Kierowcy w Łodzi jeżdżą bez ważnego OC

  Kierowcy w Łodzi jeżdżą bez ważnego OC

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kierowcy bez OC nie unikną odpowiedzialności
  1/2
  przejdź do galerii

  Kierowcy bez OC nie unikną odpowiedzialności ©Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego

  - Prawo jazdy i ubezpieczenie proszę - zwraca się policjant do kierowcy w czasie rutynowej kontroli drogowej. Przynajmniej kilkanaście razy w miesiącu taki apel pozostaje bez odpowiedzi. Tylu bowiem kierowców zostaje przyłapanych na jeździe bez obowiązkowego OC.
  Nie wiadomo dokładnie, ilu ich jest na naszych drogach, ale z wyliczeń specjalistów Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że takich osób przybywa.

  CZYTAJ TEŻ: Miała 40 zł niedopłaty za OC, teraz dług urósł do 600 zł

  - W 2012 roku UFG wysłał ponad 40 tys. wezwań do zapłacenia kary za brak komunikacyjnego OC, a rok wcześniej było to 28,7 tysiąca wezwań - czytamy w raporcie Funduszu.


  Z obserwacji pracowników UFG wynika, że bez ważnego OC najczęściej jeżdżą mężczyźni w wieku do 25 lat. W tej grupie ryzyko, że posiadacz pojazdu nie ma polisy, jest czterokrotnie większe niż u przeciętnego właściciela auta w Polsce.

  Młodszy aspirant Marzanna Boratyńska z wydziału ruchu drogowego łódzkiej policji nie potwierdza tej tezy. - Bez ubezpieczenia jeżdżą zarówno panie, jak i panowie, w różnym wieku i o różnym statusie materialnym - mówi Marzanna Boratyńska. - Wbrew pozorom, mniej majętni właściciele aut częściej wykupują OC, bo zapewne odstrasza ich dość wysoka kara.

  Za brak ważnego OC właściciel samochodu osobowego płaci karę w wysokości 3.200 zł. Jeśli spowoduje wypadek, musi pokryć koszty naprawy drugiego samochodu, a także wypłacić odszkodowanie poszkodowanym osobom. Konieczne jest też wykupienie OC.

  Zdaniem młodszej aspirant Marzanny Boratyńskiej problemy finansowe to najczęściej podawany przez kierowców powód braku OC.

  CZYTAJ TEŻ: Łódzcy kierowcy dużo wydają na ubezpieczenie samochodu

  - Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ubezpieczenie OC, nawet jeśli nie jest używany i stoi w garażu - przypomina Marzanna Boratyńska. - Brak ubezpieczenia najczęściej stwierdzamy podczas rutynowej kontroli drogowej. Jeżeli kierowca nie ma przy sobie dokumentu, ale w bazie sprawdzimy, że pojazd posiada OC, kierujący otrzymuje mandat w wysokości 50 zł. Jeśli w bazie takich informacji nie ma, kierujemy sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i to UFG to sprawdza. Miesięcznie zatrzymujemy średnio kilkunastu kierowców bez obowiązkowego ubezpieczenia.

  Tylko w ubiegłym roku wystąpiono do kierowców bez OC o zwrot 28,4 mln zł, o prawie 5 mln zł więcej niż w 2011 roku.

  - Warto pamiętać o tym, że odpowiedzialność nieubezpieczonego sprawcy jest nieunikniona - mówi Izabela Pintscher, kierownik wydziału regresów UFG. - Nawet jeśli w danym momencie nie dysponuje on majątkiem, w odpowiednim terminie ponownie kierujemy sprawę do komornika i postępujemy tak aż do skutku.

  Wartość odszkodowań dla ofiar wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców wzrosła w ubiegłym roku o 20 proc. UFG wypłacił w sumie ponad 69 mln zł, o 12 mln zł więcej niż w 2011 roku. Przybywa też spraw z bardzo wysokimi odszkodowaniami, przekraczającymi 50 tys. zł. O ile w 2011 roku UFG wypłacił 96 takich świadczeń, to w ubiegłym roku było ich już 157. Całkowita wartość wysokich odszkodowań wzrosła z 9,4 mln zł do 18 mln zł.

  Z danych UFG wynika, że po polskich drogach porusza się 250 tys. nieubezpieczonych aut.

  CZYTAJ WIĘCEJ W SOBOTNIM DZIENNIKU ŁÓDZKIM

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rowerzyści też nie mają OC

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  I mają rację że nie wykupują OC , rowerzyści też nie wykupują a są uczestnikami i użytkownikami dróg. Jak urzędasy nie umieją wprowadzić odpowiednich przepisów to po spowodowaniu wypadku przez...rozwiń całość

  I mają rację że nie wykupują OC , rowerzyści też nie wykupują a są uczestnikami i użytkownikami dróg. Jak urzędasy nie umieją wprowadzić odpowiednich przepisów to po spowodowaniu wypadku przez rowerzyste państwo polskie powinno wypłacać odszkodowania i naprawiać szkody.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nabijanie kasy ubezpieczycielom?

  Bezprawie? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Pojazd którym jeżdzimy nie posiada odpowiedzialności cywilnej, a ma ją kierowca. Tak więc powinniśmy opłacić jedno ubezpieczenie OC (mając np. dwa pojazdy, z których jeden np. stoi w garażu). FUG i...rozwiń całość

  Pojazd którym jeżdzimy nie posiada odpowiedzialności cywilnej, a ma ją kierowca. Tak więc powinniśmy opłacić jedno ubezpieczenie OC (mając np. dwa pojazdy, z których jeden np. stoi w garażu). FUG i ubezpieczyciele dbając tylko o własny interes wymyślili sobie abyśmy płacili polisę OC za każdy pojazd. Czy to jest uczciwe? Tylko u nas, aby żyło się lepiej...... Czas, aby Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie do TK o ukrócenie tej bezmyślnej działalności organów ścigania za niedorzeczności ubezpieczycieli.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co

  kontra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  to kogo obchodzi. Nie ma OC to jego prywatna sprawa. Przymusowe OC , przymusowa segregacja śmieci i co jeszcze przymusowe aha zapięcie pasów w czasie jazdy, przymusowe foteliki dla dzieci. mój Boże...rozwiń całość

  to kogo obchodzi. Nie ma OC to jego prywatna sprawa. Przymusowe OC , przymusowa segregacja śmieci i co jeszcze przymusowe aha zapięcie pasów w czasie jazdy, przymusowe foteliki dla dzieci. mój Boże jak to państwo o nas ,,dba" szkoda tylko że naszym kosztem. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  biora przyklad z rowerzystow

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  A to jest zły przykład. Nie masz na OC. sprzedaj auto wsiadź na rower.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  a rowerzysci biora przykład z pieszych! OBOWIĄZKOWE OC DLA PIESZYCH!

  W koncu ile razy wchodza pod koła chociaz maja czerwone...

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY