Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odwołać się od niekorzystnej decyzji ZUS? Co, gdy ZUS zwleka z wydaniem decyzji? Ostatnie słowo może należeć do Ciebie!

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Jeśli uważasz, że decyzja ZUS nie jest dla Ciebie korzystna, odwołuj się!
Jeśli uważasz, że decyzja ZUS nie jest dla Ciebie korzystna, odwołuj się! 123RF
Nie musisz godzić się z decyzją wydaną przez ZUS! Jeśli uważasz, że nie jest ona dla Ciebie korzystna, odwołuj się! To naprawdę proste!

W jaki sposób się odwołać? To zależy od rodzaju decyzji.

Decyzje wydane na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS

W tej grupie mieszczą się przede wszystkim decyzje dotyczące przyznania renty. Odwołanie od takiej decyzji, wymaga przejścia następującej procedury:

  1. Trzeba zaczekać na doręczenie orzeczenia wydawanego przez lekarza orzecznika ZUS. W praktyce orzecznicy zwykle wręczają egzemplarz orzeczenia już w dniu badania.
  2. Jeśli nie jesteś zadowolony z tego, co orzekł lekarz orzecznik ZUS, musisz wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem ZUS. Na zrobienie tego jest 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia.
  3. Kiedy zostanie wyznaczony termin badania przez komisję, zostaniesz o tym powiadomiony.
  4. W wyznaczonym terminie musisz bezwzględnie stawić się przed komisją. Obecnie w każdym z województw komisja lekarska ma jedną siedzibę. Zanim stawimy się przed komisją, powinniśmy pamiętać, że istotnym argumentem, który może przekonać członków komisji do zmiany orzeczenia wydanego przez orzecznika ZUS, jest dodatkowa dokumentacja medyczna, której nie przedłożyliśmy orzecznikowi. Każdy kolejny dokument świadczący o tym, że nasz stan zdrowia przeszkadza w wykonywaniu pracy, zwiększa szansę na to, że komisja zmieni orzeczenie.
  5. Jeśli komisja podtrzymała orzeczenie lekarza orzecznika trzeba wnieść odwołanie do sądu. Odwołanie wnosi się w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem ZUS-u.
  6. Kiedy ubezpieczyciel otrzyma odwołanie, ma 30 dni na ewentualną zmianę swojego stanowiska. Może w tym czasie zmienić lub uchylić decyzję. Jeśli tego nie zrobi, skieruje odwołanie do sądu. Dołączy do niego swoje uzasadnienie.
  7. Gdy sprawa trafi do sądu, poczekamy kilka miesięcy na rozstrzygnięcie.

Decyzje, od których nie można się odwołać

Do drugiej grupy należą właśnie takie decyzje, od których w ogóle nie można się odwołać. Dotyczy to decyzji:

  • przyznających świadczenie w drodze wyjątku;
  • odmawiających przyznania świadczenia w drodze wyjątku;
  • w sprawach o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Osoba, która nie zgadza się z treścią którejś z wymienionych tu decyzji, ma jedynie możliwość wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy do prezesa ZUS.

Decyzje w innych sprawach

Jeśli jesteś niezadowolony z treści decyzji wydanych w innych sprawach niż dotychczas wymienione (dotyczy to na przykład decyzji w sprawie przyznania emerytury), powinny przejść drogę odwoławczą podobną do tej, która jest stosowana w przypadku decyzji wydanych na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. W tym przypadku procedura jest jednak nieco krótsza i przebiega następująco:

  1. W razie, gdy nie satysfakcjonuje Cię decyzja, możesz wnieść odwołanie do sądu. Wnosi się je za pośrednictwem ZUS.
  2. ZUS ma 30 dni na rozważenie, czy podtrzymuje swoją decyzję. W tym czasie może zmienić lub uchylić decyzję, od której się odwołujemy. Jeżeli jednak tego nie zrobi, skieruje sprawę do sądu. Do sądu trafi Twoje odwołanie wraz z uzasadnieniem stanowiska ZUS.
  3. Gdy sprawa trafi do sądu, poczekamy kilka miesięcy na rozstrzygnięcie.

Kiedy ZUS zwleka

Jeżeli ZUS zwleka z wydaniem decyzji także możemy reagować. W sytuacji, gdy na wydanie decyzji czekamy dłużej niż 2 miesiące, możemy złożyć skargę na opieszałość urzędników. W takiej sytuacji:

  1. Należy wnieść odwołanie do ZUS. W odwołaniu trzeba wyraźnie wskazać datę złożenia wniosku, na który nie doczekaliśmy się odpowiedzi. Musimy też wyraźnie zaznaczyć, że na wydanie decyzji czekamy już od ponad 2 miesięcy.
  2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni na ustosunkowanie się do ponaglenia. W tym czasie powinien wydać zaległą decyzję, a jeśli tego nie zrobi, musi skierować sprawę do sądu.
  3. Po tym, gdy sprawa trafi do sądu, poczekamy kilka miesięcy na rozstrzygnięcie. Sąd powinien w tym czasie wpłynąć na ZUS, by wydał decyzję w sprawie, która pozostaje nierozstrzygnięta. Jeżeli jednak ZUS nie wydał decyzji z powodu Twojego zaniedbania (na przykład wniosek, który złożyłeś w ZUS był nieprawidłowo wypełniony lub nie zostały do niego dołączone wymagane dokumenty), sąd nie będzie miał podstaw, by zdyscyplinować Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Właściwy sąd

Odwołania w niektórych sprawach należy kierować do sądów rejonowych. W innych właściwe są sądy okręgowe. Reguluje to art. 477 8 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 roku poz. 1805 z późniejszymi zmianami).

Sąd rejonowy zajmie się sprawą, jeśli dotyczy ona:

  • zasiłku chorobowego, wyrównawczego, opiekuńczego, macierzyńskiego oraz pogrzebowego;
  • świadczenia rehabilitacyjnego;
  • odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wypadku lub choroby zawodowej pozostającej w związku z czynną służbą wojskową albo służbą w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Celno-Skarbowej;
  • ustalenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

W pozostałych sprawach właściwe są sądy okręgowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki