MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy sadzić jeżyny? Pokochaliśmy te owoce! Uprawa nie jest trudna, ale jak przeprowadzić podcinanie jeżyn?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Niekontrolowany rozwój zachwaszczenia ogranicza wzrost i plonowanie roślin uprawnych. Chwasty konkurują z krzewami o wodę, substancje pokarmowe i światło; mają niekorzystne oddziaływanie chemiczne (allelopatia); pogarszają warunki fitosanitarne, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych oraz szkodników, w tym gryzoni. Największe zagrożenia powoduje rozwój zachwaszczenia w okresie kwiecień – lipiec.
Niekontrolowany rozwój zachwaszczenia ogranicza wzrost i plonowanie roślin uprawnych. Chwasty konkurują z krzewami o wodę, substancje pokarmowe i światło; mają niekorzystne oddziaływanie chemiczne (allelopatia); pogarszają warunki fitosanitarne, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych oraz szkodników, w tym gryzoni. Największe zagrożenia powoduje rozwój zachwaszczenia w okresie kwiecień – lipiec. pixabay.com
Podpowiadamy, kiedy sadzić jeżyny, jak je uprawiać. Jeżyny podbijają podniebienia Polaków. Coraz chętniej je kupujemy i sadzimy. Jeśli obawiasz się, że ich uprawa jest trudna, rozwiejemy wątpliwości. Ci, którzy już mają koło domu czy na działce krzewy, zastanawiają się, jak podcinać jeżyny. Sięgamy po wskazówki ekspertów w tym zakresie.

Spis treści

Na początku uspokajamy - jeżyna to krzew łatwy w uprawie. Charakteryzują się małą wrażliwością na różnego rodzaju szkodniki, dlatego nie wymagają tak intensywnej ochrony. Te ciemne, zdrowe owoce dobrze czują się w polskich ogródkach, dlatego warto znaleźć na nie trochę miejsca, najlepiej z zapasem, bo chętnie się rozrastają.

Uprawa jeżyn w Polsce rozwija się, owoce zdobywają nasze uznanie

Jak zauważa Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, jeżyna w ciągu ostatnich 20 lat przeszła największą rewolucję spośród owoców. Początkowo występowała przede wszystkim w uprawie amatorskiej, przydomowej, a teraz staje się coraz atrakcyjniejszym produktem także w uprawie towarowej. My jednak skupimy się przede wszystkim na uprawie jeżyny w ogródkach i na działkach.

Jeżyna należy do rodziny różowatych, jak nietrudno się domyślać, jest spokrewniona z maliną. Wyróżnia się odmiany

  • o pokroju płożącym,
  • pędach półsztywnych,
  • pędach sztywnych.

Pod względem owocowania wyróżnia się odmiany jeżyn tradycyjne, owocujące na pędach dwuletnich, oraz owocujące na tegorocznych pędach. Specjaliści z ośrodka doradztwa rolniczego podkreślają, że w uprawie bardzo istotny jest odpowiedni dobór odmian. "Współczesne są zdecydowanie słodsze od negatywnie kojarzonych z kwaśnym smakiem starszych odmian".

Plantacje jeżyny, której większość odmian owocuje na pędach dwuletnich.
Plantacje jeżyny, której większość odmian owocuje na pędach dwuletnich. pixabay.com

MODR: Oprócz dostępności nowych polskich odmian, które dobrze radzą sobie w warunkach klimatyczno-glebowych naszego kraju, do uprawy jeżyny może zachęcić fakt, iż opracowywane są nowoczesne technologie, które umożliwiają uprawę odmian zagranicznych podatnych na przemarzanie. Rozwija się również metoda przyspieszająca produkcję (w tunelach) podczas niemal całego sezonu wegetacyjnego.

Gdzie sadzić jeżyny? Wybór stanowiska. Jeżyna nie lubi zastoisk mrozowych

Łagodny stok o wystawie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej to najlepsze stanowisko dla uprawy jeżyn. Pod uprawę nadają się też tereny płaskie, lecz niebędące zastoiskiem mrozowym, wskazuje Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

GIORiN: Bardzo ważne jest, żeby na danym obszarze występowała duża ilość opadów, a gleba posiadała odpowiednią pojemność wodną i była przepuszczalna. Krótkotrwała susza wpływa bardzo niekorzystnie na wzrost i owocowanie jeżyny, a zalewanie na glebach nieprzepuszczalnych jest dla roślin szkodliwe.

Polecamy też: Czas na letnie cięcie jabłoni. Są dwa terminy na podcinanie drzewek jabłoni, jeden z nich przypada teraz, latem

Odpowiednie stanowisko pod plantację jeżyny to

  • teren bezwietrzny,
  • gleba żyzna o uregulowanych stosunkach wodnych,
  • gleba zasobna w składniki mineralne i próchnicę.

Sadząc jeżyny, unikaj sąsiedztwa zaniedbanych nasadzeń maliny i jeżyny, na których mogą występować choroby wirusowe. Ich bliskość sprzyja rozprzestrzenianiu patogenów przez wektory, zwłaszcza mszyce.

Zakładając plantację ze zdrowego materiału roślinnego, można zapobiegać występowaniu przede wszystkim chorób wirusowych, ale także wielu chorób bakteryjnych
Zakładając plantację ze zdrowego materiału roślinnego, można zapobiegać występowaniu przede wszystkim chorób wirusowych, ale także wielu chorób bakteryjnych i grzybowych oraz szkodników często trudnych do zwalczenia. pixabay.com

Skąd kupować sadzonki jeżyn? Specjaliści radzą, by wybierać szkółki, które posiadają licencję na rozmnażanie i zagwarantują wysoką jakość i zdrowotność materiału roślinnego. Sadzonki powinny być silne i dobrze ukorzenione. Nie ma znaczenia czy są to sadzonki doniczkowane pochodzące z kultur in vitro, czy wykopywane z matecznika.

Kiedy sadzić jeżyny do gruntu? Czy powinny rosnąć gęsto?

Są 2 momenty w roku, kiedy można stosunkowo bezpiecznie sadzić jeżyny. Jeżyny sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. Specjaliści z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa wskazują w Metodyce integrowanej produkcji jeżyny bezkolcowej, że termin wiosenny uważa się za korzystniejszy, ponieważ w glebie jest dostatecznie dużo wilgoci i nie występuje ryzyko uszkodzenia roślin przez mróz.

Trwa głosowanie...

Czy uprawiasz własne warzywa?

Podczas sadzenia jesienią należy rośliny zabezpieczyć przed przemarznięciem, usypując przy karpie kopczyki z ziemi lub zabezpieczając sadzonki innym materiałem (np. słoma, biała agrotkanina).

W zależności od siły wzrostu krzewu i jego rozłożystości, odległość między roślinami w rzędzie powinna wynosić 1 - 1,5 m, a czasem nawet do 2,5 m. Zbyt gęste sadzenie roślin uniemożliwia dobre przewietrzanie krzewów, co sprzyja rozwijaniu się chorób grzybowych, a także utrudnia dokładne wykonanie zabiegów ochrony roślin. W rzędach można zastosować ściółkowanie gleby, co ograniczy przerastanie chwastów.

Na rolniczych plantacjach krzewy można prowadzić w formie kolumnowej, przywiązując razem wszystkie pędy owocujące do bambusowego lub metalowego palika,
Na rolniczych plantacjach krzewy można prowadzić w formie kolumnowej, przywiązując razem wszystkie pędy owocujące do bambusowego lub metalowego palika, który u góry jest przymocowany do drutu. Agata Wodzień-Nowak

Kiedy wykonać przycinanie jeżyn? Warto nawet latem

Krzewy jeżyny są dość duże, a pędy ciężkie, wymagają podparcia, zazwyczaj drewnianych słupków. Pędy powinny być zatem prowadzone przy "rusztowaniu". Przyda się ocynkowany drut rozpięty wzdłuż rzędów. Pędy rozkłada się i przypina do drutu na dwóch lub trzech wysokościach.

Polecamy też: Zaraza ogórków sprawia, że liście wysychają. Te 3 najczęstsze choroby ogórków ujawniają się właśnie na liściach

Co z przycinaniem jeżyn po zbiorach i wiosną? Trzeba pamiętać, że jeżyny owocują na pędach dwuletnich. To właśnie te pędy po zbiorze owoców wycina się przy samej ziemi. Wiosną ponownie przyda się sekator. Z wyrastających od wiosny młodych pędów pozostawia się zwykle 5-7 najsilniejszych w krzewie, a pozostałe usuwa.

Latem przeprowadzamy dodatkowe cięcie jeżyn. Gdy pędy osiągną wysokość około 2 m, usuwa się ich wierzchołek. Dzięki temu zabiegowi krzew lepiej się rozgałęzi. Warto także skracać pędy boczne, dzięki czemu roślina tworzy więcej pędów owoconośnych. Nie można lekceważyć chorych pędów. Usuwamy je w ramach cięcia fitosanitarnego, co ogranicza występowanie chorób grzybowych.

Źródła: Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Metodyka integrowanej produkcji jeżyny bezkolcowej (luty 2020), Małopolski ODR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy sadzić jeżyny? Pokochaliśmy te owoce! Uprawa nie jest trudna, ale jak przeprowadzić podcinanie jeżyn? - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki