MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Będzie można otrzymać nawet kilkaset złotych!

OPRAC.:
Norbert Uram
Norbert Uram
Wideo
od 16 lat
Emeryci w tym roku mają szansę otrzymać spory zastrzyk dodatkowej gotówki! Zwrot nadpłaconej daniny, wyższe emerytury, czy dodatki pielęgnacyjne mogą podreperować budżet domowy niejednego seniora. Sprawdź, jakie pieniądze mogą dostać seniorzy w 2024 roku!

Emerytury 2024 - ile pieniędzy dostaną emeryci?

W ubiegłym roku minimalna emerytura wynosiła 1 588,44 zł brutto, czyli 1 445 zł netto. Tyle samo wynosiła minim renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. W 2024 roku będzie mieć miejsce kolejna waloryzacja emerytur i rent. Wszystko to z powodu rosnącej inflacji. Z zapowiedzi rządu wynika, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 roku wyniesie aż 12,3 procent. Ile pieniędzy dostaną emeryci? Szacuje się, że w 2024 minimalna emerytura będzie wynosić 1783,82 zł brutto. Oznacza to wzrost o około 200 złotych.

Zwrot podatku dla emerytów

Nie każdy emeryt otrzyma jednak zwrot podatku. Niektórzy będą musieli go zapłacić. Niektórzy emeryci są zobowiązani do odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy, ale tylko od nadwyżki powyżej kwoty 2500 zł brutto. Poniżej tej kwoty emeryci powinni otrzymać pieniądze ze zwrotu podatku. Emeryci, którzy uzyskali przychody niższe niż 30 tys. zł otrzymają pieniądze, które zostały im potrącone z 13 i 14. emerytury w 2023 roku.

Świadczenie ratownicze 2024

Niektórym emerytom może przysługiwać świadczenie w wysokości 230 zł miesięcznie do końca życia! Mowa o świadczeniu ratowniczym.

Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) - przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP. - gov.pl

Świadczenie to nie jest opodatkowane, a więc cała kwota trafia do emeryta.

Ile wyniesie 13. i 14 emerytura w 2024 roku? Sprawdź!

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Mogą dostać nawet kilkaset złotych!

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Będzie można otrzymać nawe...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki