MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tabela trzynastych emerytur 2024 brutto i netto. Sprawdź ile pieniędzy otrzymają seniorzy?

OPRAC.:
Norbert Uram
Norbert Uram
Tabela trzynastych emerytur 2024 brutto i netto. Ile pieniędzy dostaną seniorzy?
Tabela trzynastych emerytur 2024 brutto i netto. Ile pieniędzy dostaną seniorzy? pixabay.com
Wielu seniorów obawia się o wypłaty trzynastej i czternastej emerytury po wyborach. Nic jednak nie wskazuje, że świadczenie ustanowione przez rząd Zjednoczonej Prawicy zostanie zlikwidowane. Co więcej, od 1 grudnia ubiegłego roku limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów są wyższe. W 2024 roku ma być również druga waloryzacja emerytur i rent. Ile pieniędzy netto i brutto otrzymają seniorzy? Przedstawiamy tabelę wyliczeń.

Seniorzy dostaną różne dodatkowe świadczenia, które przysługują emerytom i rencistom. Jednym z nich jest trzynasta emerytura. Wypłacana jest ona w kwocie emerytury minimalnej. Waloryzacja tego świadczenia przypada na 1 marca 2023. Jeśli jednak inflacja będzie spadać szybciej niż zapowiadał to NBP wskaźnik waloryzacji będzie niższy, a co za tym idzie trzynasta emerytura może być niższa.

Ile wyniesie trzynasta emerytura?

Wysokość trzynastek jest zależna od wskaźnika waloryzacji. W 2023 roku wskaźnik wynosił 14,8 proc., ale z faktu, iż inflacja zaczęła spadać, szacuje się, że waloryzacja będzie niższa. Początkowo zakładano, że emerytury i renty oraz inne świadczenia z ZUS wzrosną o 12,3 proc. Oznaczałoby to, że najniższa emerytura w 2024 roku wyniesie 1 783,82 zł. Pojawiają się jednak głosy, że waloryzacja będzie jeszcze niższa. Prawdopodobny wskaźnik waloryzacji to 11,4 proc., a co za tym idzie, minimalna emerytura wynosiłaby 1 769,52 zł.

Ile wyniesie trzynasta emerytura netto i brutto?

Trzynasta Emerytura wyłączona jest od potrąceń i egzekucji. Jej wysokość jest natomiast pomniejszona składki na ubezpieczenie zdrowotne. Świadczeniem podstawowym jest kwota 2500 złotych brutto, jednak kwota ta jest pomniejszana o podatek dochodowy.

Kiedy wypłata trzynastej emerytury?

W ubiegłym roku wypłaty trzynastej emerytury rozpoczęły się w marcu, ale wielu seniorów otrzymało pieniądze dopiero w kwietniu. W tym roku może być podobnie. Należy więc uzbroić się w cierpliwość.

Tabela trzynastych emerytur 2024 brutto i netto. Ile pieniędzy dostaną seniorzy?

Tabela trzynastych emerytur 2024 brutto i netto. Sprawdź ile...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki