JAK ONI RZĄDZILI: piątek

Marcin Darda
Udostępnij:
Czołówka naszego plebiscytu, podsumowującego kadencję parlamentarzystów z województwa łódzkiego, powoli się stabilizuje. Na czele wciąż Artur Dunin, zgierski poseł PO. Dunin zdobył jak dotąd 1083 głosy i sześć negatywnych.

Drugi jest łodzianin Maciej Grubski (także PO), który jest jednocześnie najwyżej ocenianym senatorem. Zgromadził 887 głosów na "tak" i 36 na "nie". Trzecie miejsce zajmuje także członek Izby Wyższej, czyli senator Marek Trzciński ze Zduńskiej Woli. Jego statystyka to 510 głosów pozytywnych i tylko dwa negatywne.

Najwyżej ocenianym posłem opozycji jest Jarosław Jagiełło, łódzki parlamentarzysta PiS. Jagiełło zajmuje piąte miejsce. Najwyżej spośród posłów SLD zawędrował piotrkowianin Artur Ostrowski, ale zajmuje miejsce w drugiej dziesiątce naszego plebiscytu. Najsłabiej przędą posłowie PSL. Najwyższe statystyki spośród ludowców ma wieluński poseł Mieczysław Łuczak, jednak jego pozycja to już końcówka drugiej dziesiątki: tylko 40 głosów na "tak" i aż 22 na "nie". Tylko i wyłącznie negatywne oceny zbierają Anita Błochowiak (SLD), Tadeusz Woźniak, Grzegorz Wojciechowski i Marek Matuszewski (wszyscy PiS).

Aby ocenić posła i senatora z regionu łódzkiego w naszym plebiscycie, wystarczy wysłać SMS na numer 72355, wpisując "DL.nr kandydata.TAK" lub "DL.nr kandydata.NIE"; przykładowa treść wiadomości: "DL.77.NIE" lub "DL.44.TAK". Całkowity koszt jednego SMS-a to 2,46zł z VAT.

Głosować można do 22 września do godz. 12. Każdy nadawca prawidłowo oddanego głosu otrzyma w wiadomości zwrotnej kod do bieżącego e-wydania "Dziennika Łódzkiego", który można zrealizować na portalu www.prasa24.pl. Wysłać można dowolną liczbę SMS-ów.

Głosować można również wypełniając kupon, który będziemy zamieszczać w papierowym wydaniu gazety do 21 września. Po wycięciu należy go dostarczyć do łódzkiej redakcji "DŁ" i wrzucić do 21 września do godz. 12 do skrzynki z napisem "Jak oni rządzili" - plebiscyt "Dziennika Łódzkiego").

Kupony można też wysłać pocztą. Pod uwagę będą brane te, które dotrą do redakcji do 21 września do godz. 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

ł
łodziak
Warszawa, dnia 16 września 2011 r.

Do Biura Instytucji Demokratycznych
i Praw Człowieka OBWE
ul. Miodowa 10
00-251 Warszawa

Janusz Korwin-Mikke
Komitet Wyborczy
Nowa Prawica – Janusza Korwina-Mikke
ul. Podskarbińska 11A
03-831 Warszawa

ZAWIADOMIENIE
W imieniu Komitetu Wyborczego Nowa Prawica Janusza Korwina-Mikke (dalej „KW Nowa Prawica”) pragnę zawiadomić o nieprawidłowościach związanych z procedurą rejestracji komitetów wyborczych przez Państwową Komisję Wyborczą w Rzeczpospolitej Polskiej (dalej „PKW”), które stanowią zagrożenie dla zasady demokratycznych wyborów oraz praw człowieka do rzetelnych wyborów.
W związku z powyższym zwracam się z wnioskiem o objęcie przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE obserwacją sposobu stosowania przez PKW procedur wyborczych w okresie przedwyborczym w związku z wyborami do Sejmu i Senatu w Rzeczpospolitej Polskiej, które odbędą się w dniu 09 października 2011 roku.

Art. 210 § 2 Kodeksu wyborczego zawiera sformułowanie upraszczające złożoną procedurę procesu rejestracji list kandydatów do Sejmu i Senatu. Zgodnie z powyższym przepisem komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych (czyli w 21 z 41 okręgów), uprawniony jest do zgłoszenia dalszych list bez poparcia zgłoszenia podpisami wyborców. Zgłoszenie list kandydatów przez komitety wyborcze spełniające powyższy warunek następuje na podstawie zaświadczenia PKW wydanego na wniosek zainteresowanego komitetu wyborczego, złożony do 40 dnia przed dniem wyborów.
KW Nowa Prawica złożył wniosek do PKW o wydanie zaświadczenia uprawniającego do zgłaszania dalszych list bez poparcia zgłoszenia podpisami wyborców w dniu 30 sierpnia 2011 r., czyli 40 dnia przed dniem wyborów, a więc z zachowaniem ustawowego terminu. Dnia 01 września 2011 roku, PKW odmówiła jednak wydania wnioskowanego przez KW Nowa Prawica zaświadczenia, gdyż zdaniem PKW, nie zdążył on z rejestracją list w 21 okręgach wyborczych. W konsekwencji KW Nowa Prawica nie został zarejestrowany w całym kraju.
Odmowa wydania zaświadczenia nie miała żadnego poparcia w przepisach Kodeksu wyborczego, gdyż Kodeks nie przewiduje żadnego ograniczenia w zakresie terminu, w którym powinny zostać zarejestrowane listy w co najmniej połowie okręgów wyborczych. Warunek ten nie musiał więc być spełniony do dnia 30 sierpnia 2011 r. do godziny 24.00. Jedynym terminem jaki KW Nowa Prawica była zobowiązana zachować był termin do wniesienia wniosku o wydanie zaświadczenia uprawniającego do zgłaszania dalszych list bez poparcia zgłoszenia podpisami wyborców. To, kiedy zostaną zarejestrowane listy w okręgach wyborczych zależy tylko i wyłącznie od okręgowych komisji wyborczych. Jest rzeczą oczywistą, że nie można uzależniać prawa komitetu wyborczego do zarejestrowania list w całym kraju od spełnienia w określonym terminie pewnych warunków przez okręgowe komisje wyborcze. W przeciwnym wypadku, oznaczałoby to możliwość podejmowania przez urząd dyskrecjonalnej decyzji, które komitety wyborcze zostaną zarejestrowane, co w sposób oczywisty godziłoby w prawo do wolnych wyborów.
PKW działa w ten sposób wbrew wymogom Kodeksu Dobrej Praktyki w Sprawach Wyborczych przyjętym przez Komisję Wenecką w dniach 18-19 października 2002 roku, który przewiduje, że sprawdzanie podpisów powinno być oparte na wyraźnych przepisach, w szczególności jeśli chodzi o termin końcowy. PKW nie wyznaczyła takiego końcowego terminu na rozpatrywanie wniosków o rejestrację list kandydatów. W konsekwencji PKW może rozpatrywać wnioski komisji wyborczych w dowolnym terminie. Uznając przy tym, że uzyskanie zaświadczenia upoważniającego do zgłoszenia list w całym kraju bez konieczności przedkładania podpisów jest możliwe pod warunkiem zarejestrowania przez okręgowe komisje wyborcze list na 40 dni przed dniem wyborów (przy czym wymóg ten nie wynika z przepisów prawa), daje to urzędowi możliwość celowego przedłużania procedury weryfikacji list kandydatów w celu niedopuszczenia do rejestracji w całym kraju niektórych komitetów wyborczych.
Należy zaznaczyć, że Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE już wcześniej wskazywało na konieczność ujednolicenia zasad weryfikacji podpisów. PKW zobowiązała się do wydania w tym zakresie wskazówek dla okręgowych komisji wyborczych. Jednak w oficjalnym dokumencie PKW z dnia 10 sierpnia 2011 r., jaką jest „Informacja o zasadach i sposobie zgłaszania list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 9 października 2011 r.” PKW nie określiła terminu końcowego sprawdzania podpisów.
Oczywistym jest, że uniemożliwianie KW Nowa Prawica rejestracji komitetów wyborczych z powodu niespełnienia ustawowych przesłanek przez urząd stoi w sprzeczności z przepisami Kodeksu wyborczego oraz z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą powszechności wyborów. Ponadto, postępowanie PKW jest także niezgodne z Kodeksem Dobrej Praktyki w Sprawach Wyborczych w zakresie zalecenia, zgodnie z którym „równość możliwości winna być zapewniona partiom politycznym i kandydatom.”
Działanie PKW należy uznać za przejaw ingerencji urzędu w wolność wyborów, która może mieć wpływ na wynik wyborów i w konsekwencji skutkować ich nieważnością. Warto nadmienić, iż PKW nie zmieniła swojego zdania mimo dwukrotnego wezwania do zaprzestania naruszeń prawa. Obecnie KW Nowa Prawica usiłuje przy pomocy Sądu Najwyższego skłonić PKW do zmiany stanowiska, jak dotąd Sąd Najwyższy nie wypowiedział się w sprawie.
W związku z działaniem PKW niepozwalającym na spełnienie kryterium „równego traktowania” wszystkich komitetów wyborczych i tym samym naruszającym prawo do demokratycznych wyborów, zwracam się z prośbą o objęcie przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE monitoringiem sposobu stosowania przez PKW przepisów prawa polskiego i międzynarodowego w zakresie procedury rejestracji komitetów wyborczych.

_______________________
Janusz Korwin - Mikke
k
krokodyl
Popieram Ja i moja rodzina oraz znajomi - Pana Senatora Grubskiego za pracę dla Łodzi
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie