Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Majchrowski minimalnie przed Małgorzatą Wassermann w sondażu IBRiS

q
Joanna Zmuda
Jacek Majchrowski wygrałby pierwszą turę wyborów samorządowych na prezydenta Krakowa, gdyby głosowanie odbyło się w ostatnią niedzielę. Tak wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. W drugiej turze zmierzyłby się z Małgorzatą Wassermann.

W przeprowadzonym przez IBRIS sondażu wygrywa prof. Jacek Majchrowski, który rządzi miastem od 16 lat. W pierwszej turze chce na niego głosować 41,7 proc. mieszkańców Krakowa. W drugiej turze obecny prezydent najprawdopodobniej zmierzy się z kandydatką Zjednoczonej Prawicy Małgorzatą Wassermann, która uzyskałaby 30,6 punktów procentowych poparcia.

Na trzecim miejscu plasuje się Łukasz Gibała (16,1 proc.), były poseł PO i Ruchu Palikota, a obecnie szef stowarzyszenia Logiczna Alternatywa. Na kolejnych miejscach znaleźli się się związany z partią Wolność Konrad Berkowicz (2,3 proc.) oraz Jolanta Gajęcka (2,2 proc.) z Kukiz'15. Na 0,6 proc. może liczyć Daria Gosek-Popiołek, która startuje z ramienia partii Razem. Wciąż 6,6 proc. krakowian nie wie, na kogo będzie głosować.

Gdyby druga tura wyborów odbyła się w ostatnią niedzielę to Jacek Majchrowski mógłby liczyć na 48 proc. głosów. Kandydatka PiS Małgorzata Wasserman zdobyłaby z kolei na 43,7 proc poparcia. Różnica jest niewielka. Tymczasem wciąż 6,9 proc. krakowian nie wie, jak zagłosuje w drugiej turze.

- W Krakowie jest tylko troje liczących się kandydatów: Jacek Majchrowski, Małgorzata Wassermann i sukcesywnie rosnący w siłę Łukasz Gibała. O ile wynik pierwszej I tury wydaje się przesądzony, o tyle to, kto wygra w grodzie Kraka wcale nie jest takie pewne - mówi w Onecie prezes IBRiS Marcin Duma. - O tym, kto wygra zadecydują głosy wyborców Łukasza Gibały. W tej chwili w tej grupie bardziej popularna jest Małgorzata Wasserman, a wynik głosowania 4 listopada jest niepewny. Wiele będzie zależało od postawy i deklaracji Łukasza Gibały, ale także od tego, które z dwojga kandydatów będzie w stanie lepiej zaadresować swoją ofertę do tego elektoratu - dodaje ekspert.

Sondaż przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniu 13 października bieżącego roku. Badanie zrealizowane zostało metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1100 dorosłych krakowian.

Zdecydowaną chęć udziału w wyborach zadeklarowało 56,6 proc. mieszkańców. Kolejne 6 proc. odpowiedziało, że raczej wybierze się na głosowanie.
Źródło: Onet

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jacek Majchrowski minimalnie przed Małgorzatą Wassermann w sondażu IBRiS - Gazeta Krakowska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki