Jak "zdalne" szkoły w Łódzkiem rozdadzą świadectwa 26 czerwca? Koniec roku szkolnego bez uroczystych akademii. Nauczyciele pytani o amnestię

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Za uczniami, nauczycielami i ich dyrektorami najtrudniejszy tydzień roku szkolnego, w którym egzamin ósmoklasisty nałożył się na wciąż trwającą maturę. Do tego nie ustał obowiązek kształcenia uczniów młodszych klas na odległość, a w wielu szkołach trwało jeszcze wystawiane im ocen końcowych. Po weekendzie będzie już z górki – a za tydzień wakacje. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Za uczniami, nauczycielami i ich dyrektorami najtrudniejszy tydzień roku szkolnego, w którym egzamin ósmoklasisty nałożył się na wciąż trwającą maturę. Do tego nie ustał obowiązek kształcenia uczniów młodszych klas na odległość, a w wielu szkołach trwało jeszcze wystawiane im ocen końcowych. Po weekendzie będzie już z górki – a za tydzień wakacje. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Za uczniami, nauczycielami i ich dyrektorami najtrudniejszy tydzień roku szkolnego, w którym egzamin ósmoklasisty nałożył się na wciąż trwającą maturę. Niektóre placówki – jako zespoły złożone z podstawówek i ogólniaków – prowadziły oba państwowe sprawdziany jednocześnie. Do tego nie ustał obowiązek kształcenia uczniów młodszych klas na odległość, a w wielu szkołach trwało jeszcze wystawiane im ocen końcowych. Po weekendzie będzie już z górki – a za tydzień wakacje.

Przy poprzednim zdaniu trzeba zrobić kilka zastrzeżeń. Maturzyści (ok. 15 tys. w województwie łódzkim) pełnią lata ucieszą się dopiero po ogłoszeniu wyników egzaminu dojrzałości – 11 sierpnia – zaś nabory na studia przeciągną się do września. Z kolei absolwenci podstawówek (20 tys.) rezultaty swojego sprawdzianu poznają 31 lipca, zaś ogólniaki i szkoły zawodowe umieszczą ich na listach zakwalifikowanych 12 sierpnia. Ktoś oba te egzaminy będzie musiał ocenić, zatem i nauczycielom, współpracującym z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Łodzi skróci się wakacyjna beztroska (ale akurat ich nie trzeba żałować, bo sobie tym ocenianiem dorabiają).

Koniec roku szkolnego 2019/2020. 26 czerwca bez uroczystych akademii

Jak będzie wyglądało zakończenie roku szkolnego? O dniu 26 czerwca opowiada Anna Ostrowska, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej.
– W tym roku, ze względu na wciąż obowiązujący na terenie kraju stan epidemii i związane z tym ograniczenia, szkoły nie będą mogły zorganizować tradycyjnych, uroczystych akademii dla całej społeczności szkolnej. Świadectwa mogą być wydane uczniom indywidualnie lub w małych grupach, w ustalonych terminach, na świeżym powietrzu – instruuje rzeczniczka. – Forma i tryb wręczania uczniom świadectw szkolnych nie jest określona w przepisach prawa oświatowego i wynika wyłącznie z przyjętego w danej szkole zwyczaju oraz ceremoniału.

W województwie łódzkim niektóre placówki opublikowały szerokie harmonogramy odbioru świadectw. Już 25 czerwca zrobią to ósmoklasiści podstawówki Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie (w kolejności alfabetycznej co 5 minut), 26 czerwca – jego licealiści, zaś w przedziale 29 czerwca – 6 lipca pozostałe klasy podstawówki ZSP.

Amnestia 2020. Były pytania o prezent na Dzień Dziecka

Z rozmów z pracownikami łódzkiej oświaty wynika, że największym zaskoczeniem końcówki roku szkolnego był dla nich apel Mikołaja Pawlaka, rzecznika praw dziecka. Ten 1 czerwca zwrócił się w swoim liście otwartym do nauczycieli, aby podnosili wszystkim uczniom oceny na świadectwach o jeden stopień – w stosunku do noty, która wynikałaby z klasówek oraz z innych form sprawdzania wiedzy.
"Niech to będzie rekompensatą za trudy niezawinione przez dzieci, wsparciem przed powrotem do normalnej nauki, rodzajem promocji przy wystawianiu świadectw szkolnych. A dla uczniów, którym grozi powtarzanie tej samej klasy na następny rok: swoistą amnestią lub zachętą na przyszłość" – napisał Mikołaj Pawlak w apelu z okazji minionego Dnia Dziecka.

Jak na jego prośbę zareagowały szkoły z naszego regionu?

– 1 czerwca miałam telefony, nawet późnym wieczorem, od kilku matek moich uczniów, takich, którzy jeszcze przed epidemią nic nie robili na lekcjach, o ile się w ogóle na nich raczyli pojawić – opowiada polonistka z jednej z łódzkich branżówek. – O tych uczniach już dawno było wiadomo, że dostaną na koniec "jedynki" z kilku przedmiotów. Musiałam kolejno tłumaczyć tym matkom, że apel rzecznika praw dziecka nie zamienia się w prawo.
Nasza rozmówczyni żadnej "amnestii" nie przyznała.

– Ja miałem rozmowę w sprawie ucznia, który skończy ten rok szkolny z dwoma niedostatecznymi – mówi Wojciech Ulatowski, dyrektor XLVII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. – Usłyszałem pytanie, czy "amnestia" od rzecznika odnosi się od do obu tych niedostatecznych, czy tylko do jednego...
Uczeń, o którym opowiada dyrektor XLVII LO, także żadnej "amnestii" nie otrzymał. W sierpniu, zgodnie z oświatowymi przepisami, czekają go dwa tzw. egzaminy klasyfikacyjne.
– Propozycję rzecznika odebrałem jako promocję lenistwa i nieuctwa. Natomiast w czasie e-nauczania w naszym liceum było mnóstwo okazji do podnoszenia ocen dzięki zdalnej aktywności. Młodzież z nich twórczo korzystała. Np. w końcówce roku szkolnego nasz profil na Facebooku zapełnił się krótkimi filmami z zapisem uczniowskich eksperymentów – opowiada Wojciech Ulatowski (na tym profilu można znaleźć m.in. doświadczenie o wykorzystywaniu reakcji chemicznych dla szybkiego przygotowania twarożku z mleka).

Sumując okres zdalnego nauczania dyrektor XLVII LO wylicza, że raczej nie wpłynął on na odmienne statystyki osiągnięć młodzieży w stosunku do poprzedniego roku szkolnego.
– Chociaż w przypadku kilku uczniów zauważyliśmy, że nauka na odległość wręcz im służy – mówi Wojciech Ulatowski. Dyrektorowi chodzi np. o bardziej terminowe oddawanie zleconych prac albo bardziej efektywne rozmowy między nastolatkiem a jego nauczycielem za pomocą zdalnej komunikacji niż w obecności całej klasy. Ponadto dyrektor, od początku zamknięcia gmachu szkół za sprawą stanu epidemii, zaufał swojej młodzieży – że ta w okresie e-nauki nie skorzysta z niedozwolonych pomocy podczas wirtualnych klasówek. A jeśli ktoś się tego dopuścił, na koniec ogólniaka i tak wiedzę weryfikuje matura...

Zdalna edukacja. W Łodzi zaufanie zawiedli, nie uczniowie, a studenci

Ale w tym tygodniu okazało się, że zaufaniem, co do uczciwości podczas zdalnych sprawdzianów, najbardziej zachwiali, nie uczniowie, ale studenci.
"Niestety do Władz Uczelni zgłaszane są przypadki oszukiwania podczas sesji egzaminacyjnej, w szczególności podczas zaliczeń i egzaminów przeprowadzanych w formie zdalnej" – napisał prof. Radzisław Kordek, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w specjalnym komunikacie do społeczności tej uczelni. Zrobił to w miniony wtorek, czyli już w drugi dzień sesji letniej, która w większości składa się ze sprawdzianów na odległość. Rektor postawę oszustów uznał za „niedopuszczalną w przypadku studentów uczelni medycznej, od których wiedzy i umiejętności będzie w przyszłości zależało zdrowie i ludzkie życie". Dlatego prof. Radzisław Kordek zastrzega, że nieuczciwym studentom grozi odpowiedzialność dyscyplinarna, a nawet karna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie