Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się do pobytu w szpitalu? Jakie dokumenty wziąć ze sobą?

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Joanna Urbaniec/Polska Press
Jak przygotować się do pobytu w szpitalu? Jakie dokumenty wziąć ze sobą? Czy można wybrać szpital? To najczęstsze pytania, które pacjenci kierują do Rzecznika Praw Pacjenta. Wyjaśniamy w pięciu punktach, jak należy przygotować się do hospitalizacji.

Jak przygotować się do hospitalizacji?

1. Wybierz szpital: Możesz wybrać dowolny szpital spośród wszystkich placówek, które mają zawartą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na terenie całego kraju. Leczenie będzie wtedy bezpłatne, jeśli jesteś ubezpieczony.

2. Zarejestruj skierowanie:Zgłoś się do wybranego szpitala, w którym wpiszą cię na listę oczekujących. Przyjmując zgłoszenie, szpital powinien poinformować cię pisemnie o zakwalifikowaniu, terminie leczenia oraz uzasadnieniu przyczyny wyboru tego terminu.

3. Oryginał skierowania: W ciągu 14 dni roboczych od rejestracji, należy dostarczyć do szpitala oryginał skierowania.

4. Zanim zgłosisz się na izbę przyjęć: Jeśli jest to konieczne, należy wziąć ze swojej poradni lu b przychodni kopię dokumentacji medycznej, która związana jest z przyczyną hospitalizacji. Zapoznaj się z regulaminem szpitala, pracy oddziału tj. godziny podania posiłków itp. Zapoznaj się z prawami, jakie przysługują ci jako pacjentowi. Taka informacja powinna znajdować się w szpitalu w miejscu ogólnodostępnym, znajdziesz ją również na stronie Rzecznika Praw Pacjenta: www.bpp.gov.pl. Przygotuj ubrania, przybory toaletowe, ręcznik i inne potrzebne rzeczy. Sprawdź zalecenie lekarza, czy np. w dniu przyjęcia należy zgłosić się po posiłku czy na czczo, czy przyjąć poranne leki itp.

5. Pamiętaj o dowodzie osobistym: W dniu zgłoszenia na izbę przyjęć pamiętaj o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.

Pierwszym Rzecznikiem Praw Pacjenta jest Krystyna Barbara Kozłowska, którą z dniem 2 października 2009 r. powołał na to stanowisko Prezes Rady Ministrów, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Do głównych zadań Rzecznika należy ochrona praw zarówno indywidualnego pacjenta jak i zbiorowych praw pacjentów oraz podejmowanie działań w przypadkach ich naruszenia, występowanie do organów władzy publicznej w sprawach systemowych, rozwiązań poprawiających ochronę i egzekwowanie praw pacjentów, a także monitorowanie sytuacji przestrzegania praw pacjentów w systemie ochrony zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki