Spis treści
Do suszenia nadają się grzyby zdrowe, zebrane w koszyku wiklinowym, ewentualnie w wiaderku albo torbie z tkaniny. W foliowej torebce zaparzają się i szybko psują. W Polsce rośnie około 1400 rodzajów jadalnych grzybów, a do obrotu dopuszczonych jest 47, wyjaśniają naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Trujących jest ok. 200.
Czy grzyby przed suszeniem się myje?
Zaczynamy od przeglądu zebranych lub kupionych grzybów. Te ze śladami szkodników czy zgnilizny lepiej odrzucić. Do suszenia wybieramy zdrowe grzyby, których jesteśmy absolutnie pewni, że są jadalne. Następnie grzyby trzeba oczyścić. I tu ważna uwaga – grzybów przed suszeniem nie myjemy, bo zbiorą więcej wilgoci, której przecież chcemy się pozbyć.
Grzyby czyścimy pędzlem, miotełką albo delikatnie zwilżoną szmatką. Możliwie dokładnie. Gotowe? Możemy przejść do kolejnego kroku, czyli krojenia naszych prawdziwków, podgrzybków czy borowików.
Jak kroić grzyby do suszenia?
Tu nie ma reguły, choć wiadomo, że im grubsze to będą plastry, tym dłużej grzyb będzie wysychał.
Nie mogą to być również plasterki cienkie jak papier, bo grzyby wysuszając się, zmniejszają objętość. Więc w przypadku cieniutkich jak papier plasterków, będą łatwo się łamać.
Zatem plastry nie powinny być ani przesadnie grube, ani zbyt cienkie. Możemy przyjąć, że odpowiedzią na pytanie, jak kroić grzyby do suszenia, będą ok. 4-5 mm.
Jak suszyć grzyby w domu? Metody darmowe i z użyciem prądu
W Polsce uwielbiamy grzyby i przyrządzamy je na kilka sposobów: marynujemy, gotujemy, smażymy. Powstają wywary do zup czy sosów.
Prof. Artur Gryszkin z Katedry Technologii Rolnej i Przechowalnictwa w poradniku Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wyjaśnia: – Jeśli chcemy zaś grzyby przechować, najdłużej utrzymają swoje walory po ususzeniu, bo aż do dwóch lat, jeśli będą szczelnie zamknięte.
Polecamy też: Jak przechowywać ziemniaki na zimę? Co z marchwią, burakami i innymi warzywami korzeniowymi? Oto sprawdzone sposoby
– Warto też wspomnieć, że w trakcie suszenia pojawia się dodatkowo bogaty wachlarz substancji zapachowych. Niestety, grzyby podczas obróbki tracą niektóre ze swoich wartości odżywczych, a mają ich niemało – od witamin po aminokwasy i pełnowartościowe białko. Inną metodą na przechowywanie grzybów, która pozwala im zachować wszystkie wartości odżywcze bez strat, jest ich mrożenie – mówi naukowiec z Katedry Technologii Rolnej i Przechowalnictwa.
Sposoby suszenia grzybów
Wymienimy 4 najpopularniejsze sposoby suszenia prawdziwków, borowików czy podgrzybków:
- na nitce lub sznurku,
- na papierze/gazecie, tacce,
- w piekarniku,
- w suszarce do grzybów.
Pierwszy ze sposobów, to ten najbardziej tradycyjny. Polega na przewlekaniu pokrojonych grzybów nitką lub cienkim sznurkiem i wywieszaniu ich na zewnątrz lub w domu. Suszenie np. na tacy, papierze, gazie jest nieco bardziej wymagające. Suszone na płasko grzyby trzeba odwracać i pilnować, by stanowisko było słoneczne, suche. Unikamy stanowisk wilgotnych. Cierpliwości. Niedosuszone grzyby będą się psuły.
Bardzo popularne, bo szybkie, jest suszenie w automatycznej suszarce albo w piekarniku. Na zakup takiej suszarki do grzybów (owoców i warzyw) musimy przeznaczyć minimum 100 złotych. W tym przypadku nie trzeba obracać grzybów. Automatyczna suszarka przygotuje nam grzyby w kilka godzin, 4-6.
Jest jeszcze jedna metoda suszenia grzybów — w piekarniku. W nowoczesnych urządzeniach możemy niekiedy znaleźć specjalny program do suszenia żywności. Przyjmijmy jednak, że większość z nas takiego nie ma i nic nie szkodzi. Równo pokrojone grzyby układamy na półkach wyłożonych pergaminem i ustawiamy temperaturę na ok. 50-60 stopni Celsjusza.
„Podczas suszenia w piekarniku koniecznie należy pamiętać o tym, by zostawić uchylone drzwiczki i obracać grzyby co kilka godzin”, radzą pracownicy uczelni.
– Przed suszeniem nie myjemy grzybów, bo między innymi nasiąkają niepotrzebnie wodą. Należy je zaś dokładnie oczyścić, na przykład pędzelkiem, który często jest integralną częścią noża do zbierania grzybów. Jak grzyby oczyścimy, tak będziemy je później jeść – ostrzega prof. Gryszkin. – Darz grzyb! – dodaje z uśmiechem.
Suche grzyby przekładamy do metalowej puszki lub słoika i szczelnie zakręcamy.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?