Nasza Loteria

Jakość powietrza w Łodzi. Nowe czujniki na łódzkich budynkach.

Materiał promocyjny
Veolia Energia Łódź, główny dostawca ciepła dla Łodzi, pomaga mieszkańcom w zorientowaniu się, czy nie zagraża im smog i jaki jest stopień zanieczyszczenia powietrza w różnych częściach miasta. Veolia we współpracy z firmą Airly zamontowała dwadzieścia czujników pomiaru czystości powietrza na łódzkich budynkach.

Dzięki nim mieszkańcy naszego miasta mogą szybko i łatwo sprawdzać jakość powietrza i zdecydować na przykład, czy warto wybrać się z dzieckiem na spacer, czy jednak lepiej pozostać w domu. Szczególnie niebezpieczne są wyżowe pogody zimą, gdy nie ma wiatru. Warto wtedy spojrzeć na wskazania czujnika.

Gdzie znajdują się czujniki zanieczyszczenia powietrza w Łodzi?

Projekt został podzielony na trzy etapy. W pierwszym etapie partnerami Veolii zostały: Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Stefana Batorego, Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa Bawełna, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Instytut Centrum Zdrowia Matki-Polki. W drugim etapie w projekt włączyły się spółdzielnie: Botanik, Teofilów, Ogniwo, Radogoszcz Wschód i Radogoszcz Zachód. W trzecim etapie czujniki znalazły się na budynkach należących do spółdzielni mieszkaniowych: Bawełna, Doły-Marysińska, Górna, Ogniwo i Towarzystwo Lokator. Kolejne dwa czujniki mierzą jakość powietrza w okolicach elektrociepłowni EC4 na łódzkim Widzewie oraz ciepłowni „Stoki”.

Czy w Łodzi jest smog?

Czujniki zamontowane przez Veolię mierzą stężenia pyłów zawieszonych PM1, PM 2.5 i PM10 oraz szkodliwych dla zdrowia gazów w atmosferze. Pomiary są przetwarzane na syntetyczne informacje, które następnie przesyłane są do chmury danych. W rezultacie wyniki pomiarów z poszczególnych czujników znajdują się na stronie internetowej Airly.eu oraz w aplikacjach mobilnych na system Android i iOS. Można je też zobaczyć bezpośrednio na czujniku w postaci koloru, odpowiadającego stopniu zanieczyszczenia powietrza. Kolor zielony oznacza czyste powietrze, zaś czerwony – bardzo zanieczyszczone. Są też kolory pośrednie, odpowiadające stopniowi zanieczyszczenia powietrza w europejskiej skali CAQI.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki