MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak długa jest historia II Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi? Jubileusz 120- czy może jednak aż 141- lecia szkoły?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
II Liceum Ogólnokształcące przy ul. Nowej w Łodzi w tym roku świętuje wielki jubileusz. Wszyscy mówią o tym, że szkoła kończy 120 lat. Absolwenci szykują się na zlot, zaplanowany na sobotę, 15 czerwca. Atrakcji będzie moc, a chętnych do udziału w obchodach z dnia na dzień przybywa. Organizatorzy natomiast dwoją się, aby wszystko jak najlepiej przygotować. Jest plan, ale pojawiają się też zaskakujące niespodzianki…

Jak długa jest historia II Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi? Sensacyjne odkrycie podczas przygotowań do obchodów

Jubileusz 120- czy może jednak aż 141- lecia szkoły? 

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

- Współczesne technologie coraz częściej udowadniają, że w historii nie wszystko zostało jeszcze odkryte – przekonuje Katarzyna Kiełek, nauczycielka historii i wos w II LO. - W ramach przygotowań do 120-lecia szkoły, moim zadaniem było zebranie informacji o dyrektorach II Liceum Ogólnokształcącego. Wczytując się wnikliwie w artykuły i materiały, którymi dysponowałam, zauważyłam, że pominięto pierwszego dyrektora. Być może był to efekt braku dostępu do źródeł. Postanowiłam poszukać konkretnych informacji i z pomocą przyszły mi w tym zadaniu zdigitalizowane zbiory Kurjera Warszawskiego.   Według informacji, które pozyskałam, Leon Kościanowski otrzymał misję stworzenia szkoły w Łodzi w styczniu 1883 roku. Była to szkoła początkowa. W 1900 roku do grona pedagogicznego tej szkoły dołączył Józef Radwański - nauczyciel przedmiotów elementarnych. Po czterech latach wykupił placówkę i przemianował ją Prywatną Męską Szkołę Józefa Radwańskiego, która była także szkołą przygotowującą do dalszej nauki  w szkole średniej. Działała na podstawie pozwolenia ówczesnego Ministerstwa Oświaty   nr 40711 z 1904 r.  Wniosek nasuwa się prosty: historia naszej szkoły sięga nie 1904 roku, jak do niedawna byliśmy pewni, lecz roku 1883, co oznacza, że w tym roku świętujemy 141-lecie i tym samym jesteśmy najstarszą szkołą średnią w Łodzi. 

Dzisiejsze II Liceum Ogólnokształcącym im. Gabriela Narutowicza w Łodzi jest szkołą, która kontynuuje tradycje Progimnazjum Polskiego Józefa Radwańskiego, Męskiego Gimnazjum Klasycznego Kazimierza Tomaszewskiego i przedwojennego Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza w Łodzi.

- Powstaliśmy w 1904 roku i jesteśmy najstarszą szkoła średnią w naszym mieście, z czego się cieszymy i czym się szczycimy – mówi Dariusz Jędrasiak, dyrektor II LO. - Historia i tradycja są bardzo ważnym elementem w wychowywaniu uczniów, bo bez tradycji, bez historii nie ma narodu. Znaleziony archiwalny artykuł, który mówi o tym, że początki państwowego gimnazjum sięgają końca XIX wieku, kiedy to powstała dwuklasowa szkoła powszechna. Ona później przekształciła się w szkołę Radwańskiego, czyli w szkołę, która dała początki II Liceum Ogólnokształcącemu. Cieszymy się, jak tak udaje się dotrzeć do takich informacji podczas prac historycznych. Nasza szkoła mieściła się dawniej z budynku przy ulic Targowej, gdzie w tej chwili mieści się szkoła filmowa. Podczas przeprowadzki na ulicę Nową zaginęło wiele dokumentów historycznych, więc każda taka perełka jak ta informacja nas cieszy i możemy to przekazać następnym pokoleniom – nasza szkoła ma być może nie 120, a ponad 140 lat.

Warto zatem wertować stare źródła i archiwalne wydawnictwa.
- Zgłębiamy dalej te źródła, a nie jest to prosta sprawa, bo nie jesteśmy archiwistami – dodaje Dariusz Jędrasiak. - Jesteśmy pasjonatami tego, co wiąże się z naszą szkołą. Staramy się znaleźć pewną informację i myślę, że do zjazdu, kiedy planujemy obchody jubileuszowe, będziemy mieć materiał na ten temat.

Jubileuszowy zjazd absolwentów
II LO organizuje zjazdy absolwentów co 10 lat. Są one okazją do spotkań, wzruszeń, emocjonalnych rozmów. W najbliższym już zadeklarowało udział prawie 500 chętnych. Ale zgłoszeń wciąż przybywa i na pewno nie zabraknie też takich osób, które zapiszą się tuż przed uroczystością.

Wszystkie informacje o nadchodzących wydarzeniach, jubileuszowym zjeździe i bankiecie znajdują się na stronie internetowej http://www.lo2-120lat.pl. W programie zjazdu przewidziano m.in. w godz. 10-12 uroczystości w Sali konferencyjnej ŁSSE ul. Ks. Tymienieckiego 22G, w godz. 12-15 spotkanie pokoleń w budynku szkoły, od godz. 18.30 – bankiet rocznicowy w restauracji GKO Kasyno ul. Tuwima 34. Opłata za uczestnictwo w spotkaniu wynosi: 200 zł – uroczyste obchody /wydawnictwo, znaczek pamiątkowy, certyfikat, catering, emocje i wzruszenia – bezcenne; 250 zł – bankiet /obfita konsumpcja, ciepłe posiłki, zimna płyta, napoje, alkohole, ciasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak długa jest historia II Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi? Jubileusz 120- czy może jednak aż 141- lecia szkoły? - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki