Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kardynał Grzegorz Ryś mówiłi o św. Janie Pawle II podczas homili w Watykanie 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża ZDJĘCIA

OPRAC.: Matylda Witkowska
materiały prasowe Konferencji Episkopatu Polski
Kardynał Grzegorz Ryś z Łodzi wygłosił homilię podczas uroczystej mszy św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Msza św. odprawiona w 45. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

W uroczystej mszy św. w Bazylice św. Piotra w Rzymie wzięli udział polscy biskupi oraz m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką. Mszy św. przewodniczył abp. Stanisław Gądecki, a homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś.

Kard. Ryś zwrócił w homilii uwagę, że Jan Paweł II był papieżem miłosierdzia i pojednania, papieżem miłości do nieprzyjaciół, papieżem wybaczającym swemu niedoszłemu mordercy i odwiedzającym go w więzieniu, papieżem błagającym o przebaczenie za wszystkie grzechy popełnione przez chrześcijan w ciągu dwóch tysiącleci ich historii.

Metropolita łódzki podkreślił, że w encyklice Dives in misericordia i w adhortacji Reconciliatio et paenitentia „jesteśmy w samym sercu jego nauczania”. „To wielkie nauczanie. I konkretne! Pokazujące nie tylko konieczność pojednania, ale również najważniejsze jego reguły” – przyznał.

„Nasza obecność przy Bogu dzisiaj–tutaj, w towarzystwie św. Jana Pawła II, otworzy w nas pragnienie i gotowość do pojednania? Czy będziemy – deklarując swoją pobożność – tkwić we wszystkich naszych podziałach, wojnie, nie–wybaczeniu, agresji, hejcie, nienawiści, polaryzacji?” – pytał kard. Ryś.

Na końcu homilii purpurat przyznał, że trzeba zacząć to święto od rozglądnięcia się wokół. „Nie swoimi, lecz Twoimi oczami. By ujrzeć siostrę i brata tam, gdzie jeszcze przed chwilą widziałem wroga. Podać rękę. Wejść w dialog. Umrzeć sobie. Z wiarą w to, co niemożliwe. Z wiarą w orędzie Jana Pawła II” – zaznaczył.

Po Mszy św. koncelebransi i Para Prezydencka przeszli do grobu św. Jana Pawła II na chwilę modlitwy i złożenie kwiatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki