MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak - zgodnie z etyką - korzystać ze sztucznej inteligencji? Międzynarodowy projekt Erasmus+ na Wydziale Zarządzania UŁ

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego wystartował międzynarodowy projekt „AI Leaders: Ethical AI for Future Business Leaders”, finansowany z Programu Erasmus+. WZ UŁ jest liderem projektu, w którym udział biorą również partnerzy z Niemiec, Danii, Portugalii, Irlandii i Hiszpanii.

AI Leaders: Nowy międzynarodowy projekt o etycznym wykorzystaniu sztucznej inteligencji na Wydziale Zarządzania UŁ

Na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego wystartował międzynarodowy projekt „AI Leaders: Ethical AI for Future Business Leaders”, finansowany z Programu Erasmus+. Wydział Zarzadzania UŁ jest liderem projektu, w którym udział biorą również partnerzy z Niemiec, Danii, Portugalii, Irlandii i Hiszpanii. Projekt potrwa do końca 2025 roku. Celem projektu jest zwiększenie potencjału edukacyjnego uczelni w zakresie sztucznej inteligencji poprzez promowanie etycznego wykorzystania AI, a w szczególności przygotowanie przyszłych liderów i liderek biznesu do opracowywania i stosowania rozwiązań AI zgodnych z europejskimi wartościami i wytycznymi etycznymi.

Zespół w składzie dr hab. T. Bartosz Kalinowski, prof. UŁ (kierownik projektu i międzynarodowego konsorcjum projektowego) oraz dr hab. Artur Modliński i dr Marta Olasik reprezentujący Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją, wytrwale pracuje, aby dostarczyć istotnych materiałów szkoleniowo-dydaktycznych.

- Sztuczna inteligencja będzie miała olbrzymi wpływ na instytucje szkolnictwa wyższego oraz sposoby uczenia się i nauczania – mówi dr hab. T. Bartosz Kalinowski, prof. UŁ, kierownik projektu i międzynarodowego konsorcjum projektowego. - Wraz z niezwykle szybkim postępem technologii, AI oferuje bezprecedensowe możliwości personalizacji doświadczeń edukacyjnych, optymalizacji zasobów edukacyjnych i wspiera adaptacyjne metody nauczania. Wykorzystując sztuczną inteligencję, instytucje szkolnictwa wyższego mogą m.in. zwiększyć zaangażowanie studentów i sprzyjać lepszemu zrozumieniu złożonych tematów. Jednak pomimo oczywistych korzyści, nadal istnieje znaczna luka w programach edukacyjnych w zakresie zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją. W ramach projektu AI Leaders dostrzegliśmy potrzebę pilnego opracowania programu edukacyjnego dla osób studiujących oraz kadry akademickiej, pozwalającego wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w edukacji.

W projekcie AI Leaders opracowane zostaną następujące zadania:

  • Opracowanie raportów badawczych, studiów przypadków oraz zestawów narzędzi edukacyjnych skoncentrowanych na AI,
  • Opracowanie innowacyjnych otwartych zasobów edukacyjnych (OER), które obejmą problemy związane z etycznym zastosowaniem sztucznej inteligencji w biznesie i dydaktyce,
  • Przeprowadzenie hackathonów o tematyce „AI w zarządzaniu biznesem”,
  • Walidacja opracowanych materiałów z interesariuszami, co pozwoli na wypracowanie rozwiązań, które będą bliższe potrzebom przyszłych pracodawców.

- Etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji to jedno z największych wyzwań dla współczesnego biznesu – podkreśla dr hab. Artur Modliński, główny badacz. - Dane, informacje i tworzona na tej podstawie wiedza stanowią źródło przewagi konkurencyjnej współczesnych przedsiębiorstw, a przez to zasoby szczególnie narażone na nieetyczne praktyki. Bezpieczeństwo danych konsumenckich, algorytmy niedyskryminujące użytkowników i niewprowadzające ich w błąd stają się ważnymi tematami praktycznie na całym świecie. Podczas trwania naszego projektu stworzymy materiały, które pomogą uczyć, jak tworzyć przestrzeń biznesową, w której sztuczna inteligencja i etyka podążają tą samą ścieżką.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak - zgodnie z etyką - korzystać ze sztucznej inteligencji? Międzynarodowy projekt Erasmus+ na Wydziale Zarządzania UŁ - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki