MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak myć okna na wiosnę? Najlepsze sposoby na lśniące szyby bez smug. Jak dbać o okna drewniane, plastikowe i aluminiowe?

Redakcja RegioDom
Redakcja RegioDom
Wideo
od 16 lat
Mycie okien to istotny element wiosennych porządków. To również doskonała okazja, aby pomyśleć o pielęgnacji i konserwacji szyb oraz ram okiennych z PVC, drewna i aluminium. Warto to zrobić już teraz, bo nie wymaga to dużych nakładów czasu i pracy. Sprawdź, jak zadbać o okna przed sezonem letnim.

Spis treści

Dlaczego warto regularnie dbać o okna?

Większość nowych okien ma fabryczne zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych. Wytrzymałość lakieru lub innych powłok malarskich na ramach okiennych może jednak różnić się w zależności od otoczenia, w jakim mieszkamy. Dla przykładu: okna w dużych miastach są bardziej narażone na działanie spalin, dlatego ich ramy mogą szybciej ulegać korozji. Proces ten można opóźnić, systematycznie czyszcząc okna. Środek czyszczący powinien być jednak dobrany odpowiednio do materiału, z którego wykonana jest rama okienna.

Wiosenne porządki są doskonałą okazją nie tylko do dokładnego umycia szyb, ale to również dobry moment na konserwację ram okiennych.
Wiosenne porządki są doskonałą okazją nie tylko do dokładnego umycia szyb, ale to również dobry moment na konserwację ram okiennych. Freepek

Kiedy najlepiej myć okna?

Planując wiosenne mycie okien, unikajmy słonecznej pogody. Kiedy świeci słońce, woda wysycha szybciej, pozostawiając trudne do usunięcia smugi na szybach okiennych. Mróz także nie jest naszym sprzymierzeńcem w pielęgnacji okien – może uszkodzić szyby, gdy będziemy myć je na mokro. Dlatego to sucha i pochmurna pogoda najlepiej sprzyja efektywnemu myciu okien.

Okna z PVC. Dowiedź się, jak możesz o nie dbać

Ponieważ plastikowe ramy okna przez swoje właściwości elektrostatyczne łatwiej przyciągają kurz, dlatego należy myć je częściej niż te z drewna czy aluminium. Do czyszczenia ram z PVC najlepiej użyć ciepłej wody i łagodnych płynów do czyszczenia, np. płynu do mycia naczyń. Należy pamiętać o tym, by nie stosować środków żrących i materiałów ściernych. Te pierwsze mogą doprowadzić do zmatowienia okna, drugie natomiast uszkodzić ramę i profil oraz doprowadzić do powstania mikroporów, a usunięcie wnikającego w nie brudu jest wyjątkowo trudne.

Okna z PVC nie wymagają stałej konserwacji, dlatego regularne i odpowiednie czyszczenie pozwoli zachować ich niezmienny wygląd przez wiele lat.

Sprawdź, jak najlepiej czyścić okna drewniane

Okna drewniane należy czyścić regularnie oraz nie rzadziej niż raz na pół roku monitorować stan powłoki lakierniczej. Dzięki temu i stosowanym od lat rozwiązaniom, ramy zachowają naturalny wygląd przez długi czas. Przy czyszczeniu ram drewnianych należy pamiętać o kilku zasadach. Do mycia ram okiennych używajmy innego środka niż ten, którym czyścimy szyby, ponieważ amoniak występujący w płynach do mycia szyb może uszkodzić lakier. Po drugie – pamiętajmy o regularnym używaniu preparatu do konserwacji drewna w formie pasty lub mleczka. Dzięki temu ramy okienne dłużej wytrzymają bez potrzeby ponownego malowania.

Zobacz, jak myć okna z aluminium

Ramy aluminiowe najlepiej czyścić dwukrotnie. Pierwszy raz – używając wody z dodatkiem łagodnego środka do zmywania. Następnie należy przetrzeć je do czysta suchą ścierką. Bezwzględnie trzeba pamiętać o tym, aby ram okiennych aluminiowych nie czyścić kwaśnymi środkami ani płynami na bazie rozpuszczalników oraz nie używać materiałów ściernych. Ich użycie może poważnie uszkodzić aluminiowe profile okienne. Jeżeli chcemy wyczyścić silne zabrudzenia, doskonałym środkiem do tego celu będzie nafta. Do konserwacji aluminiowych ram okiennych najlepiej użyć preparatów stosowanych np. do karoserii samochodowych.

Poznaj zasady pielęgnacji szyb okiennych

Ważny jest nie tylko wybór płynu (przeznaczonego do mycia szyb), ale także rodzaju materiału, jaki będziemy używać do mycia okien. Unikajmy materiałów sztywnych, twardych – takich, które mogłyby zarysować powierzchnię. Najbardziej odpowiednie do mycia szyb są ircha, mikrofibra i miękki papierowy ręcznik kuchenny. Jeżeli okno wymaga większej pielęgnacji, warto najpierw umyć je na mokro – wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń, a dopiero później suchą gąbką i płynem do szyb.

Dawniej do nabłyszczania szyb stosowało się farbę drukarską z gazet. Teraz odchodzi się od tego sposobu. Jeżeli jednak chcemy go sprawdzić, to pamiętajmy, że nie powinno się stosować gazet ze sztywnego papieru, ponieważ może on rysować powierzchnię.

Zobacz, jak dbać o okna. Renowacja uszczelek i okuć okiennych

Okna narażone są na liczne obciążenia mechaniczne. Bardzo często je otwieramy, uchylamy i zamykamy. Poddawane są również stale oddziaływaniom atmosferycznym – promienie słońca, deszcz, mróz. A okucia i uszczelki okienne są szczególnie wrażliwe na czynniki pogodowe. Odpowiednia pielęgnacja znacznie przedłuży okres ich niezawodność.

Warto raz do roku smarować i w razie potrzeby regulować okucia okienne. Przegląd należy rozpocząć od sprawdzenia, czy żaden element metalowy konstrukcji okna nie jest obluzowany lub zużyty. Wszystkie części ruchome warto nasmarować lub naoliwić. Najlepiej wybrać preparat w poręcznej butelce z aplikatorem – ułatwi to wprowadzenie oleju we właściwe miejsce i prawidłową konserwację okucia. Następnie, jeżeli zauważymy, że okno się nie domyka lub lekko się obniżyło, regulujemy poziom i docisk ramy śrubami przy zawiasach.

Konserwacji wymagają także uszczelki. Polega ona na naniesieniu na ich powierzchnię odpowiedniego środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili, szczególnie jest to ważne przed okresem zimowym.

Podczas tradycyjnego mycia okien pamiętaj m.in. o następujących zasadach:

  1. Dbaj o okna regularnie (myj je przynajmniej 2–3 razy w roku).
  2. Nie używaj agresywnych środków o kwaśnym lub zasadowym odczynie, bo mogą one poważnie uszkodzić powłokę antykorozyjną okuć okiennych.
  3. Korzystaj z miękkich ściereczek lub papierowych ręczników, które nie pozostawiają na powierzchni szyby kłaczków. W przypadku niezbyt brudnych okien bardzo dobrze sprawdzają się ściereczki z mikrofibry.
  4. Jeśli okna są bardzo brudne, to warto umyć je najpierw metodą tradycyjną, a potem doprowadzić do połysku, przecierając mikrofibrą.
  5. Do ściągania wody z powierzchni szyb można użyć również gumowej ściągaczki – uda się dużo szybciej niż przy użyciu ściereczki.
  6. Mycie szyby zaczynaj zawsze od góry.
  7. Przynajmniej raz do roku naoliw elementy ruchome okna (np. zawiasy), nie używaj do tego jednak oleju spożywczego, lecz specjalnie przystosowanych środków.
  8. Jeżeli podczas mycia okien regulujesz okucia, staraj się robić to ostrożnie.
  9. Myjąc okna, przetrzyj również uszczelki okienne.
Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak myć okna na wiosnę? Najlepsze sposoby na lśniące szyby bez smug. Jak dbać o okna drewniane, plastikowe i aluminiowe? - RegioDom.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki