MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie choroby powoduje nadmierne spożywanie cukru? Nie tylko cukrzyca...

ani
archiwum Dziennika Łódzkiego
Cukrzyca to dziś już choroba społeczna. Choruje na nią już blisko 3 milionów Polaków. Walcząc ze słodkimi przyzwyczajeniami rodaków rząd zamierza wprowadzić podatek od słodkich napojów. Problem jest bardzo poważny.

Cukier towarzyszy nam na każdym kroku życia. Obecny jest w napojach gazowanych , słodkich przetworach mlecznych, sokach, a nawet w wędlinach. Nadmiar cukru w codziennej diecie jest jedną z głównych przyczyn otyłości. Badania przerażają. Około 20 procent dziewczynek i 30 procent chłopców ma nadwagę, a odpowiednio – 5 i 13 procent – jest otyłych. Z badań wynika, że około 30 procent dzieci pije słodkie napoje gazowane przynajmniej raz w tygodniu, a 67 procent nastolatków wypija słodzone napoje energetyczne. Problem otyłości dotyczy też dorosłych Polaków. Według badań NCD Risk Factor Collaboration trzech na pięciu ma nadwagę, a jeden z czterech jest otyły.

Wysokie spożycie cukru a zwłaszcza napojów słodzonych prowadzi nie tylko do rozwoju otyłości i cukrzycy. Pojawiają się problemy z podwyższonym ciśnieniem krwi, dochodzi do rozwoju zaburzeń lipidowych (podwyższa się zwłaszcza stężenie triglicerydów). Te choroby przyśpieszają rozwój miażdżycy, prowadząc do przedwczesnych problemów sercowo-naczyniowych. Dochodzi do zawałów serca, udarów.

 Ludzie otyli często żyją krócej. Wynika to przede wszystkim z tego, że występują u nich choroby sercowo-naczyniowe : nadciśnienie tętnicze, niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca, serca płucnego, zatorowość płucna, udary mózgu i żylaki kończyn dolnych. Otyłość to po paleniu najważniejszy czynnik, który zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Ryzyko rozwoju raka rośnie proporcjonalnie wraz ze wzrostem ilości tłuszczu w organizmie. Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko rozwoju gruczolakoraka przełyku, raka jelita grubego i odbytnicy, nerki, trzustki, błony śluzowej macicy i piersi u kobiet po menopauzie. Dla przykładu ryzyko raka jelita grubego i odbytnicy wzrasta o 15 procent u osób z nadwagą i o 32 procent u osób otyłych w porównaniu do tych z prawidłową masą ciała

-  Cukier nie krzepi , tylko sprzyja chorobom cywilizacyjnym - twierdzi dr hab. Konrad Szosland, z Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych ICZMP. - Nadciśnienie, choroba wieńcowa, otyłość, cukrzyca to również efekt nadmiernego spożycia cukrów. Dlatego zalecam swoim pacjentom przechodzenie na dietę niskowęglowodanową, co może korzystnie zmienić bieg ich życia.
Natomiast dr Beata Chmielewska-Pytka z WWCO i T im. M. Kopernika w Łodzi, kierownik Pracowni Edukacji Zdrowotnej, lekarz Oddziału Radioterapii i Onkologii Ogólnej przyznaje, że nadmierne spożycie cukru sprzyja rozwojowi raka.

-Niemiecki biochemik Otto Heinrich Warburg odkrył, że metabolizm nowotworów złośliwych jest uzależniony w znacznym stopniu od poziomu glukozy w organizmie, za co otrzymał w 1931 r. nagrodę Nobla – tłumaczy. - Otyłość, spowodowana między innymi nieprawidłową przemianą glukozy, jest czynnikiem ryzyka powstawania raka jelita grubego; u pacjentów onkologicznych - pogarsza tolerancję leczenia, a w konsekwencji rokowanie. Zalecenie unikania spożycia cukru ujęto jako jedną z 12 zasad w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem.

 Nadmiar cukru w diecie to poważne konsekwencje dla zdrowia i jest obciążeniem finansowym dla pacjentów i budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia.Na cukrzycę choruje już blisko 3 mln Polaków.  Całkowity, roczny koszt leczenia cukrzycy w Polsce to nawet 7 mld zł. W Łódzkiem wydatki NFZ na grupy leków stosowanych w chorobach sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy pochłonęły ok. 33 procent refundacji aptecznej w 2019 roku! Na leki stosowane w leczeniu cukrzycy ŁOW NFZ wydał ponad 108 mln zł., np. w tym na różnego rodzaju insuliny ŁOW NFZ przeznaczył kwotę blisko 52 mln zł.

 Walka z otyłością i nadwagą u Polaków to nie tylko podatek cukrowy, ale przede wszystkim edukacja i promocja zdrowego stylu życia. Łódzki NFZ przez cały rok 2019 prowadził kampanię pod hasłem #NieCukrz. Organizowano prelekcje poświęcone zgubnym skutkom nadużywania cukru, podczas dni z profilaktyką można był zmierzyć poziom cukru we krwi i otrzymać zdrową dietę DASH z portalu diety.nfz.gov.pl . Bezpłatny portal z dietami stworzony przez NFZ ma już 0,5 mln użytkowników. Jak zaznacza Andrzej Niedzielski, prezes NFZ wprowadzenie podatku cukrowego ma przede cel prozdrowotny, a nie fiskalny. Zależy tu bowiem głównie na efektach, które osiągnięto w innych państwach, czyli trwałej zmianie zwyczajów żywieniowych. Wpływy z tej opłaty w zostaną przeznaczone na leczenie, ale przede wszystkim będą oddziaływać na zachowania konsumenckie istotne dla zachowania zdrowia, na czym nam najbardziej zależy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki