MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest gdzie biegać

Maciej Kałach
Stadion ma czterotorową bieżnię o długości 333 metrów.
Stadion ma czterotorową bieżnię o długości 333 metrów. Jakub Pokora
Baza obiektów AZS Łódź wzbogaciła się o nowoczesny stadion treningowy. Po identycznej bieżni biegali olimpijczycy w Pekinie, a nawierzchnie mają certyfikaty największych związków sportowych.

W najbliższy poniedziałek (18 października) wielkie święto akademickich sportowców. O godz. 11 rozpocznie się uroczystość otwarcia Treningowego Stadionu Lekkoatletycznego AZS Łódź. Jego przyszli użytkownicy przedstawiają nowy nabytek jako pierwszy stadion w Polsce, który posiada nowatorskie rozwiązania technologiczne. Nawierzchnia tartanowa jest twarda, ale bardzo szybka - taka sama jak na stadionie olimpijskim w Pekinie, na którym igrzyska odbywały się w 2008 r. Dodatkowo pod warstwą tartanu znajduje się elastyczny podkład, którego obecność pozwoli zmniejszyć szansę na kontuzję wśród zawodników.

Otwierany w poniedziałek obiekt, jak sama nazwa wskazuje, będzie służyć do treningów i rozgrzewek przed startem na zawodach, które są organizowane na stadionie głównym AZS Łódź - inwestycji z 2006 r. Teraz akademiccy sportowcy starają się o fundusze na wybudowanie trybun przy stadionie głównym na 4 tys. publiczności. Ta inwestycja planowana jest na lata 2011-2014.

- Liczymy, że na uroczystości otwarcia stadionu treningowego minister sportu i samorządowcy przyjrzą się z podziwem całemu kompleksowi i potem nie pożałują środków na dalszy rozwój naszej bazy - mówi Łukasz Janczar, sekretarz zarządu AZS Łódź.

Ale póki co, uczelniani sportowcy chwalą się, że zarówno nawierzchnie tartanowe jak i trawiaste stadionu treningowego posiadają certyfikaty najważniejszych światowych związków - lekkoatletycznego, czyli IAAF, oraz piłkarskiego, czyli FIFA.

Nowy stadion treningowy posiada czterotorową bieżnię okólną o długości 333 metrów. Na jednym zakolu obiektu znajdują się dwa pola do pchnięcia kulą. AZS Łódź przekonuje, że zastosowana tam syntetyczna nawierzchnia trawiasta na specjalistycznej gumowej podbudowie to pierwsze takie rozwiązanie na świecie. Na drugim z zakoli projektanci umieścili skocznię wzwyż, rozbieg do skoku o tyczce oraz skocznię w dal. Na nowym stadionie można pograć w piłkę nożną na sztucznej trawie wypełnionej naturalnym zielonym kauczukiem. Poza tym znalazły się fundusze na ścieżkę trocinowo-torfową do ćwiczeń skocznościowych o długości 42 metrów.
Koszt przebudowy stadionu treningowego wyniósł prawie 8,9 mln zł. Pieniądze wyłożyło po równo Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz budżet Łodzi. Obiekt położony jest obok osiedla akademickiego Lumumbowo, na którym mieszka ponad 4 tysiące studentów.
W uroczystości otwarcia udział zapowiedzieli łódzcy medaliści olimpijscy, świata i Europy, m.in.: Artur Partyka, Sylwester Bednarek, Adam Kszczot oraz Piotr Kędzia.
W programie poniedziałkowego święta m.in. mecz piłki nożnej studentów z Łodzi z "Resztą Świata" i inne rozgrywki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki