MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedni byli wrogami Putina, drudzy za dużo wiedzieli. Wszyscy nie żyją [LISTA]

Wielu wrogów Władimira Putina straciło życie w niejasnych okolicznościach
Wielu wrogów Władimira Putina straciło życie w niejasnych okolicznościach biuro prasowe prezydenta Rosji/kremlin.ru
Władimir Putin i jego ludzie odpowiadają nie tylko za kilka wojen, masakry i zamachy terrorystyczne. Przez ostatnie przeszło 20 lat skrytobójcy - na zlecenie reżimu - zamordowali też wielu polityków, dziennikarzy i aktywistów. Oto lista najbardziej znanych postaci, które naraziły się Putinowi i jego siepaczom.

Anatolij Sobczak (20 lutego 2000) – były mer Sankt Petersburga, jeden z liderów demokratów rosyjskich w okresie rozpadu ZSRR i pierwszych latach Federacji Rosyjskiej. Był przełożonym Putina we władzach Petersburga w pierwszej połowie lat 90. Miał bardzo dużą wiedzę na temat początków politycznej kariery późniejszego prezydenta. Sobczak zmarł podczas podróży do obwodu kaliningradzkiego w czasie kampanii wyborczej. Jego ciało znaleziono w pokoju hotelowym w Swietłogorsku. Oficjalna przyczyna zgonu: zawał serca. Wiele wskazuje jednak na to, że przyczyną była trucizna, którą zabójcy pozostawili na kloszu żyrandola. Zaczęła się uwalniać do powietrza, gdy Sobczak włączył światło w pokoju.

Siergiej Juszenkow (17 kwietnia 2003) – emerytowany podpułkownik armii sowieckiej, liberalny polityk. Zasłynął jako tropiciel krwawych prowokacji FSB. Był wiceszefem komisji badającej serię zamachów bombowych w Rosji w sierpniu-wrześniu 1999. Oskarżył FSB o zorganizowanie ataków będących pretekstem do inwazji na Czeczenię (wojna ta dała Putinowi dużą popularność i pierwsze zwycięstwo w wyborach prezydenckich). Juszenko zbierał też materiały nt. prowokacji FSB w sprawie ataku terrorystycznego na teatr na Dubrowce. Był współzałożycielem partii Liberalna Rosja. Został zastrzelony na progu swojego moskiewskiego domu, kilka godzin po rejestracji listy wyborczej Liberalnej Rosji, która miała wystartować w wyborach parlamentarnych 2003. O zabójstwo oskarżono kolegów partyjnych Juszenkowa. Po spreparowanym procesie trafili do więzienia. Wcześniej zastrzelono innego polityka partii Liberalna Rosja, Siergieja Gołowlowa.

Jurij Szczekoczichin (3 lipca 2003) – dziennikarz śledczy, liberalny polityk, deputowany Dumy. Tropił nadużycia służb specjalnych. W 2003 ujawnił korupcję w środowisku prokuratora generalnego. Tuż przed wyjazdem do USA, gdzie miał się spotkać m.in. z przedstawicielami FBI, zachorował i trafił do kremlowskiej kliniki. Zmarł w nocy z 2 na 3 lipca 2003. Jak przyczynę śmierci podano „poważną reakcję alergiczną”. Wszystko wskazuje na to, że został otruty substancją o działaniu podobnym do polonu. Dochodzenie w sprawie jego śmierci objęto tajemnicą państwową.

Anna Politkowska (7 października 2006) – niezależna dziennikarka znana z krytycznego stosunku do Putina i Ramzana Kadyrowa, wyjawiająca zbrodnie w Czeczenii. Wielokrotnie próbowano ją zastraszyć, zmarginalizować, a nawet otruć (gdy w 2004 próbowała dotrzeć do Biesłanu, by pośredniczyć w negocjacjach między terrorystami a służbami). Zginęła w dniu urodzin Putina. Jej zwłoki znaleziono w windzie bloku w centrum Moskwy, gdzie mieszkała. Na miejscu znaleziono porzucony pistolet i łuski. Za zabójstwo skazany został były milicjant. Zleceniodawców mordu nigdy nie wykryto.

Aleksandr Litwinienko (23 listopada 2006) – oficer KGB, potem FSB. Wszedł w konflikt z nowym kierownictwem FSB, gdy na zlecenie Putina chciano zniszczyć Bieriezowskiego. Litwinienko uciekł z Rosji i dostał azyl w Wielkiej Brytanii. Był ostrym krytykiem Putina. Ujawniał kompromitujące rosyjski reżim fakty. Został otruty radioaktywnym polonem przez kilku Rosjan, którzy przylecieli do Wielkiej Brytanii. Śledztwo brytyjskie wskazuje na Kreml jako zleceniodawcę morderstwa.

Stanisław Markiełow i Anastasija Baburowa (19 stycznia 2009) - prawnik broniący m.in. czeczeńskich aktywistów i praw człowieka w Czeczenii oraz dziennikarka "Nowej Gaziety", jego współpracowniczka. Markiełow reprezentował Czeczenów, których bliscy zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy. Oskarżał rosyjskiego oficera osądzonego za gwałt i morderstwo Ełzy Kungajewej – młodej Czeczenki. Był adwokatem osób, których krewni zostali zabici podczas szturmu służb specjalnych na teatr na Dubrowce. Współpracował z Amnesty International. Zginęli wraz z Baburową, zastrzeleni w samochodzie, zaledwie kilkaset metrów od Kremla. Prawdopodobnie zamachu dokonano na zlecenie FSB.

Natalia Estemirowa (15 lipca 2009) – dziennikarka i działaczka praw człowieka w Czeczenii. Zajmowała się uprowadzeniami i morderstwami dokonywanymi przez kadyrowców. Została wywleczona ze swojego mieszkania w Groznym przez czterech mężczyzn. Jej ciało z ranami od kul w głowie i klatce piersiowej znaleziono w pobliżu drogi szybkiego ruchu w sąsiedniej Inguszetii.

Siergiej Magnitski (16 listopada 2009) - rosyjski prawnik, który podczas pracy dla rosyjskiego oddziału Hermitage Capital Management ujawnił nadużycia w rosyjskich organach skarbowych. Został aresztowany pod fałszywymi zarzutami. Zmarł w celi pobity przez więziennych strażników. Nie udzielono mu pomocy medycznej. To zabójstwo spowodowało, że Stany Zjednoczone wprowadziły tzw. ustawę i potem listę Magnitskiego - umieszczono na niej odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka i za osoby winne śmierci i prześladowania Siergieja Magnickiego, osobom tym zakazano wjazdu do USA i również zamrożono ich aktywa finansowe w Stanach Zjednoczonych. Później podobne „prawa Magnitskiego” przyjęło kilka innych zachodnich państw.

Aleksandr Pieriepielicznyj (10 listopada 2012) – rosyjski biznesmen, który odkrył dowody na nadużycia finansowe urzędników i funkcjonariuszy rosyjskich na wielką skalę. W 2009 roku wyjechał z Rosji, współpracował z prokuraturą szwajcarską. Zmarł nagle, podczas joggingu, w wyniku ustania pracy serca. W 2015 roku stwierdzono, że mógł być otruty przy użyciu nasion rośliny Gelsemium elegans.

Borys Bieriezowski (23 marca 2013) – jeden z największych oligarchów rosyjskich lat 90. XX w., współautor pomysłu, żeby to Putina uczynić następcą Borysa Jelcyna. Szybko jednak się z nim pokłócił i musiał uciekać z Rosji. Wybrał emigrację w Wielkiej Brytanii. W kraju zaocznie skazano go za nadużycia finansowe. Był wielkim krytykiem Putina. Jego ciało znaleziono w rezydencji pod Londynem. Na szyi miał pętlę. Początkowo policja uznała, że to samobójstwo. Jednak koroner ostatecznie ogłosił, że nie może jednoznacznie stwierdzić, czy rzeczywiście tak było, czy może jednak był tam udział osób trzecich. W podejrzanych okolicznościach zmarło też kilku partnerów biznesowych Bieriezowskiego.

Borys Niemcow (27 lutego 2015) – liberalny polityk, w latach 90. XX w. wicepremier, później ostry krytyk Putina. Jeden z najbardziej popularnych polityków rosyjskiej opozycji, autor znanych na całym świecie raportów o korupcji Kremla i elit Rosji, przeciwnik wojny na Ukrainie. Został zastrzelony pod murami Kremla. Bezpośredni zabójcy – kadyrowcy – zostali schwytani i osądzeni. Ich zleceniodawców nie ustalono.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zalane Gniezno 2 - 20.05.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jedni byli wrogami Putina, drudzy za dużo wiedzieli. Wszyscy nie żyją [LISTA] - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki