MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki wybrał rektora na kolejne cztery lata. Kto nim został?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Oto rektor elekt Uniwersytetu Łódzkiego prof. Rafał Matera.
Oto rektor elekt Uniwersytetu Łódzkiego prof. Rafał Matera. fot. prof.Katarzyna de Lazari-Radek, UŁ
Prof. Rafał Matera będzie nowym rektorem Uniwersytetu Łódzkiego. Został wybrany przez Kolegium Elektorów UŁ we wtorek 19 marca 2024 r. Wygrał z obecną rektor prof. Elżbietą Żądzińską, która ubiegała się o reelekcję.

Uniwersytet Łódzki wybrał nowego rektora

Wybory rektorskie na Uniwersytecie Łódzkim na kadencję 2024-2028 odbyły się we wtorek 19 marca br. O tę godność tę ubiegało się dwoje kandydatów: dotychczasowa rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska i dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ prof. dr hab. Rafał Matera. Wygrał Matera.

Wybory przeprowadzono w auli im. Wacława Szuberta przy ul. Lindleya 5 w Łodzi. Do głosowania uprawnione było grono dwustu członków Kolegium Elektorów UŁ, wyłonionych przez społeczność uczelni w wyborach elektorskich. To przedstawiciele pracowników, studentów i doktorantów uczelni. Nad organizacją całego procesu wyborczego czuwała Uczelniana Komisja Wyborcza. Po zliczeniu głosów elektorów przez Komisję Skrutacyjną wynik wyborów przedstawiła przewodnicząca Uczelnianej Komisji Wyborczej prof. dr hab. Aldona Domańska. Rektor elekt obejmie funkcję 1 września br., kiedy to rozpoczyna się nowa kadencja na lata 2024-2028. 

Prof. Rafał Matera będzie nowym rektorem Uniwersytetu Łódzkiego 

Prof. Rafał Matera, obecny dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ zostanie 20. rektorem Uniwersytetu Łódzkiego, na kadencję 2024-2028 r. Spośród 200 głosów elektorskich 119 oddanych zostało na niego, a jego kontrkandydatka, obecna rektor prof. Elżbieta Żądzińska, otrzymała ich 80. Jeden głos był nieważny.

Prof. Rafał Matera jest związany z Uniwersytetem Łódzkim od 1991 roku. W tym czasie przeszedł wszystkie stopnie kariery naukowej, od asystenta do profesora. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. Dyplom magistra otrzymał w 1996 roku, a w roku 1999 rozpoczął pracę na UŁ. W 2001 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, a w 2011 roku stopień doktora habilitowanego. W 2023 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse. Od 2016 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, wcześniej koordynował na Wydziale programy mobilnościowe. 


Prof. Matera jest historykiem gospodarczym. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na gospodarce światowej, relacjach transatlantyckich, roli instytucji w życiu gospodarczym oraz myśli ekonomicznej. Ceni, wdraża i promuje podejście interdyscyplinarne w nauce i działalności organizacyjnej. Jest autorem i współautorem ponad 130 publikacji. Wypromował trzech doktorów, a dwóch kolejnych pracujących pod jego kierunkiem wkrótce przystąpi do obrony rozprawy. Pod jego kierunkiem prace magisterskie i licencjackie napisało ponad 120 studentek i studentów, kilkoro z nich zostało wyróżnionych w rozmaitych konkursach. Był także promotorem doktoratów honoris causa przyznanych przez Uniwersytet Łódzki Jeffrey’owi Sachsowi w 2019 i Hermanowi Van Rompuy’owi w 2021 roku. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Historii Gospodarczej oraz członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. 1 września 2024 roku zostanie 20. Rektorem Uniwersytetu Łódzkiego. 

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uniwersytet Łódzki wybrał rektora na kolejne cztery lata. Kto nim został? - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki