Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Sasin: Donald Tusk działał w interesie Rosji, a nie w interesie Polski

OPRAC.:
Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
"Tusk wolał współpracować z Rosjanami, Tusk wolał układać się z Rosjanami przeciwko swojemu prezydentowi, swojego państwa, Polski, niż współpracować z prezydentem" - szef MAP
"Tusk wolał współpracować z Rosjanami, Tusk wolał układać się z Rosjanami przeciwko swojemu prezydentowi, swojego państwa, Polski, niż współpracować z prezydentem" - szef MAP fot. pixabay
Dzisiaj Polska jest niezależna energetycznie od Rosji - powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin w czwartek w TVP Info. Jak dodał, prezydent Lech Kaczyński bardzo mocno stawiał na bezpieczeństwo energetyczne Polski, na naszą niezależność.

Sasin podkreślił, że Polskę nie wiążą obecnie "żadne umowy z Gazpromem i z Rosją".

"Dzisiaj Polska jest niezależna energetycznie od Rosji. Mogliśmy to osiągnąć właśnie dzięki temu, że prezydent Lech Kaczyński zainicjował budowę gazoportu w Świnoujściu, a rząd Jarosława Kaczyńskiego, można powiedzieć rzutem na taśmę w ostatnich miesiącach swojego funkcjonowania w 2007 r. przeznaczył duże pieniądze na rozpoczęcie tej budowy, tej inwestycji" - powiedział.

Sasin: Tusk działał w interesie Rosji

Jak mówił Sasin, Donald Tusk, będąc premierem, "robił wszystko, żeby opóźnić powstanie gazoportu, tak aby on nie zafunkcjonował w tej najbliższej, dającej się przewidzieć przyszłości, żeby nie był żadną alternatywą dla dostaw z Rosji". "Działał tutaj w interesie Rosji, a nie w interesie Polski" - dodał.

Wybory na żywo! Zobacz naszą relację wyborczą

Trwa głosowanie...

Referendum 2023. Pytanie 1

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

"Lech Kaczyński mocno stawiał na bezpieczeństwo energetyczne Polski"

Jak dodał szef MAP, "Tusk wolał współpracować z Rosjanami, Tusk wolał układać się z Rosjanami przeciwko swojemu prezydentowi, swojego państwa, Polski, niż współpracować z prezydentem".

"Nie było żadnej współpracy pomiędzy Donaldem Tuskiem a prezydentem Lechem Kaczyńskim. I to nie dlatego, że nie chciał tego prezydent Lech Kaczyński. Prezydent Lech Kaczyński niezależnie od tego, że sercem był po drugiej stronie politycznej barykady, serem był zawsze z PiS, to jednak rozumiał, że jako prezydent RP musi współpracować z każdym rządem. Również z rządem Donalda Tuska. I wiele gestów w tym kierunku wykonywał. Ale zawsze ta wyciągnięta ręka była odtrącana" - powiedział Sasin.

Jak dodał, prezydent Lech Kaczyński "bardzo mocno stawiał na bezpieczeństwo energetyczne Polski, bardzo mocno stawiał na naszą polską niezależność".

Zajrzyj na specjalny serwis wyborczy i.pl

Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu eksploatowany jest od 2016 roku. Powstanie Terminalu LNG pozwoliło na odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, co przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Decyzja o budowie gazoportu zapadła w 2006 r. Budowa terminalu została uznana przez Radę Ministrów za inwestycję strategiczną dla Polski. Obecna zdolność regazyfikacyjna terminalu wynosi 6,2 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Czytaj też na portalu TVP Info.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jacek Sasin: Donald Tusk działał w interesie Rosji, a nie w interesie Polski - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki