Jan Raczyński: Pendolino nie dla łodzian. Ale ponoć Łódź nie...

  Jan Raczyński: Pendolino nie dla łodzian. Ale ponoć Łódź nie straci

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Z dr. Janem Raczyńskim, prezesem łódzkiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji, rozmawia Marcin Darda.
  Jan Raczyński

  Jan Raczyński ©Krzysztof Szymczak

  Wrzawa wokół pociągu Pendolino przypomina tę z dreamlinerem. LOT upada, a są tacy, którzy alarmują, że pendolino jest tak drogie w eksploatacji, że za drogie.
  "Drogie" to jest pojęcie względne. Pendolino będzie służyć do obsługi najszybszych relacji w Polsce, czyli z Warszawy do Katowic i Krakowa, a także do Gdańska. Będzie jeździło na liniach o prędkości maksymalnej do 200 km/godz., a z czasem nawet więcej. Czas podróży znacznie się skróci, a to, co jeździ szybciej, w skali doby czy miesiąca pokonuje więcej kilometrów. Wniosek jest z tego taki, że koszty eksploatacji w przeliczeniu na kilometr będą niższe albo niewiele wyższe niż klasycznego taboru.
  Pociągi te pojadą na liniach, na których już dziś pasażer za bilet płaci sporo. Ów pasażer otrzyma komfort nieporównywalnie wyższy w stosunku do obecnego i do tego krótszy czas przejazdu. Bilet będzie więc kosztowny, ale czy drogi?

  Wierzy Pan, że pendolino za jakiś czas podniesie notowania spółki Intercity?
  To jest jeden z celów sprowadzenia tych pociągów. Zawsze było tak w branży kolejowej, że wprowadzenie nowej jakości, np. nowego taboru, nobilitowało kolej. W tym przypadku przedsiębiorstwo zyska lepszy, nowoczesny wizerunek, a to - wraz z modernizacjami i zakupami nowego taboru na inne linie - powinno wpływać na poprawę wyników finansowych.

  Znakiem rozpoznawczym tych pociągów jest tzw. wychylne pudło, którego polskie pendolino nie ma. A skoro nie ma, to - jak chcą niektórzy - można było kupić coś tańszego w podobnej klasie.
  Specyfikacja przetargu, która była wiele lat temu ogłoszona, nie przewidywała wychylnego pudła. Uznano bowiem wtedy, że skrócenie czasu przejazdu na tych trasach, które pociąg ma pokonywać, będzie dzięki niemu niewielkie i korzyści w stosunku do kosztów uzasadnione nie będą. Potem owo pudło jeszcze raz analizowano i wyliczenia ekonomiczne wykazały małą opłacalność wychylnej wersji. Specyfikacja zakładała, że chcemy w Polsce pociąg osiągający 220 - 230 km/godz. Na taką prędkość Centralna Magistrala Kolejowa nie potrzebuje specjalnego taboru z "wychylnym pudłem", bo tam można jeździć i bez tego co najmniej 250 km/godz. Koszt taboru wynika z prędkości maksymalnej, która miała wynosić: początkowo 220 - 230 km/godz., a z czasem 250 km/godz., bo taką ofertę zgłosił jedyny oferent. Tabor kupuje się na 30 - 35 lat, a zwiększenie prędkości pociągu podczas eksploatacji możliwe już nie jest, więc tabor ten kupujemy z myślą o przyszłości. Kolejne odcinki linii kolejowych będą modernizowane "pod pendolino". Można było kupić tańszy tabor konwencjonalny o prędkości 160 km/godz., tylko po co? Modernizować linię pod taką prędkość maksymalną? To byłoby błędne koło: nie ma taboru, więc nie ma potrzeby modernizacji, a nie ma potrzeby modernizacji, bo nie ma taboru. Trzeba było to błędne koło przerwać.

  Jak długo będziemy dochodzić do prędkości 250 km/godz.? Dziś po naszych najlepszych liniach pociągi jadą maksymalnie 180 km/godz..
  Pendolino jest przeznaczone właśnie na linię do Krakowa i Katowic przez Centralną Magistralę Kolejową. W przyszłym roku ta linia pozwoli na osiąganie prędkości do 200 km/godz.. Inne linie będą sukcesywnie modernizowane.

  Jest szansa, że pendolino obsłuży Łódź? Trójka łódzkich radnych napisała apel z takim postulatem do prezesa Intercity oraz ministra transportu. Przypominają, że to właśnie linia Łódź - Warszawa jest najbardziej rentowna w kraju. I nad morze łodzianie jechaliby sporo krócej...
  Można taką opcję rozważyć, ale najkrótsza linia z Łodzi do Trójmiasta wiedzie przez Toruń i Bydgoszcz z pominięciem Warszawy. Dla tej trasy ma być kupiony nowy tabor, a procedura przetargowa w PKP Intercity właśnie trwa. Chodzi o 40 pociągów, przystosowanych do prędkości maksymalnej 160 km/godz. Część tych pociągów będzie kursowała z Katowic przez Łódź do Trójmiasta, a po modernizacji czasy przejazdów będą krótsze, bo ta trasa jest krótsza niż przez Warszawę. Pociągi z tego zamówienia pojadą też z Łodzi do Krakowa i Wrocławia najkrótszymi trasami. I choć nie będą one tak szybkie jak pendolino, to będą podobnie wyglądać, a standard mają o wiele wyższy niż obecny tabor. Prezes Intercity mówi nawet, że to będzie pendolino II. Łódź zatem nie będzie stratna.

  Rozmawiał Marcin Darda

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozwój

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Warszawie nigdy nie chodziło o rozwój Łodzi , wręcz przeciwnie robią wszystko aby to miasto było opóźnione i nie przyciągało żadnego kapitału który mógłby im odpłynąć , Łódź jest i była ich solą w...rozwiń całość

  Warszawie nigdy nie chodziło o rozwój Łodzi , wręcz przeciwnie robią wszystko aby to miasto było opóźnione i nie przyciągało żadnego kapitału który mógłby im odpłynąć , Łódź jest i była ich solą w oku i póki Łodzią rządzą ludzie posłuszni Warszawie nic się nie zmieni.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mk

  wro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Odcinek Lodz-Wawa powininen byc priorytetowo przystosowany do predkosci MIN. 200 km/h wtedy szybkie polaczenie kolejowe bedzie impulsem do zblizenia tych miast duopolis - 30min dojazd pomiedzy tymi...rozwiń całość

  Odcinek Lodz-Wawa powininen byc priorytetowo przystosowany do predkosci MIN. 200 km/h wtedy szybkie polaczenie kolejowe bedzie impulsem do zblizenia tych miast duopolis - 30min dojazd pomiedzy tymi miastami to bylby potezny impuls rozwoju dla Lodzi & Wawy -> mozliosc reklamowania poteznej aglomeracji, sciagania inwestorów!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  błąd!!

  M. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Pan Raczyński ma tylko mgr inż. a nie doktora!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo