Spis treści
Jak powszechnie wiadomo, kluczowe dla wydajności są między innymi takie czynniki jak jakość materiału siewnego, żyzność gleby, nawożenie i — może przede wszystkim — warunki pogodowe. A te przyniosły i suszę wiosną, i obfite opady deszczu jesienią. Jak przebieg pogody odbił się na plonie kukurydzy?
Kukurydza na ziarno — plon z hektara 2023
W powiecie kaliskim w województwie wielkopolskim susza miejscami zredukowała zbiory kukurydzy na tyle, że rolnicy zbierali poniżej 3 ton z hektara, przekazuje w podsumowaniu żniw Wielkopolska Izba Rolnicza. Jednocześnie w tym samym powiecie osiągano również 12 t/ha. W innych rejonach województwa plantatorzy odnotowywali i wyższe wyniki.
Na przykład rolnicy z powiatu leszczyńskiego przekazali kierownikom biur powiatowych izby rolniczej, że plonowanie było bardzo zróżnicowane i zależne przede wszystkim od wilgotności oraz jakości gleby. Plon z hektara miał tu sięgać od 10 do 17 t/ha przy wilgotności 35 proc.
Rolnicy dodają, że nie było w tym sezonie nadzwyczajnej presji szkodników oraz chorób.
Bardzo duże zróżnicowanie plonów dało się odczuć w powiatach chodzieskim, obornickim oraz wągrowieckim. W zależności od bonitacji gleby i ilości opadów średnio producenci rolni zbierali 5-15 ton.
W powiecie nowotomyskim zbiory kukurydzy na ziarno były utrudnione z uwagi na nierówne dojrzewanie i obfite opady deszczu w czasie zbiorów. Wydajność w zależności od rodzaju gleby na której była posiana kukurydza kształtowała się od 5- 12 t/ha. Wilgotność wynosiła od 25 -34%. Na plon kukurydzy miała również wpływ susza w okresie wegetacji.
Powiat kościański - od 6 do 12 t/ha, powiaty śremski oraz rawicki - plon na glebach cięższych 9 – 12 ton/ha, na lżejszych IV – V klasa 4-5 t/ha.
Nawet dobry plon nie cieszy, gdy cena kukurydzy jest niska
Największy problem stanowi obecnie cena. W skupach na terenie powiatu złotowskiego jest bardzo niska i kształtuje się na poziomie 420/430 zł za tonę mokrego ziarna. Natomiast cena suchego ziarna kukurydzy o wilgotności poniżej 14,5% oscyluje na poziomie 600 zł za tonę.
Ceny oferowane przez skupy w powiatach śremskim i rawickim są bardzo niskie i wynoszą od 390 do 430 zł/t. Czy ktokolwiek może być zadowolony w tej sytuacji? Głównie hodowcy zwierząt, którzy zasiali kukurydzę na cele paszowe.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?