18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazik odsłonił tablicę. Dla dziadka, taty i siebie (ZDJĘCIA)

Karolina Jędrzejczyk
Kazik Staszewski i jego rodzina przed pamiątkową tablicą na budynku szkoły
Kazik Staszewski i jego rodzina przed pamiątkową tablicą na budynku szkoły Krzysztof Szymczak
Pomysł był odważny, przyznali to zresztą sami organizatorzy. Kazik, znany z ambiwalentnego stosunku do oficjalnych uroczystości, też początkowo nie wydawał się przekonany. A jednak, dzięki uporowi i determinacji kilku osób, Pabianice upamiętniły rodzinę Staszewskich.

W odsłonięciu tablicy na jednym z budynków Szkoły Podstawowej nr 5, gdzie urodził się Staszek Staszewski, bard i poeta, wzięło udział sześcioro członków rodziny. Wraz z jej najbardziej znanym reprezentantem, Kazikiem, liderem Kultu, przyjechała żona Anna, kuzynki i zarazem autorki wystawy ''Pabianickie korzenie rodziny Staszewskich'' Ewa Staszewska i Joanna Małgorzata Rokicka.

- Raczej unikam oficjalnych sytuacji - przyznał Kazik Staszewski. - Ale do tego pomysłu dałem się przekonać i dziś jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem tu przyjechać.

Napis na tablicy brzmi: ''W tym domu urodził się Staszek Staszewski, architekt, bard, poeta, syn Kazimierza Staszewskiego, pedagoga, krajoznawcy, ojciec Kazika Staszewskiego, poety, publicysty, muzyka''.

Tym samym również Kazik trafił na tablicę. Za życia. Jak się z tym czuje? - Jeszcze to do mnie nie dotarło. Ale uznałem, że dziś robię to, czego ode mnie oczekują - odparł muzyk. W Muzeum Miasta Pabianic zaprezentowano reżyserską wersję filmu Jerzego Zalewskiego ''Tata Kazika'', w której twórcy udało się oddać klimat czasów, w jakich żył i tworzył artysta. Po projekcji Kazik Staszewski wręczył odznaczenia długoletnim członkom PTTK.

- To wyjątkowa promocja naszego oddziału PTTK, którego założycielem i patronem jest Kazimierz Staszewski, dziadek Kazika - mówił Sławomir Szczesio, przewodniczący PTTK w Pabianicach.

Historia rodu Staszewskich w Pabianicach sięga połowy XIX wieku. Pierwszy osiedlił się tu tkacz Stanisław Staszewski. Tu urodziło się dziewięcioro jego dzieci, w tym Kazimierz, który zapisał się w historii miasta jako krajoznawca, autor pierwszego przewodnika po mieście. Jego syn Staszek przyszedł na świat w domu obok szkoły, której dyrektorem był ojciec. Stamtąd Staszewscy wyruszyli do Warszawy, gdzie urodził się Kazik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki