Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium 18 stycznia. Historia: Łódź i województwo łódzkie na kartkach kalendarza ZDJĘCIA

Wojciech Dłubakowski
Wojciech Dłubakowski
18 stycznia 1945 r. Armia Czerwona zajęła kolejne miejscowości naszego regionu, m.in. Koluszki, Wieluń, Tomaszów Mazowiecki, Poddębice, Lipce Reymontowskie (pow. skierniewicki), Nową Brzeźnicę (pow. pajęczański) i Konstantynów Łódzki.
18 stycznia 1945 r. Armia Czerwona zajęła kolejne miejscowości naszego regionu, m.in. Koluszki, Wieluń, Tomaszów Mazowiecki, Poddębice, Lipce Reymontowskie (pow. skierniewicki), Nową Brzeźnicę (pow. pajęczański) i Konstantynów Łódzki. archiwum cyfrowe
Dziś 18 stycznia. Oto kalendarium historyczne Łodzi i województwa łódzkiego na starych zdjęciach: 1493: Piotrków Trybunalski staje się stolicą Polski. 1902: Ukazał się pierwszy odcinek powieści "Chłopi" Władysława Reymonta. 1921: Urodził się Henryk Debich, wybitny dyrygent i kompozytor z Pabianic 1940: Niemcy zamykają polskie szkoły. 1945: Armia Czerwona zajmuje kolejne miejscowości w woj. łódzkim. 1945: Pierwsze posiedzenie Rady Wydziału Ogrodniczego SGGW w Skierniewicach. 2022: Jeden z zimniejszych dni w XXI wieku Zobacz, jakie wydarzenia miały miejsce tego dnia w naszym regionie i miały z nim związek.

Dziś 18. dzień roku, do końca roku zostało 348 dni.

Zobacz kalendarium łódzkie na starych zdjęciach

 • Wschód słońca w Łodzi o godzinie 7.39, zachód o godzinie 16.08.
 • Dzień będzie trwał 8 godzin i 29 minut, będzie dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 38 minut oraz krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godzin i 9 minut.
 • Dzisiaj imieniny obchodzą: Ammonia, Ammoniusz, Atenogenes, Beatrycze, Bogumił, Krystyna, Liberata, Lubart, Małgorzata, Monika, Pryska, Regina, Sędziwoj, Wenerand, Woluzjan i Zuzanna.
 • Dzisiejsi jubilaci urodzili się pod znakiem Koziorożca.
 • Przysłowia na dziś:
  Gdy na Małgorzaty mróz, jeszcze długo nie pojedzie wóz.
  Kiedy ptaki w styczniu śpiewają, to im w maju dzioby zamarzają.

Historia Łodzi i województwa łódzkiego na starych fotografiach . 18 stycznia - kartka z kalendarza. Sprawdź kalendarium historyczne Łodzi i regionu łódzkiego. Jakie wydarzenia miały miejsce 18 stycznia w naszym regionie i były z nim związane.

 • 1493: Piotrków Trybunalski staje się stolicą Polski.
 • 1902: Ukazał się pierwszy odcinek powieści "Chłopi" Władysława Reymonta.
 • 1921: Urodził się Henryk Debich, wybitny dyrygent i kompozytor z Pabianic
 • 1940: Niemcy zamykają polskie szkoły.
 • 1945: Armia Czerwona zajmuje kolejne miejscowości w woj. łódzkim.
 • 1945: Pierwsze posiedzenie Rady Wydziału Ogrodniczego SGGW w Skierniewicach.
 • 2022: Jeden z zimniejszych dni w XXI wieku

18 stycznia 1945 roku Armia Czerwona zajmowała kolejne miejscowości w naszym regionie, tym samym okupacja niemiecka zmieniała się w sowiecką.
Tego dnia w 1940 roku Niemcy zamknęli polskie szkoły (tak stało się m.in. w Łęczycy). Po 1945 r. znów można było nauczać po polsku, jednak w warunkach sowieckiej cenzury i propagandy. Odradzały się uczelnie. 18 stycznia 1945 roku pracownicy naukowi Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie spotkali się podczas pierwszej Rady Wydziału Ogrodniczego SGGW w Skierniewicach. Wkrótce jeden z nich został aresztowany przez NKWD i trafił do więzienia w Łodzi.

Cztery i pół wieku wcześniej w Piotrkowie Trybunalskim zebrał się dwuizbowy Sejm walny. Szlachta, król i duchowieństwo decydowali o podatkach, prawie i polityce Królestwa Polskiego. 18 stycznia to także ważna data w polskiej literaturze. Tego dnia w 1902 roku ukazał się pierwszy odcinek powieści "Chłopi" Władysława Reymonta, która nie powstałaby, gdyby pisarz nie zaczął pracować w Lipcach w powiecie skierniewickim.
A w 2023 zanotowano jedną z najniższych temperatur w Łódzkiem w XXI w. Zobacz ZDJĘCIA

18 stycznia 1945 r. Armia Czerwona zajęła kolejne miejscowości naszego regionu, m.in. Koluszki, Wieluń, Tomaszów Mazowiecki, Poddębice, Lipce Reymontowskie (pow. skierniewicki), Nową Brzeźnicę (pow. pajęczański) i Konstantynów Łódzki.

Kalendarium 18 stycznia. Historia: Łódź i województwo łódzki...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki