Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę w 2020 roku. Najlepszy miesiąc do zostania emerytem. Wniosek o emeryturę w 2020 roku 17.01.2020

Andrzej Gębarowski
Kiedy złożyć w ZUS wniosek o emeryturę? Termin przejścia na emeryturę wpływa na jej wysokość. 123rf
Wniosek o emeryturę w 2020 roku. Kiedy złożyć w ZUS wniosek o emeryturę, aby była jak najwyższa? Jak obliczyć emeryturę? Najlepszy miesiąc do przejścia na emeryturę w 2020 roku. Termin przejścia na emeryturę wpływa na jej wysokość. Co potrzebne w ZUS do emerytury? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę? Co ma wpływ na wysokość emerytury i jakie są ograniczenia w tym względzie? Poniżej odpowiedzi na pytania nurtujące przyszłych emerytów. Ogromna większość z nich to osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, a więc uprawnione do tzw. nowej emerytury.

WNIOSKI O EMERYTURĘ PORADNIK EMERYTA

Prawo do emerytury uzależnione jest wyłącznie od osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, który od 1 października ubiegłego roku wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Staż pracy (okres ubezpieczenia) nie ma wpływu na ustalenie prawa do tzw. nowej emerytury, ale ma wpływ na jej wysokość.

KIEDY PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ?

Emerytura dla matek! Emerytura matczyna. Emerytura dla matek MAMA 4 PLUS

Co zrobić by nie otrzymać bardzo niskiej emerytury, niższej od gwarantowanej

Staż pracy uprawniający do minimalnej emerytury

Osoby, które nie mają odpowiedniego stażu, który obecnie (od 1 października 2017 roku) wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, nie otrzymają minimalnego świadczenia gwarantowanego przez państwo, które od 1 marca 2018 r. wynosi 1029,80 zł. Oznacza to, że na przykład kobieta, która ma tylko 19 lat stażu i niewiele kapitału składkowego na koncie w ZUS, otrzyma w konsekwencji bardzo niską emeryturę, niższą od gwarantowanej. Natomiast inna pani, która ma równie niski kapitał, ale za to już 22 lata stażu, otrzyma prawie 1030 zł brutto gwarantowanej emerytury.

Ustalenie prawa do emerytury następuje na wniosek ubezpieczonego

Kiedy złożyć w ZUS wniosek o emeryturę?

Ustalenie prawa do emerytury następuje na wniosek ubezpieczonego lub jego pełnomocnika. Formularze wniosków o emeryturę (ZUS Rp-1 E lub EMP) można pobrać ze strony internetowej zus.pl. Jeżeli emerytura ma być przekazywana na nasz rachunek, musimy podać jego numer, nazwę i adres banku. Ci, którzy nie ustalili jeszcze kapitału początkowego, powinni wraz z wnioskiem złożyć komplet dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 roku i wysokość wynagrodzenia. Podstawowym dokumentem potwierdzającym wysokość wynagrodzenia jest zaświadczenie wystawione przez pracodawcę na druku Rp-7 na podstawie dokumentacji płacowej pracownika. Do wniosku trzeba też dołączyć świadectwo od ostatniego pracodawcy potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy.

Wniosek o emeryturę można składać już przed osiągnięciem wieku emerytalnego!

Istnieje kilka sposobów dostarczenia wniosku do ZUS. Obok osobistej wizyty w oddziale, można wybrać drogę internetową - poprzez profil na PUE ZUS. W tym przypadku wymagane jest jednak uwierzytelnienie wniosku za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub podpisu elektronicznego.

Ważna informacja: Wniosek o emeryturę można składać już na trzydzieści dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Miesiąc złożenia wniosku o emeryturę

Prawo do emerytury nabywamy z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego, ale przyznaje się ją nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożymy wniosek. Jednak w niektórych przypadkach, jeśli wiek emerytalny uprawniający do emerytury osiągnęliśmy wcześniej, ale mimo to pracujemy, prawo do świadczenia mamy dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę.
Na emeryturę można przejść w każdym miesiącu, ale zdecydowanie najmniej korzystnym miesiącem na składanie wniosków jest czerwiec. Najbardziej zaś korzystnym - lipiec, sierpień lub wrzesień. Wynika to z mechanizmu waloryzacji składek emerytalnych, którego nie będziemy tutaj szczegółowo omawiać, gdyż zasługuje na odrębny artykuł.

Najmniej korzystnym miesiącem na składanie wniosków o emeryturę jest czerwiec

NAJLEPSZY TERMIN PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ

Jeśli przebywasz na rencie...

Jeśli jesteś rencistą (masz prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy) i osiągnąłeś wiek emerytalny, nie musisz zwracać się do ZUS z wnioskiem o emeryturę. Emerytura zostanie Ci wtedy przyznana z urzędu.

Emeryturę z urzędu ZUS przyzna Ci od dnia, w którym osiągniesz powszechny wiek emerytalny. Jeżeli wstrzymano Ci wypłatę renty (np. z powodu osiągania dodatkowego przychodu), emeryturę zostanie przyznana od dnia, od którego znów mógłbyś pobierać rentę. Od tego dnia utracisz prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę w 2020 roku? Termin przejścia na emeryturę wpływa na jej wysokość.

Wysokość emerytury przyznanej z urzędu emerytury nie może być niższa od:

  • wysokości Twojej renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • kwoty najniższej emerytury, jeśli posiadasz staż ubezpieczeniowy wynoszący 20 lat (kobieta) lub 25 lat (mężczyzna).

ZUS nie przyzna z urzędu emerytury osobie, która - mimo że osiągnęła już powszechny wiek emerytalny - pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Jaka emerytura dla nauczycieli?

Posiadanie Karty Nauczyciela daje prawo do ubiegania się o emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Takie świadczenie otrzymają nauczyciele, którzy:

  • skończyli 55 lat i na dzień 1 stycznia 1999 roku mieli co najmniej 20 lat stażu lub 15 lat pracy wykonywanej w pełnym wymiarze czasu,
  • skończyli 60 lat i na dzień 1 stycznia 1999 r. mieli co najmniej 25 lat stażu lub 15 lat pracy,
  • nie są członkami OFE lub za pośrednictwem ZUS złożą wniosek o przekazanie oszczędności z OFE na rzecz skarbu państwa.

Nauczyciele „wygaszanych” gimnazjów od 26 stycznia 2017 roku mogą przejść na emeryturę, jeśli stracili pracę w roku szkolnym 2017/18 lub gdy przyczyną utraty zajęcia są zmiany spowodowane likwidacją gimnazjów.

Jak wyliczana jest emerytura według nowych zasad

Jak się oblicza wysokość emerytury

Emerytura według nowych zasad wyliczana jest w ten sposób, że suma zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS dzielona jest przez tzw. dalsze średnie trwanie życia. Jest to zatem iloraz: w liczniku jest zgromadzony przez nas kapitał, w mianowniku - liczba miesięcy dalszego życia.

Na zakończenie kilka zdań o tablicach, z których czerpiemy wiedzę o statystycznym dalszym życiu.

Tablica przeciętnego (średniego) dalszego trwanie życia zawiera średnią liczbę miesięcy, jaką ma jeszcze do przeżycia osoba w zależności od swojego wieku.

Każdego roku najpóźniej do 31 marca ukazuje się nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn (czyli bez podziału na płeć). I tak na przykład tablica ogłoszona w marcu 2018 roku przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, oparta na statystykach z 2017 roku, znalazła zastosowanie do wniosków o przyznanie emerytury zgłaszanych od 1 kwietnia 2018 roku do dnia 31 marca 2019 roku.

Wniosek o emeryturę w 2020 roku. Kiedy złożyć w ZUS wniosek o emeryturę? Jak obliczyć emeryturę?
Wniosek o emeryturę w 2020 roku. Kiedy złożyć w ZUS wniosek o emeryturę? Jak obliczyć emeryturę? 123rf

Emerytura za pracę w krajach UE

Polskie okresy do emerytury zagranicznej

Unijna koordynacja świadczeń emerytalno-rentowych obejmuje Polaków, którzy w przeszłości pracowali za granicą, w jednym lub kilku krajach Unii Europejskiej, a także w innych krajach, z którymi Polska ma podpisane odpowiednie umowy. Chodzi o przepisy, które mają ułatwić tym osobom pobieranie emerytury lub renty w sytuacji, gdy należy im się ona również na podstawie okresów pracy i ubezpieczenia w innym państwie.

Uwzględnianie okresów ubezpieczenia za granicą nie dotyczy jednak tzw. nowej emerytury, wypłacanej w Polsce osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku. Mówiąc najkrócej, wysokość nowej emerytury zależy tylko od polskich okresów ubezpieczenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ubiegać się wtedy o emeryturę w innych państwach Unii, na podstawie wypracowanych także w Polsce okresów zatrudnienia, o ile spełnia się wymagane tam prawem warunki - w szczególności te, które dotyczą minimalnego stażu.

Unijna koordynacja emerytur może ułatwić nam życie: występując o zagraniczną emeryturę, wystarczy zgłosić się do ZUS w Polsce. Na nasz wniosek ZUS skompletuje dokumentację dla zagranicznego ubezpieczyciela i prześle go do odpowiedniego kraju.

Wniosek o świadczenie powinien zostać złożony na krajowych formularzach (ZUS Rp-1 E lub EMP).

Do wniosków powinien zostać dołączony formularz unijny E 207 PL „Informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej”.

Dyplom zawodowy robi różnicę: lepszy start na rynku pracy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 36

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Brak słów.
21 grudnia 2019, 0:28, Gideon:

Cześć, nazywam się Gideon Joubert. Chcę podzielić się moim niesamowitym doświadczeniem z największym rzucającym zaklęcia Dr Ogundele. Moja żona mnie zdradzała, a kiedy się dowiedziałem, pokłóciliśmy się o rozwód, płakałem i zachorowałem przez ponad 3 lata, pewnego dnia, kiedy szukałem w Internecie cytatów miłosnych, widziałem, jak ludzie mówią Dr Ogundele, czarodziej zaklęć miłosnych i jego świetna praca, zostawili jego dane kontaktowe, skontaktowałem się z nim, a on powiedział mi, żebym się nie martwił, że po 24 godzinach moja żona anuluje rozwód i wróci do mnie i pokocha mnie bardziej, gdy zrobię wszystko, co on. poprosiłem, żebym to zrobił, ku memu największemu zaskoczeniu, że następnego dnia wieczorem zadzwoniła moja żona i błagała mnie, abym przyjął ją z powrotem, jeszcze raz dziękuję dr Ogundele, że naprawdę jesteś błogosławieństwem dla mnie i dla świata. Może również pomóc Ci w kontaktowaniu się z nim za pośrednictwem WhatsApp lub Viber Chat: 27638836445. i e-mail: ogundeletempleofsolution@gmail.com

Błogosłwieństwem? Proszę Cię ... Ludzie wierzą w hokus pokus, a nie są w stanie nauczyć się miłości do bliźniego. Nie namawiaj naiwnych ludzi do wiary w pseudo czarodzieja. Zapewne ma cennik według, których "pracuje". Ludzki naiwny umysł nigdy nie przestanie mnie zadziwiać. I słaba ta wymyślona historyjka.

J
Jrry

Witam, chciałbym przedstawić wam handel opcjami binarnymi, to naprawdę lukratywny sposób na zarabianie spójnego dochodu co tydzień przy niewielkich nakładach inwestycyjnych i nie wymaga żadnego doświadczenia, czy byłbyś zainteresowany, napisz do nas dzisiaj.

zainwestuj 100 USD, zarób 1000 USD

zainwestuj 200 USD, zarób 2000 USD

zainwestuj 300 USD, zarób 3000 USD

zainwestuj 400 USD, zarób 4000 USD,

zarabiaj co 2 godziny Pamiętaj, że musisz mieć portfel bitcoin, nie wymaga karty kredytowej. Zostań w domu i zrelaksuj się już dziś

E-mail: livetrading927@gmail.com

WhatsApp: 15056365019

G
Gość
22 grudnia 2019, 14:36, Gość:

Mam na koncie ZUS 900000zl 50 lat ciężkiej pracy a dostanę mniejszą emeryturę od ludzi którzy przechodzą po 25 latach pracy wieku 50 lat i dłużej żyją

Bzdura!. Przy takich zgromadzonych środkach, możesz liczyć na ok.3000 pln netto (na rękę)

G
Gość

Czy mogę składać wniosek o przyznanie emerytury, jednocześnie pracując w Irlandii?

s
sort65

Wiecie co? Naprawdę u mnie po 46 latach pracy( a pozostało dzięki pisowi jeszcze 4 lata ,) najważniejsze jest aby wybrać odpowiedni miesiądz -śmieszni jestešcie do łez lub ..coś tam nie tak z myśleniem. Większy pożytek będzie z Was jeśli weźmiecie się za czytanie ustaw i ich analizę.

G
Gość

Cześć, nazywam się Gideon Joubert. Chcę podzielić się moim niesamowitym doświadczeniem z największym rzucającym zaklęcia Dr Ogundele. Moja żona mnie zdradzała, a kiedy się dowiedziałem, pokłóciliśmy się o rozwód, płakałem i zachorowałem przez ponad 3 lata, pewnego dnia, kiedy szukałem w Internecie cytatów miłosnych, widziałem, jak ludzie mówią Dr Ogundele, czarodziej zaklęć miłosnych i jego świetna praca, zostawili jego dane kontaktowe, skontaktowałem się z nim, a on powiedział mi, żebym się nie martwił, że po 24 godzinach moja żona anuluje rozwód i wróci do mnie i pokocha mnie bardziej, gdy zrobię wszystko, co on. poprosiłem, żebym to zrobił, ku memu największemu zaskoczeniu, że następnego dnia wieczorem zadzwoniła moja żona i błagała mnie, abym przyjął ją z powrotem, jeszcze raz dziękuję dr Ogundele, że naprawdę jesteś błogosławieństwem dla mnie i dla świata. Może również pomóc Ci w kontaktowaniu się z nim za pośrednictwem WhatsApp lub Viber Chat: 27638836445. i e-mail: ogundeletempleofsolution@gmail.com

G
Gość

Czy w końcu zajmujecie się emeryturami po zmarłych wspołmałżonkach?

G
Gość

Mam na koncie ZUS 900000zl 50 lat ciężkiej pracy a dostanę mniejszą emeryturę od ludzi którzy przechodzą po 25 latach pracy wieku 50 lat i dłużej żyją

G
Gość

A co z dodatkiem stazowym dla pracowników poza sfery budżetowej dostana

G
Gość

A co z kasą której nie zdążę wykorzystać dlaczego nie ma prawa dziedziczenia

G
Gość
16 grudnia, 23:47, ewelona:

Szczerze to ja chyba bym nie chciała teraz przechodzić na emeryturę, bo bałabym się że ona będzie niska i moje życie na niej średnio by wyglądało. A tak to chociaż prze te kilka lat jeszcze coś odłożę w pracowniczych planach kapitałowych i będzie mi łatwiej

PPK to gorsze dziadostwo niż OFE czy ZUS - hipotetycznie zutylizuje mi 70% wpłaconych składek emerytalnych oraz 100% chorobej, FP, wypadkowej i zdrowotnej (nie korzystam z publicznej służby zdrowia). PPK pożrą składki pracodawcy i rządowe prezenty, może odzyskasz swój wkład, ale i tak stracisz, bo mamy inflację. PPK nie powstało dla wyższej emerytury, lecz do łatania dziury budżetowej (ZUS).

G
Gideon

Cześć, nazywam się Gideon Joubert. Chcę podzielić się moim niesamowitym doświadczeniem z największym rzucającym zaklęcia Dr Ogundele. Moja żona mnie zdradzała, a kiedy się dowiedziałem, pokłóciliśmy się o rozwód, płakałem i zachorowałem przez ponad 3 lata, pewnego dnia, kiedy szukałem w Internecie cytatów miłosnych, widziałem, jak ludzie mówią Dr Ogundele, czarodziej zaklęć miłosnych i jego świetna praca, zostawili jego dane kontaktowe, skontaktowałem się z nim, a on powiedział mi, żebym się nie martwił, że po 24 godzinach moja żona anuluje rozwód i wróci do mnie i pokocha mnie bardziej, gdy zrobię wszystko, co on. poprosiłem, żebym to zrobił, ku memu największemu zaskoczeniu, że następnego dnia wieczorem zadzwoniła moja żona i błagała mnie, abym przyjął ją z powrotem, jeszcze raz dziękuję dr Ogundele, że naprawdę jesteś błogosławieństwem dla mnie i dla świata. Może również pomóc Ci w kontaktowaniu się z nim za pośrednictwem WhatsApp lub Viber Chat: 27638836445. i e-mail: ogundeletempleofsolution@gmail.com

e
ewelona

Szczerze to ja chyba bym nie chciała teraz przechodzić na emeryturę, bo bałabym się że ona będzie niska i moje życie na niej średnio by wyglądało. A tak to chociaż prze te kilka lat jeszcze coś odłożę w pracowniczych planach kapitałowych i będzie mi łatwiej

Q
Queen

Jest najlepszy w swojej pracy i robi to jak nikt inny, pomógł mi przywrócić żonę, która opuściła mnie kilka miesięcy temu. szukałem sposobu, aby przywrócić ją do skutku, dopóki nie natknąłem się na świadectwo tego wielkiego rzucającego zaklęcia. skontaktowałem się z nim, a on zajął się mną i zapewnił mnie, że moja żona wróci za dwa dni, on dokończy pracę i udzieliłem mu wszelkiego potrzebnego wsparcia, a za dwa dni, jak powiedział mojej żonie, wrócił. możesz skontaktować się z chubygreat z jego danymi WhatsApp 2348165965904 lub wysłać e-mail do chubygreat@gmail.com.

A
Anders

dr.ologhodospellwork@gmail.com pomoże ci odzyskać swoją byłą żonę, byłego męża lub kogoś bliskiego, który cię opuścił i chce zwrócić taką osobę, po prostu skontaktuj się z drologhodo z jego danymi WhatsApp 2348156911977. za pomocą jego czarnej magii, którą może zwróć miłość z powrotem. skontaktowałem się z nim, aby pomóc mi rozwiązać problem, i było to łatwe jak zawsze, a on pracował dla mnie, aby odzyskać moją miłość.

Dzięki dr.ologhodospellwork naprawdę działa i działa cuda.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3