Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania z Nowego Orleanu w teatralnej opowieści o migracji

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W ramach europejskiego tournée do Łodzi zawita Teatr Lumina ze Stanów Zjednoczonych. Spektakl „Song of Home” będzie można zobaczyć 28 lutego od godz. 19.15 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych.

Artyści z Nowego Orleanu wystąpią w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych (ul. Zachodnia 54/56) w cyklu The Best Off, prezentującym najciekawsze wydarzenia teatralnego offu. W Łodzi zagoszczą kilka dni, ich spektakl to - jak wyjaśniają twórcy - „teatralna medytacja na temat migracji osób i narodów”.

- Wizytę amerykańskiej kampanii traktujemy jako potwierdzenie naszej konsekwentnej polityki pokazywania teatru oryginalnego, nieoczywistego, zaangażowanego społecznie - podkreśla Anna Ciszowska, dyrektor AOIA. - Sukcesywnie także staramy się otwierać na wydarzenia międzynarodowe.

W przedstawieniu, którego reżyserem jest Monica Payne, łączącym taniec z autorskimi narracjami, zobaczymy trzy kobiety, które idą przez świat z walizkami, ukrywającymi fragmenty i ślady ich dawnego życia. Autorką muzyki jest Kaitlin Huwe, występują: Melessie Clark, Jodi Gage i Melana Ramirez.

- Prezentacja Teatru Lumina jest elementem próby sieciowania Łodzi w międzynarodowym świecie teatru offowego - dodaje Marcin Brzozowski, kurator Sceny Dramatu AOIA. - Kontakt z tym zespołem umożliwił mi profesor i aktor teatru w Kiszyniowie na Mołdawii, gdzie często pracuję. To jedno wydarzenie otwiera więc nas na różne kierunki i chciałbym, by był to początek urozmaiconej współpracy. W spektaklu „Song of Home” zaciekawiła mnie próba zbadania dynamiki relacji pomiędzy pojedynczym człowiekiem będącym w drodze a odpowiedzialnością społeczeństwa w kwestii migracji. Interesujące może być porównanie amerykańskich doświadczeń z naszymi. Sądzę, że opowieści kobiet o różnym pochodzeniu, idących przez świat ze wspomnieniami dawnego życia i szukających nowego, próbujących przekroczyć wszystko to, co jest związane z bólem wykorzenienia, mogą być impulsem do ważnej rozmowy. Mam wrażenie, że aktorkom przyświeca pragnienie otwarcia nas na obcość, inność, odarcia ze strachu, braku zaufania, co jest, moim zdaniem, dziś chorobą naszego społeczeństwa.

Bilety na spektakl kosztują 30 i 20 zł. Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z artystkami oraz Katarzyną Wielechowską, wykładowczynią w Katedrze Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego i Marcinem Brzozowskim, profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

- Powoli przyzwyczajamy łodzian do tego, że AOIA jest miejscem pokazującym różne oblicza współczesnego teatru, wymagającego i ważnego, wydarzeniom towarzyszą też dyskusje, bo chcemy przywrócić tradycję rozmawiania o teatrze, kiedy się kształtuje myślenie o świecie - podsumowuje Anna Ciszowska.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki