MKTG SR - pasek na kartach artykułów

RPP informuje: ta popularna metoda leczenia boreliozy jest groźna i nieskuteczna. Zapadł wyrok w sprawie stosowania ILADS

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 7 lat
Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podtrzymał stanowisko, że stosowanie metody ILADS w leczeniu boreliozy jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i narusza prawa pacjenta. Na czym polega i czym grozi leczenie boreliozy w ten sposób?

Spis treści

Ta metoda leczenia boreliozy narusza prawa pacjenta

Jak podaje Rzecznik Praw Pacjenta, Sąd Administracyjny w Warszawie w pełni przychylił się do stanowiska RPP w sprawie szkodliwości stosowania metody ILDAS w leczeniu boreliozy, wskazując, że:

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości co do tego, że stosowanie wielomiesięcznej antybiotykoterapii zgodnie z wytycznymi ILADS jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i niebezpieczne dla pacjentów.

Stosowanie antybiotyków przez wiele miesięcy może wyniszczyć organizm.
Stosowanie antybiotyków przez wiele miesięcy może wyniszczyć organizm. 8photo/Freepik

Decyzja została wydana m.in. na podstawie opinii czterech Konsultantów wojewódzkich w dziedzinach epidemiologii oraz chorób zakaźnych. Stwierdzili oni jednoznacznie, że leczenie według wytycznych i kryteriów ILADS:

  • jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i nie ma uzasadnienia medycznego,
  • nie jest skuteczne,
  • przynosi znaczne szkody dla zdrowia pacjenta,
  • aktualna wiedza medyczna nie zna „przewlekłej” boreliozy, która wymagałaby tak długiego leczenia antybiotykiem.

Konsultant krajowy i Sejmowa Komisja Zdrowia przeciwko ILDAS

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych także zajął stanowisko w kwestii zasad diagnostyki i leczenia boreliozy, w którym zaznaczył, że:

Skuteczność długotrwałego stosowania antybiotykoterapii nie została potwierdzona w randomizowanych badaniach klinicznych na odpowiednio dużych grupach, a może prowadzić do istotnych działań niepożądanych oraz skutkować selekcją antybiotykoodporności w całej populacji Polski.

RPP przypomniał, że 8 lutego 2024 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia w całości poświęcone metodom leczenia chorych na boreliozę, podczas którego przy współudziale ekspertów z Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Ministerstwa Zdrowia, jednoznacznie skrytykowano metodę ILADS jako nieskuteczną i bardzo groźną dla zdrowia pacjentów.

Czym jest metoda ILADS?

Metoda ILADS (International Lyme and Associated Diseases Society, czyli Międzynarodowe Towarzystwo Chorób Związanych z Boreliozą i Chorób Pokrewnych) opiera się na założeniu, że występuje „przewlekła” borelioza. Jej metodyka składa się z wielomiesięcznego stosowania antybiotyków (często kilku różnych), które bywa połączone z terapią uzupełniającą, związaną np. z przyjmowaniem suplementów diety.

RPP przypomina, że obowiązujące standardy zastrzegają stosowanie przy właściwie zdiagnozowanej boreliozie pojedynczego antybiotyku przez okres do 30 dni, a leczenie według ILADS zostało opracowane w oparciu o dowody niemające żadnej wartości naukowej.

Zdaniem ekspertów skutki długotrwałego stosowania antybiotykoterapii mogą być katastrofalne i powodować wystąpienie m.in. zapalenia ścięgien, zwiększenie predyspozycji do zakażeń Clostridium difficile, a także doprowadzić do trwałego uszkodzenia:

  • wątroby,
  • trzustki,
  • jelit,
  • nerek,
  • ośrodkowego układu nerwowego.

Źródło:Wyrok w sprawie stosowania metody ILADS Rzecznik Praw Pacjenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: RPP informuje: ta popularna metoda leczenia boreliozy jest groźna i nieskuteczna. Zapadł wyrok w sprawie stosowania ILADS - Strona Zdrowia

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki