prowadzącej od bramy wjazdowej do trybuny. W 1983 roku rozpoczęto budowę kolejnych kortów w północnej części stadionu.
Korty przy ulicy Karolewskiej działały do czasu wybudowania dużej hali sportowej. Następnie służyły jako teren przygotowawczy i magazynowy do celów budowy stadionu. Po rozbiórce hali sportowej i betonowej trybuny przyszedł czas na zakończenie działalności kortów tenisowych na terenach ŁKS.
W tenisa doskonale grał Władysław Król, był wicemistrzem Łodzi. W rozgrywkach o mistrzostwo ŁKS w tenisie Władysław Król zdobył w grze pojedynczej trzy razy mistrzostwo, raz wicemistrzostwo, w deblu dwa razy mistrzostwo i sześć razy wicemistrzostwo, w mikście raz wicemistrzostwo.
Z zawodników ŁKS mistrzostwo Polski w tenisie zdobyli w 1945 roku Józef Hebda, w 1957 Maria Dowborówna w juniorach, a w 1962 Maria Dowbór-Lewandowska w grze podwójnej.
W tenisa w barwach ŁKS grało tysiące osób. Jedni dobrze, drudzy jeszcze lepiej i zdobywali sukcesy, łącznie z mistrzostwami Polski.
Największą gwiazdą tenisa w ŁKS jest Karolina Bielawska, dzisiejsza Miss Świata. Będąc dzieckiem grała w tenisa w ŁKS i biegała po kortach w koszulce z przeplatanką ŁKS,
Karolina Bielawska grała w ŁKS w tenisa w latach 2007-2012. Jej trenerem był Włodzimierz Kijowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki