Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec gruntownego remontu parku Staromiejskiego. Wkrótce odbiory inwestycji. Jakie atrakcje będą w parku?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Kończy się rewitalizacja parku Staromiejskiego w centrum Łodzi. Trwają ostatnie prace. Wkrótce odbędą się odbiory inwestycji.
Kończy się rewitalizacja parku Staromiejskiego w centrum Łodzi. Trwają ostatnie prace. Wkrótce odbędą się odbiory inwestycji. Urząd Miasta Łodzi
Dobiega końca rewitalizacja popularnego, często odwiedzanego parku Staromiejskiego w centrum Łodzi, w którym pojawią się nowe alejki, altany, fontanny, latarnie, tor rolkowy, plac zabaw i zielony amfiteatr. Prace pochłoną ponad 30 mln zł i wkrótce zostaną zakończone, bowiem ich zaawansowanie przekroczyło już 90 procent. Co się dzieje na tej jednej z najważniejszych łódzkich inwestycji?

- Wykonawca kończy montaż fontanny w części zachodniej oraz wszystkie prace przy urządzeniach zabawowych w części wschodniej. Tereny zieleni sukcesywnie są wykonywane przez ogrodnika, dzięki czemu możemy już zobaczyć zielone trawniki na terenie parku. W najbliższym czasie pojawi się również mała architektura. Wykonawca, jak i inwestor przygotowują się do odbiorów inwestycji - zapewnia Olga Kassyańska z Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Zobacz więcej zdjęć

Park Staromiejski: altany, fontanny i inne atrakcje

Park zyska zupełnie nowe oblicze. Stare alejki, fontanny i rzeźby zostaną odnowione. Pojawią się: stylowa mała architektura i lampy, wygodne toalety, cztery altany i cztery fontanny - dwie symbolicznie podkreślą ślad przebiegu koryta rzeki Łódki, a dwie kolejne będą nawiązywać do zarysu komina dawnej fabryki braci Gehlingów. Pojawi się wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych: zielony amfiteatr, tor rolkowy, boisko do gry w bule, plenerowa siłownia oraz drugi plac zabaw z podziałem na strefy dla dzieci w różnych grupach wiekowych.

Inwestycje w Łodzi: skąd nazwa "park śledzia"?

Park Staromiejski znajduje się w samym sercu Łodzi. Powstał w latach 50. XX wieku w tej części Starego Miasta, która podczas II wojny światowej została wyburzona przez okupantów niemieckich. Pierwotnie park był położony nad rzeką Łódką, która teraz stanowi podziemny kanał. Potocznie nazywany jest „parkiem śledzia”. Dlaczego? W sprawie tej są dwie interpretacje. Pierwsza zakłada, że nazwa pochodzi od targu rybnego istniejącego w tym miejscu przed wojną. Według drugiej koncepcji, kiedy budowano park, a więc na początku lat 50. XX stulecia, odkrywano tam piwnice ze składami rybnymi.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki