Kamienice ożyją przy dźwięku organów. Zbliża się łódzki...

  Kamienice ożyją przy dźwięku organów. Zbliża się łódzki Festiwal Światła

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Piotrkowska będzie tylko jednym z ogniw festiwalu

  Piotrkowska będzie tylko jednym z ogniw festiwalu ©Grzegorz Gałasiński

  W tym roku po raz pierwszy łódzki Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła "Light Move Festival" wyjdzie z wydarzeniami poza ulicę Piotrkowską. Impreza rozpoczyna się za niecały tydzień, a najwięcej atrakcji odbędzie się na placu Wolności, w Parku Staromiejskim i na Rynku Starego Miasta.
  Piotrkowska będzie tylko jednym z ogniw festiwalu

  Piotrkowska będzie tylko jednym z ogniw festiwalu ©Grzegorz Gałasiński

  - Powody poszerzenia pola działania są dwa. Pierwszym jest trwający remont nawierzchni ulicy Piotrkowskiej, który pewną jej część wyłączył z użytku i utrudnił dostęp do innych. Drugim powodem jest chęć zwrócenia uwagi na te równie interesujące, choć zapomniane miejsca - mówi Beata Konieczniak z Fundacji Lux Pro Monumentis organizującej festiwal.

  W programie "Light Move Festival" ważne miejsce zajmują artystyczne iluminacje fasadach budynków.
  Na Piotrkowskiej, począwszy od skrzyżowania z ulicami Jaracza i Więckowskiego, powstanie brama światła, która będzie jednocześnie wejściem w obszar festiwalowy. Autorem koncepcji iluminacji kamienic jest architekt Michał Kaczmarczyk, a za jej realizację odpowiada Philips Lighting Polska, partner festiwalu.

  - Na placu Wolności trzy budynki: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Kościół pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego i Archiwum Państwowe, zamienią się w swego rodzaju amfiteatralną scenę - zdradza Konieczniak.

  To na nich wyświetlane będą wielkoformatowe projekcje w technice mappingu 2D i 3D, które przygotują: Damian Bogusiak, jeden z prekursorów sztuki vj-skiej w Polsce; Rabie Rahou, specjalista od malarskich, pełnych koloru ilustracji; Robert Słowik; Sebastian Jachimowicz mający w dorobku m.in. oprawę wizualną festiwalu Nowe Horyzonty; Sławomir Fąfara i Wojciech Brzozowski, autor oprawy nowej europejskiej ramówki stacji Discovery.

  Światła pojawią się także w Kościele pw. Zesłania Ducha Świętego, w którym Robert Grudzień wystąpi z recitalem organowym "Magia światła i dźwięku" (nie zabrzmią jednak kościelne organy, tylko elektryczne). W programie muzyka Jana Sebastiana Bacha.

  Sporo wydarzeń odbędzie się w Parku Staromiejskim. Obejrzeć będzie można nie tylko iluminacje podkreślające walory drzewostanu. Aktorzy Teatru Lalek "Arlekin" przygotują pokazy m.in. teatru cieni, a we współpracy ze studiem Se-ma-for odbędą się pokazy animowanych filmów dla młodego widza. Na wielkoformatowym ekranie w zachodniej części parku odbędzie się gra świateł. Odbędą się też pokazy laserowe w okolicy stawu, a na festiwalowej scenie wystąpią m.in. Chór Politechniki Łódzkiej, zespoły Off Harnam i Operate, kameraliści z Akademii Muzycznej w Łodzi, twórcy związani z Akademickim Ośrodkiem Inicjatyw Artystycznych.

  W III Festiwalu Kinematycznej Sztuki Światła wezmą udział także studenci wzornictwa, którzy uczestniczyli wcześnie w festiwalu Hildesheimer Wallungen w Niemczech. Jak światło może wpływać na nasz nastrój pokaże Gregor Gärtner, Betty Rieckmann zabierze widzów do "lizakowego świata", który zmieni się w daleki gwiazdozbiór, zaś Melanie Biederer otwierając drzwi do różanego labiryntu pokaże największe pragnienia pięciu więźniarek kobiecego więzienia Hildesheim.

  W piątek 11 października o godz. 10 w Grand Hotelu rozpocznie się całodniowa konferencja "Światło i kolor w architekturze i przestrzeniach publicznych", a o godz. 19 na Starym Rynku - flash-mob "Słoneczny uśmiech".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo