Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak tkanina pracuje ze sławami sztuki dowiemy się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Nowa łódzka wystawa WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
„Tak pracuje tkanina” - to nowa wystawa, którą w sobotę 8 lipca otworzy Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wśród eksponatów znajdą się prace absolutnej artystycznej czołówki.

Magdalena Abakanowicz, Wojciech Sadley, Barbara Levittoux-Świderska, Jolanta Owidzka, Antoni Starczewski, Lucjan Kintopf czy Władysław Hasior - to tylko część z wybitnych artystów, których prace zostaną pokazane na wystawie „Tak pracuje tkanina”. Goście zobaczą dzieła historycznej polskiej szkoły tkaniny artystycznej, a także prace międzynarodowego grona współczesnych artystek i artystów wykorzystujących medium tkaniny.

„Tak pracuje tkanina” - to nowa wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

- Wystawa zadaje pytania o wysiłek towarzyszący tworzeniu tekstyliów, o relację między pracą konceptualną a pracą praktyczną, a także o pracę, jaką tekstylia wykonują jako dzieła sztuki, przedmioty użytkowe i nośniki wspólnoty - podkreślają kuratorki i kurator prezentacji: Marta Kowalewska, Anne Szefer Karlsen oraz Jakub Gawkowski.

Ekspozycja obejmie trzy piętra budynku D Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Punktem wyjścia przy tworzeniu ekspozycji była bogata i zróżnicowana kolekcja tkaniny artystycznej łódzkiej instytucji. Jak podkreślają twórcy wystawy, wybrane z muzealnych zbiorów dzieła nie były dotychczas pokazywane w takim zakresie.

- Myślę, że śmiało możemy powiedzieć, iż kolekcja współczesnej tkaniny artystycznej zgromadzona w naszym muzeum należy do najlepszych w Europie, jeżeli nie na świecie - podkreśla Aneta Dalbiak, dyrektorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa. - Cieszy się ona zainteresowaniem największych światowych instytucji artystycznych, które często zwracają się do nas z prośbą o wypożyczenie poszczególnych obiektów. Wystarczy przywołać ostatnią wystawę prac Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern w Londynie, czy odbywającą się właśnie prezentację dzieł tej artystki w Lozannie - w obu ekspozycjach wzięły udział prace z naszej kolekcji.

od 16 lat

Prace z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa zostały uporządkowane według trzech działów tematycznych: tradycje, projekty i języki. W części odnoszącej się do tradycji pokazano m.in. nawiązujące do dawnego tkactwa tkaniny ludowe z Podlasia, kilimy i żakardy czy też tkaniny przedstawiające symbole narodowe i patriotyczne. W przestrzeni poświęconej projektom będzie można zapoznać się z procesem twórczym towarzyszącym powstawaniu tkanin - zaprezentowano tu m.in. przedwojenne kilimy Lucjana Kintopfa, projekty Władysława Strzemińskiego, Antoniego Starczewskiego czy Magdaleny Abakanowicz. Ostatnia sekcja zaś ukazuje tkaninę artystyczną jako język służący do opisywania otaczającego nas świata i komunikowania ważnych idei.

- Podkreślamy fakt, że polska szkoła tkaniny artystycznej w latach 60. i 70. dwudziestego wieku zrewolucjonizowała to medium - mówi Marta Kowalewska, współkuratorka wystawy. - Artyści zaczęli sięgać po różnorodne, niewykorzystywane wcześniej materiały i formy, a przede wszystkim odrzucili projekt pracy w postaci projektu malarskiego.

Na dwóch piętrach pokazywane są prace współczesnych twórców, którzy w rozmaity sposób odnoszą się do tradycji tkaniny artystycznej. Znalazły się tu przykłady działań z pogranicza różnych mediów, eksperymenty twórcze, które łączą różnorodne techniki i rozwiązania formalne. W gronie twórców, których dzieła pojawiły się na wystawie są Geta Brătescu - rumuńska neoawangardowa artystka, która pracę z tkaniną łączyła z kolażem i filmem; pochodząca z Węgier Judit Kele używająca fotografii do ukazywania związków ciała, tożsamości i tkaniny; ikona słowackiej sztuki eksperymentalnej Anna Daučíková. Będzie można obejrzeć też niepokazywane wcześniej w Polsce prace Britty Marakatt-Labby i Aslaug M. Juliussen oraz tkaniny filipińskiego artysty Ciana Dayrita, czy projekty Rosemary Mayer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki