Jaruzelskiego niech zagra młody Stuhr, bo i tak ma...

  Jaruzelskiego niech zagra młody Stuhr, bo i tak ma...

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Spekulacje, że Bogusław Linda ma zagrać generała Wojciecha Jaruzelskiego w filmie Agnieszki Holland wywołały lęki wśród publicystów, tych "niepokornych".
  Marcin Darda

  Marcin Darda ©fot. Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Bo jakże to tak? Linda, który grywa "twardzieli romantycznych", kojarzy się z "ubekiem", ale tragicznym i w konsekwencji "dobrym", teraz zagra generała, który był zwykłą "kanalią"? Dla wielu sama postać odtwórcy roli Jaruzelskiego byłaby pewnie próbą jego rehabilitacji.

  Coś w stylu "wprowadziłem stan wojenny, złamałem życie wielu Polakom, ale chciałem dobrze. Jestem, k...wa, patriotą" - mówi do siebie Linda/Jaruzelski, patrząc zza firanki jak nocą ludzie stawiają znicze pod domem przed kolejną rocznicą wprowadzenia stanu. Nie wiem, czy taka scena znajdzie się w scenariuszu. Ale czy muszę to wiedzieć? U nas jest tak, że zanim film powstanie, już jest oceniony, jako "dobry", "zły", "polski" albo "niepolski". Ludzie coraz rzadziej odróżniają rzeczywistość od filmu.

  Gdy Marian Opania odmówił przyjęcia roli Lecha Kaczyńskiego, jeden z posłów PiS wieszał na nim psy. Rozumiem, że gdy przyjdzie komuś zagrać Jarosława Kaczyńskiego, będzie narodowy casting, którego zwycięzca udowodni, że głosował na PiS... I tak dobrze, że w roli Jaruzelskiego nie obsadzono Dorocińskiego albo Adamczyka zaraz po roli Jana Pawła II. "Ubek" Linda jakoś to przeżyje, ale Jaruzelskiego winien zagrać młody Stuhr, bo on i tak po "Pokłosiu" i "Obławie" ma przewalone..

  Marcin Darda

  Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo