Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kabaret solo Jana Pietrzaka

Michał Lenarciński
fot. Grzegorz Gałasiński
Gościem Letniej Sceny Forum będzie dziś jeden z najpopularniejszych i najwybitniejszych satyryków polskiej estrady - Jan Pietrzak.

Jan Pietrzak urodził się w Warszawie w 1937 roku. Jest niekwestionowanym autorytetem dla młodego pokolenia kabaretowców. Jest współtwórcą Kabaretu Hybrydy (występowali w nim m.in.: Jonasz Kofta, Stefan Friedmann, Maciej Damięcki, Wojciech Młynarski). W 1967 roku kabaret rozwiązano, po oszczerczej antyinteligenckiej kampanii w partyjnej prasie, zarzucającej zespołowi wrogość wobec socjalizmu i deprawację socjalistycznej młodzieży. Jan Pietrzak odszedł już wcześniej z Hybryd i założył autorską scenę - Kabaret Pod Egidą, który był w latach reżimu komunistycznego prześmiewcą bezsensowności systemu, zwłaszcza w latach 60. i 70.

Niektórzy zarzucają Pietrzakowi robienie dobrej miny do złej gry, lecz on nigdy nie przymilał się ówczesnym władzom. Wyśmiewał głupotę, miernotę i niekompetencję decydentów tamtych lat, nie stroniąc od humoru obyczajowego.

Napisał wiele piosenek, z których kilka trafiło do filmów: słynny przebój "Żeby Polska była Polską" do obrazu "O dwóch takich, co nic nie ukradli", "Piosenka zgody"; do filmu "Maskarada", czy "Taki kraj" do filmu "Męskie sprawy".

Początek koncertu o godz. 19.

Jutro ŚFK zaprasza widzów Letniej Sceny Forum na spektakl "Zła opinia "oparty na piosenkach legendarnego barda francuskiej piosenki Georges'a Brassensa - w reżyserii i wykonaniu Roberta Talarczyka i Tomasza Loreka - aktorów Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Georges Brassens francuski bard, poeta i kompozytor, uchodził za artystę niepokornego, który szokował rubasznymi tekstami. Hipokryzji i fałszywej moralności przeciwstawiał szczerość indywidualnego wyboru i prawdziwe uczucia.

Szokował - zwłaszcza mieszczańską publiczność - doborem tematów swych pio-senek, używanymi w nich słowami, ale miał także w repertuarze piosenki liryczne i poetyckie. Wysoki poziom literacki jego utworów uhonorowano w 1967 r. przyjęciem go w poczet członków Akademii Francuskiej i tytułem poety narodowego.

Jego utwory z polskimi tekstami znamy z wykonań m.in.: Piotra Machalicy, Zespołu Reprezentacyjnego, Jacka Kaczmarskiego, Edwarda Stachury, Jarosława Ziętka oraz Iwony Nasiłowskiej.
Śródmiejskie Forum Kultury, ul. Roosevelta 17, 14 sierpnia o godz. 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki