Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kliniki onkologiczne w Matce Polce. Remont kosztował 16 mln zł [FILM]

Redakcja
Zakończył się remont trzech klinik onkologicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Zakończył się remont trzech klinik onkologicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Grzegorz Gałasiński
Zakończył się remont trzech klinik onkologicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Nowe wnętrza w niczym nie przypominają starych, rodem z czasów PRL, kiedy budowano szpital. Inwestycja kosztowała około 16 milionów złotych, większość kosztów pokryto z unijnej dotacji.

Takiej zmiany chyba nikt się nie spodziewał. Gdy dyrekcja ICZMP zapowiadała remont klinik, nie przypuszczaliśmy, że w "Matce Polce" można stworzyć dziś tak nowoczesne wnętrza. Wyremontowano trzy kliniki: chirurgii onkologicznej i chorób piersi z pododdziałem chemioterapii (kierownikiem jest prof. Marek Zadrożny), ginekologii operacyjnej i onkologicznej (prof. Krzysztof Szyłło) oraz ginekologii operacyjnej, endoskopowej i onkologicznej (prof. Andrzej Malinowski). Każda klinika dostała swój kolor, który ma kojarzyć się z danym miejscem.

- Gdy przychodziłem do tego szpitala, nie wyobrażałem sobie, że te miejsca mogą tak wyglądać - mówi prof. Maciej Banach, dyrektor ICZMP w Łodzi. - A to przecież miejsca bardzo ważne, ponieważ zajmujemy się w nich leczeniem pacjentek z ciężkimi chorobami ginekologicznymi, onkologicznymi. Ta inwestycja pozwoli nam na lepszą diagnostykę i terapię pacjentek, ponieważ oprócz remontu, kupiliśmy także najnowocześniejsze sprzęty.

Pacjentki, przechodząc do kliniki z korytarza oblepionego historycznymi zielonymi płytkami i linoleum, przenoszą się do zupełnie innej rzeczywistości.

- Już po kilku dniach od otwarcia klinik pacjentki zaczęły zupełnie inaczej postrzegać szpital i nasz personel, o czym czytaliśmy w wypełnianych przez nie ankietach. Tak jakby nasze leczenie było zupełnie inne, a tak naprawdę zmieniło się wnętrze i dostaliśmy super nowoczesny sprzęt, ale my wciąż jesteśmy tacy sami - przyznaje prof. Andrzej Malinowski, kierownik kliniki ginekologii operacyjnej, endoskopowej i onkologicznej. - Mamy narzędzia, które pozwolą nam wyprzedzić inne szpitale i jeszcze bardziej się rozwijać, np. mamy laparoskopy 3D, za pomocą których jeszcze precyzyjniej wykonamy zabiegi onkologiczne, a pacjent szybciej dojdzie do zdrowia. A nowe ultrasonografy, które mamy w klinikach po dwa, umożliwiają szybszą i precyzyjniejszą diagnozę.

Remont klinik trwał dziewięć miesięcy - po trzy miesiące w każdej z klinik. Wartość całej inwestycji to około 16 mln zł, z czego 14 mln zł to środki unijne, a 2 mln zł pochodzą z Ministerstwa Zdrowia.

- To nie jest tylko face lifting - przyznaje prof. Marek Zadrożny, kierownik kliniki chirurgii onkologicznej i chorób piersi z pododdziałem chemioterapii. - Oprócz kompleksowego remontu całej kliniki, mamy nowy sprzęt, nowe meble, łóżka dla pacjentek, bo poprzednie miały ponad 25 lat i właściwie nie nadawały się do użytku. Z punktu widzenia chirurgów, cieszymy się ze sprzętu dla naszej sali zabiegowej, czyli nowoczesnego lancetronu (aparat elektrochirurgiczny), nowego stołu operacyjnego, lampy, które ułatwią nam wykonywanie drobnych zabiegów operacyjnych. I będą robione w naszej sali zabiegowej, a nie - tak jak dotychczas - na zatłoczonym bloku operacyjnym.

Podobnego zdania jest prof. Szyłło: Chcąc wykonywać nowoczesną medycynę, nie można posługiwać się sprzętem sprzed kilkudziesięciu lat.

W ICZMP to nie jedyny tak kosztowany i duży remont. Odnawiane są m.in. porodówki i trwa budowa szpitalnego oddziału ratunkowego w lądowiskiem na dachu.

Zakończył się remont trzech klinik onkologicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Kliniki onkologiczne w Matce Polce. Remont kosztował 16 mln zł [FILM]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki