MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy sadzić truskawki z rozłogów? Zadbaj o grządki, by mieć na działce dorodne owoce w kolejnym sezonie

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jedną ze sławniejszych jest truskawka kaszubska – produkt tradycyjny województwa pomorskiego. Została wpisana w 2009 r. do unijnego rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych.
Jedną ze sławniejszych jest truskawka kaszubska – produkt tradycyjny województwa pomorskiego. Została wpisana w 2009 r. do unijnego rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. unsplash.com/Sarah Janes
Truskawki, nawet te powtarzające owocowanie, skończyły sezon. Już latem i jeszcze jesienią pojawiają się rozłogi, które pozwolą powiększyć naszą przydomową plantację albo odmłodzić starsze rzędy. Podpowiadamy, kiedy sadzić truskawki w gruncie i dlaczego nie powinny rosnąć zbyt gęsto. Do tego wyjaśniamy, czemu służy koszenie liści truskawek. Należą do ulubionych owoców Polaków i poza późnymi odmianami, królują na przełomie czerwca i lipca. Spraw, by w twoim ogródku również dały dobre zbiory.

Spis treści

W przydomowych ogródkach, na działkach, rolniczych plantacjach, a nawet na balkonach uprawiamy truskawki, jedne z najpopularniejszych owoców w Polsce. Jak prowadzić własną, nawet małą plantację w ogródku, by dobrze owocowała?

Przydomowe plantacje truskawek możemy zakładać ze świeżych sadzonek dostępnych przede wszystkim wiosną albo z rozłogów, które uzyskujemy latem i jesienią w naturalnym procesie rozwodu krzaczka. Na rynku są też dostępne sadzonki frugo, głównie do użytku profesjonalnego To forma sadzonek z chłodni, które są w stanie spoczynku zimowego.

Poznaj odmiany truskawek wczesne, średnie i późne. Są też powtarzające owocowanie

Kiedy sadzić truskawki z rozłogów i nie tylko? Termin nie może być zbyt późny

Termin sadzenia truskawek to ważna sprawa dla ich przetrwania zimy i późniejszego plonowania. Plantacje truskawek można zakładać wiosną lub potem jeszcze latem, w końcu lipca i w pierwszej połowie sierpnia. Zaletą tego okresu sadzenia jest to, że rośliny szybko się przyjmują i jeszcze przed zimą silnie się rozrosną.

Truskawki na rolniczych plantacjach, ale i na amatorskich działkach sadzi się we wrześniu i w październiku oraz wczesną wiosną. Czy jeszcze na początku listopada można sadzić rozłogi truskawek? Jest ryzykowne, ponieważ późną jesienią występuje duże ryzyko uszkodzenia roślin zimą przez mróz.

Wybór odmian truskawek
Truskawki – jedyne owoce z nasionami na zewnątrz. W Polsce zarejestrowanych jest około 50 odmian truskawek, które charakteryzują się m.in. zróżnicowanymi terminami owocowania. pixabay.com

Truskawki sadzimy w dołki tak głęboko, aby stożek wzrostu znajdował się tuż nad powierzchnią gleby. Należy unikać zbytniego zagęszczenia roślin, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób i szkodników. Wskazana jest taka rozstawa, aby owocujące rośliny tylko lekko stykały się ze sobą, podpowiada Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Metody integrowanej produkcji truskawek (wydanie — styczeń 2023).

Sadzenie truskawek zacznij od wyboru stanowiska do uprawy. Trzeba je zmieniać

Pojęcie płodozmianu dotyczy nie tylko upraw rolnych, ale i ogrodniczych. Oznacza to, że warto zmieniać stanowisko uprawy danej rośliny i kwalifikuje się do tej zasady także truskawka. W dany miejscu krzaczki truskawek powinny rosnąć maksymalnie 3 lata, potem czas na zmianę. Z każdym kolejnym rokiem będą słabiej owocować.

Ważny jest dobór słonecznego i możliwie mało wietrznego stanowiska. Niekorzystne będą zagłębienia terenu, mogą tworzyć się zastoiska wody i mrozu. Odstęp między sadzonkami powinien wynosić ok. 40 cm.

Truskawek nie powinno się sadzić po sobie lub gdzie wcześniej uprawiane były

  • maliny,
  • pomidory,
  • ziemniaki,
  • ogórki,

ze względu na możliwość wystąpienia chorób — wertycyliozy bądź zgnilizny korony truskawki, wyjaśnia Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Metodyce integrowanej produkcji truskawki. "Dopuszcza się uprawę po wieloletniej uprawie malin, truskawek, pomidorów, ziemniaków lub ogórków jeżeli badanie gleby przed założeniem plantacji nie wykazały obecności Verticillium spp. i Phytophthora spp".

Dobrą metodą przeciwdziałania zmęczeniu gleby jest aktywizacja jej potencjału biologicznego przez wniesienie dużej ilości materii organicznej. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie dużej dawki obornika (40-50 t/ha), torfu lub kompostu i wykonanie orki (25-30 cm). Obornik można zastąpić nawozami zielonymi. W celu ograniczenia występowania niektórych gatunków nicieni w glebie, zaleca się uprawę aksamitki.

Koszenie liści truskawek. Dlaczego warto to robić?

Zabieg zalecany, ale nie obowiązkowy. Koszenie liści spełnia funkcje fitosanitarne - ogranicza porażenie roślin przez białą i czerwoną plamistość liści, mączniaka prawdziwego truskawki, a także ułatwia zwalczanie roztocza truskawkowca.

O konieczności uprzątnięcia skoszonych liści decyduje poziom ich porażenia. Gdy jest silny, skoszone liście należy usunąć, a jeśli porażenie jest niewielkie, można je pozostawić na plantacji (po wyschnięciu i skruszeniu wymiesza się je z glebą).

Pojawia się kolejne pytanie: na jakiej wysokości ścinać liście truskawek? Eksperci z GIORiN wyjaśniają, że wysokość koszenia powinna być dostosowana do wieku roślin.

  • Liście roślin młodych kosi się na wysokości 3-5 cm nad powierzchnią gleby,
  • natomiast starszych – nie niżej niż 5-7 cm, żeby nie uszkodzić wierzchołków roślin, na których powstają kwiaty.

Zabieg ten należy wykonać nie później niż 2 tygodnie po zakończonych zbiorach. Koszenia liści nie możemy zostawiać na jesień.

Jeżeli opóźnimy koszenie, może to osłabić powstawanie koron bocznych oraz spowodować słabsze zawiązywanie kwiatów, których ilość decyduje o plonowaniu w roku przyszłym. Koszenie znacznie osłabia siłę wzrostu roślin, z produkcyjnego punktu widzenia jest korzystne, gdyż po skoszeniu rośliny wydają mniej rozłogów. Pierwsze koszenie wykonuje się nie wcześniej niż po pierwszym roku pełnego owocowania roślin.

Najchętniej wybierane są odmiany mało podatne na choroby i szkodniki, a jednocześnie odznaczające się dużą plennością i wysoką jakością owoców. W Polsce uprawia się obecnie ok. 50 odmian truskawek.

Źródło: Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Metodyka integrowanej produkcji truskawek, styczeń 2023

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy sadzić truskawki z rozłogów? Zadbaj o grządki, by mieć na działce dorodne owoce w kolejnym sezonie - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki