MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duży wzrost zasiłku pogrzebowego. Aż tyle będzie można dostać z ZUS po śmierci bliskiej osoby

Agnieszka Kamińska
Projekt ten przewiduje podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł, a więc o 75 proc. Podwyżka zasiłku pogrzebowego jest oczekiwana od dawna, gdyż obowiązująca od 13 lat kwota 4000 zł jest niewystarczająca na pokrycie kosztów pogrzebu
Projekt ten przewiduje podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł, a więc o 75 proc. Podwyżka zasiłku pogrzebowego jest oczekiwana od dawna, gdyż obowiązująca od 13 lat kwota 4000 zł jest niewystarczająca na pokrycie kosztów pogrzebu pixabay, 123rf
Projekt ustawy dotyczący zasiłku pogrzebowego zostanie w najbliższych dniach przekazany do konsultacji publicznych oraz opiniowania. Zmiany dotyczą przede wszystkim wysokości świadczenia wypłacanego z ZUS. Według projektu, zasiłek pogrzebowy wzrośnie z 4000 zł do 7000 zł. Wiadomo, jakie będą zasady wypłaty świadczenia i kiedy nowe przepisy mogą wejść w życie.

O potrzebie podwyższenia zasiłku pogrzebowego mówi się od lat. Projekt nowych przepisów został już przygotowany i zakłada podwyżkę świadczenia o 75 proc., czyli z kwoty 4000 do 7000 zł. Na jakim etapie są teraz prace nad nowymi przepisami i kiedy zasiłek może zacząć obowiązywać? O to między innymi grupa posłów z Solidarnej Polski zapytała resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Projekt został umieszczony w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów i zakłada wiele zmian.

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie. Świadczenie wyniesie 7000 zł

- Projekt ten przewiduje podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł, a więc o 75 proc. Podwyżka zasiłku pogrzebowego jest oczekiwana od dawna, gdyż obowiązująca od 13 lat kwota 4000 zł jest niewystarczająca na pokrycie kosztów pogrzebu, które znacząco wzrosły. Zasiłek pogrzebowy w wysokości 7000 zł będzie w większym stopniu rekompensował rzeczywiście poniesione koszty pogrzebu, a jednocześnie kwota ta uwzględnia możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa – poinformował Sebastian Gajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  w odpowiedzi na interpelację posłów.

Zasiłek pogrzebowy będzie co roku waloryzowany

Sebastian Gajewski przekazał też, że świadczenie ma być waloryzowane co roku. Podwyżka zasiłku pogrzebowego będzie przeprowadzana w marcu, tak jak w przypadku emerytur, i wyliczana w oparciu o wskaźnik inflacji. To sposób na odmrożenie kwoty świadczenia i dostosowania zasiłku pogrzebowego do bieżących realiów gospodarczych. Gdy spojrzymy na cenniki firm pogrzebowych, całkowite koszty pochówku mogą wynieść 10-12 tys. zł, w zależności od województwa.

Nowe przepisy ws. zasiłku pogrzebowego zostaną skierowane do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych oraz opiniowania. Według wyliczeń autorów projektu, podwyżka świadczenia wyniesie budżet państwa ponad 2 mld zł w skali roku. Co istotne, nie zmienią się zasady przyznawania świadczenia i lista osób uprawnionych do ubiegania się o ten zasiłek. Jest prawdopodobne, że przepisy o nowym zasiłku zostaną przyjęte w drugiej połowie 2024 r.

- Należy zauważyć, że projektowana ustawa nie wprowadza zmian w zakresie zasad przyznawania zasiłku pogrzebowego. Dlatego też nie przewiduje się, by zwiększenie wysokości zasiłku pogrzebowego spowodowało wzrost liczby wniosków o to świadczenie – wyjaśniał wiceminister.

Zasady przyznawania zasiłku pogrzebowego

Przypomnijmy, komu przysługuje zasiłek pogrzebowy i jakie są zasady przyznania pieniędzy z ZUS. Do ubiegania się o to świadczenie są uprawnione następujące osoby i podmioty:

 • członkowie rodziny,
 • pracodawcy,
 • domy pomocy społecznej,
 • gminy,
 • powiaty,
 • kościoły i związki wyznaniowe,
 • inne osoby,

- jeżeli te osoby lub podmioty pokryły koszty pogrzebu (w razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty - proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu).

Zasiłek pogrzebowy przysługuje po śmierci m.in.: osoby, która ma przyznaną emeryturę lub rentę, osoby, która ma przyznaną emeryturę pomostową, osoby, która jest ubezpieczona w ZUS, osoby, która ma przyznane nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, osoby, która zmarła w czasie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu ubezpieczenia.

Jakie dokumenty złożyć do ZUS?

 • wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego
 • akt zgonu, akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. 
 • oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu
 • dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego).
 • zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Kiedy złożyć dokumenty? W ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której opłaciłeś koszty pogrzebu. Po tym terminie następuje przedawnienie roszczeń. Jeżeli nie mogłeś dotrzymać tego terminu z powodu późniejszego odnalezienia ciała lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn, należy złożyć dokumenty w ciągu 12 miesięcy od dnia pogrzebu (należy dołączyć dokumenty, które potwierdzą powód opóźnienia).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Duży wzrost zasiłku pogrzebowego. Aż tyle będzie można dostać z ZUS po śmierci bliskiej osoby - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki