Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończy się nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Z łódzkich ogólniaków najwięcej podań zebrało XXI LO

Maciej Kałach
Polska Press/archiwum
Tylko do godz. 13 w czwartek trzecioklasiści z gimnazjów mogą wybierać nowe szkoły. Z ogólniaków najwięcej podań zebrało XXI LO, dużo chętnych na informatyków i mechaników aut.

W kwietniu każdy trzecioklasista z woj. łódzkiego powinien wybrać ogólniak lub szkołę zasadniczą, do której chce trafić po wakacjach. Oprócz szkoły "pierwszej preferencji", uczeń typuje także dwie placówki "rezerwowe" - na wypadek, gdyby zabrakło mu punktów do wybranej szkoły.

W poprzednich latach uczniowie z Łodzi mogli podejrzeć w systemie elektronicznej rekrutacji, jak kształtuje się popularność każdej placówki. W 2015 r. statystyki zniknęły. Dlatego o ich przysłanie zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Łodzi. Na podstawie danych z UMŁ (z wtorku) porównaliśmy popularność szkół (tylko prowadzonych przez łódzki magistrat).

Do miejskich ogólniaków w Łodzi do wtorku zapisało się 2975 kandydatów (z pierwszej preferencji). Do techników 1836, zaś do zasadniczych szkół zawodowych zaledwie 302. Oznacza to, że do ogólniaków chce iść obecnie podobny odsetek kandydatów, jak przyjęty do LO przed rokiem - ok. 58 proc.

Wśród łódzkich ogólniaków najwięcej podań zebrało do wtorku XXI LO. Magistrat informował o 298 kandydatach z pierwszej preferencji. Wczoraj Lidia Ryduchowska z sekretariatu szkoły poinformowała, że liczba ta wzrosła do 314.

- Najbardziej popularna jest klasa biologiczno-chemiczna, gdzie o przyjęcie ubiega się 87 kandydatów, czyli 2,8 osoby na miejsce - mówi Ryduchowska. 77 kandydatów wybrało klasę dziennikarską, zaś 64 oddział prawniczy.

Według wtorkowych danych magistratu, 241 chętnych wybrało XXXI LO, zaś 206 - I LO.

W kwietniu Tomasz Trela, oświatowy wiceprezydent Łodzi, intensywnie wspierał szkoły zawodowe. Pokazał się m.in. w dwóch samochodówkach, a we wtorek w Zespole Szkół Poligraficznych, którego dyrektorka mówiła, że uczeń zaraz po ukończeniu jej szkoły zasadniczej otrzymuje pierwszą pracę za 2000 zł na rękę.

Jednak w rankingu popularności szkół zawodowych dominują inne zawody: ci, którzy chcą posiadać tytuł technika (i maturę), zawzięcie powalczą o miejsca w zespołach szkół ponadgimnazjalnych nr 9 i 10. W dziewiątce o 28 miejsc w klasie informatyków walczy aż 103 kandydatów, w dziesiątce jest 74 chętnych do 31-osobowej klasy mechatroników. Na popularności nie traci Zespół Szkół Gastronomicznych. Z zasadniczych szkół zawodowych najtrudniej dostać się do wybranych klas samochodówek, ale najwięcej chętnych (62) zebrał ZS Gastronomicznych - w zawodzie kucharz.

Nabór do szkół w regionie na następnej stronie

Nabór w regionie

Do 9 szkół w pow. łowickim jest obecnie 847 chętnych.

Wśród liceów najwięcej, bo 108 osób, przyciągnęło I LO w Łowiczu. Po 94 osoby chcą uczyć się w II LO i IV LO, działającym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Pijarski ogólniak skusił 89 młodych ludzi. Jeżeli chodzi o technika, to najwięcej chętnych, bo 131, przyciągnął ZSP nr 2 w Łowiczu.

W Piotrkowie tradycyjnie najlepiej poszedł nabór w I i III LO.

W trójce dzień przed zakończeniem naboru na 204 miejsca było 280 kandydatów. W I LO o ponad 180 miejsc ubiega się powyżej 200 kandydatów.
- Największą popularnością cieszą się - klasa o profilu matematyczno-fizycznym i biologiczno-chemiczna - mówi Henryk Michalski, dyrektor I LO w Piotrkowie.
Problemu z uruchomieniem zaplanowanych klas nie będą miały też dwa technika: mechaniczno--elektryczne w ZSP nr 1 oraz technikum kształtowania środowiska w ZSP nr 3.

W ubiegłym roku Zespół Szkół nr 2 w Wieluniu uruchomił klasę patronacką Wieltonu.
Był to świetny pomysł: potwierdza to duże zainteresowanie uczniów. Wiele zyskała na tym też szkoła. Firma stawia na nowoczesne technologie w nauczaniu, co wiąże się z tym, że sporo inwestuje w sprzęt. Zespół Szkół nr 2 jest jedyną placówką w woj. łódzkim, która oprócz bogato wyposażonej pracowni ma robota do spawania. Uczniowie korzystają z autorskiego programu nauczania, a od drugiego roku nauki będą otrzymywać wynagrodzenie.

W Bełchatowie króluje mundurówka.
W tym roku w III LO oprócz klasy policyjnej, która działa od kilku lat (na razie na jedno miejsce jest dwóch chętnych ) uruchomiono także klasę psychologiczno-społeczną z resocjalizacją. Na 15 miejsc jest już 38 chętnych. Tradycyjnie oblegane jest I LO. Klasę medyczną z matematyką jako swój pierwszy wybór już wskazały 53 osoby (na 30 miejsc). Pełne obłożenie jest już do klasy medycznej z fizyką i matematycznej z informatyką.
Wśród techników największym wzięciem cieszy się klasa przygotowująca geodetów (w ZSP nr 4) i technikum urządzeń i systemów energii odnawialnej (przy ZSP nr 3).

W Radomsku, jak co roku, sporo jest chętnych do obu liceów.

Spośród szkół technicznych i zawodowych największym powodzeniem cieszy się Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych.

RK, JD, Tyka, Sib, EwD

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki