Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydatów na rektora wskaże rada, na której czele jest dyrektor Radia Łódź

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Radą uczelni Politechniki Łódzkiej od marca 2019 r. kieruje Dariusz Szewczyk, prezes zarządu Radia Łódź
Radą uczelni Politechniki Łódzkiej od marca 2019 r. kieruje Dariusz Szewczyk, prezes zarządu Radia Łódź Grzegorz Gałasiński
Po reformie akademickiej wicepremiera Jarosława Gowina zmienia się sposób wybierania rektorów. Np. na Politechnice Łódzkiej kandydatów na ten urząd ostatecznie wskaże rada kierowana przez dyrektora radia.

Wiosną 2020 roku sześć łódzkich uczelni publicznych będzie miało wybranych rektorów, którzy obejmą ten urząd jesienią, aby sprawować go do 2024 r.

Rywalizacja o „gronostaje” zapowiada się jeszcze ciekawiej niż zwykle, ponieważ do wyborczej gry wchodzi nowy organ. Jest nim rada uczelni, wprowadzona reformą akademicką, którą przeforsował Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki.

Takie kilkuosobowe rady, zatwierdzone już przez senaty łódzkich uczelni publicznych, składają się z przedstawicieli pracowników szkół wyższych, szefów samorządów studenckich, ale także z reprezentantów „otoczenia” uczelni, w tym tzw. biznesowego.

Wśród uprawnień nowej rady na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi jest proponowanie kandydatów na rektora. Jednak swoich wciąż mogą zgłaszać również grupy różnych członków wspólnoty tej uczelni. Ostatecznego wyboru, maksymalnie do 30 kwietnia, dokonują elektorzy – reprezentujący wszystkie „stany” tego uniwersytetu (pracowników i studentów).

Nieco inaczej wygląda to na Politechnice Łódzkiej. Swoje propozycje na urząd rektora proponuje i rada uczelni PŁ i inni przedstawiciele jej społeczności. Jednak, według statutu politechniki, to rada ostatecznie wskazuje elektorom „nie mniej niż dwóch kandydatów” w wyborach. Zatem rada uczelni może np. nie dopuścić do startu w głosowaniu trzeciego kandydata ze „społeczności” – jeżeli ten słabo przedstawi swoją wizję rozwoju PŁ.

Kto zasiada w tej najsilniej umocowanej radzie spośród wielkich łódzkich uczelni? Siedmioosobową radą politechniki kieruje Dariusz Szewczyk, prezes zarządu Radia Łódź, zaś z „otoczenia” zasiadają w niej również Tomasz Krysiński, wiceprezes Airbus Helicopters (i syn byłego rektora PŁ - Jana) oraz Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dowiedz się więcej: Politechnika Łódzka wybrała radę uczelni

W statucie Uniwersytetu Łódzkiego również jest zapis o wskazywaniu kandydatów na rektora przez radę uczelni, jednak ma się on nie przekładać na możliwość wykluczania z wyborów kandydatów ze społeczności akademickiej.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym wiadomo, że w 2020 r. UŁ i PŁ wybiorą sobie nowych rektorów. Obecnych – odpowiednio – profesora Antoniego Różalskiego oraz profesora Sławomira Wiaka, choć kończą dopiero swoje pierwsze kadencje, wyklucza bariera wiekowa (ustawiona na 67 lat w momencie obejmowania funkcji).

Zobacz także: Ostatni rok akademicki z rektorami: prof. Antonim Różalskim z Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Sławomirem Wiakiem z Politechniki Łódzkiej

Z trójki wielkich łódzkich uczelni ta bariera nie „dopadła” tylko prof. Radzisława Kordka, rektora Uniwersytetu Medycznego (także pierwszokadencyjnego).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki