MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak plonowała kukurydza na ziarno z hektara w 2023 roku? Zróżnicowanie w sąsiednich powiatach bywało ogromne

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Dobry plon odnotowywano na poziomie od 8 do 14 ton z hektara.
Dobry plon odnotowywano na poziomie od 8 do 14 ton z hektara. unsplash.com/Loren King
W Polsce kończą się zbiory kukurydzy na ziarno. Plony między wielkopolskimi powiatami są bardzo zróżnicowane. Bywa, że rolnicy osiągali zaledwie kilka tony z hektara, ale i kilkanaście. Miejscami obfite opady deszczu utrudniały zbiory i poruszanie się kombajnem po podmokłym terenie. Sprawdź, ile ton z hektara uzyskali rolnicy uprawiający kukurydzę na ziarno w 2023 roku.

Spis treści

Jak powszechnie wiadomo, kluczowe dla wydajności są między innymi takie czynniki jak jakość materiału siewnego, żyzność gleby, nawożenie i — może przede wszystkim — warunki pogodowe. A te przyniosły i suszę wiosną, i obfite opady deszczu jesienią. Jak przebieg pogody odbił się na plonie kukurydzy?

Kukurydza na ziarno — plon z hektara 2023

W powiecie kaliskim w województwie wielkopolskim susza miejscami zredukowała zbiory kukurydzy na tyle, że rolnicy zbierali poniżej 3 ton z hektara, przekazuje w podsumowaniu żniw Wielkopolska Izba Rolnicza. Jednocześnie w tym samym powiecie osiągano również 12 t/ha. W innych rejonach województwa plantatorzy odnotowywali i wyższe wyniki.

Na przykład rolnicy z powiatu leszczyńskiego przekazali kierownikom biur powiatowych izby rolniczej, że plonowanie było bardzo zróżnicowane i zależne przede wszystkim od wilgotności oraz jakości gleby. Plon z hektara miał tu sięgać od 10 do 17 t/ha przy wilgotności 35 proc.

Rolnicy dodają, że nie było w tym sezonie nadzwyczajnej presji szkodników oraz chorób.

Bardzo duże zróżnicowanie plonów dało się odczuć w powiatach chodzieskim, obornickim oraz wągrowieckim. W zależności od bonitacji gleby i ilości opadów średnio producenci rolni zbierali 5-15 ton.

W powiecie nowotomyskim zbiory kukurydzy na ziarno były utrudnione z uwagi na nierówne dojrzewanie i obfite opady deszczu w czasie zbiorów. Wydajność w zależności od rodzaju gleby na której była posiana kukurydza kształtowała się od 5- 12 t/ha. Wilgotność wynosiła od 25 -34%. Na plon kukurydzy miała również wpływ susza w okresie wegetacji.

Powiat kościański - od 6 do 12 t/ha, powiaty śremski oraz rawicki - plon na glebach cięższych 9 – 12 ton/ha, na lżejszych IV – V klasa 4-5 t/ha.

Nawet dobry plon nie cieszy, gdy cena kukurydzy jest niska

Największy problem stanowi obecnie cena. W skupach na terenie powiatu złotowskiego jest bardzo niska i kształtuje się na poziomie 420/430 zł za tonę mokrego ziarna. Natomiast cena suchego ziarna kukurydzy o wilgotności poniżej 14,5% oscyluje na poziomie 600 zł za tonę.

Ceny oferowane przez skupy w powiatach śremskim i rawickim są bardzo niskie i wynoszą od 390 do 430 zł/t. Czy ktokolwiek może być zadowolony w tej sytuacji? Głównie hodowcy zwierząt, którzy zasiali kukurydzę na cele paszowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki