Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Konieczny jest remont ozdobnych elementów wieży katedry w Łodzi. Parafia katedralna ogłosiła zbiórkę pieniędzy na remont ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Skruszały elementy wieżyczek katedralnej wieży. Trzeba je było zdemontować ze względów bezpieczeństwa
Skruszały elementy wieżyczek katedralnej wieży. Trzeba je było zdemontować ze względów bezpieczeństwa Archiwum Dziennika Łódzkiego
Skruszały elementy katedralnej wieży. Część już zdemontowano, bo groziły oderwaniem się na wiernych korzystających z głównego wejścia. Parafia katedralna ogłosiła zbiórkę pieniędzy na remont.

Konieczny jest remont wieży łódzkiej katedry

W październiku parafia katedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi przeprowadziła rutynowy przegląd dachu i wieży katedry. Okazało się, że w bardzo złym stanie są cztery drobne wieżyczki otaczające wieżę katedralną.

„Uszkodzone jest pokrycie z blachy miedzianej, częściowo zniszczone jest deskowanie, a przede wszystkim znacznej erozji uległy podstawy żelbetowe hełmów tych wieżyczek, jak również odspoiły się betonowe elementy ozdobnych konsoli” – ogłosiła parafia w ubiegłą niedzielę w komunikatach duszpasterskich po wszystkich mszach św.

Uszkodzenia były tak duże, że elementy mogły oderwać się i spaść na wiernych wchodzących i wychodzących głównymi drzwiami do świątyni. Dlatego zniszczone elementy zostały już zdemontowane a w najbliższych dniach odkryte elementy zostaną zabezpieczone przed nadchodzącą zimą.

Prawdziwy remont wieżyczek zacznie się na wiosnę i prowadzony będzie w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Łodzi. Koszt prac rzeczoznawca wycenił – na razie szacunkowo – na 430 tys. zł. Parafia katedralna dopiero będzie szukać tych pieniędzy. Na razie uruchomiła zbiórkę pieniędzy. Szczegóły i numer konta dostępne są na stronie internetowej parafii katedralnej.

Kościół katedralny w Łodzi wpisany jest do rejestru zabytków. Daria Błaszczyńska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi przyznaje, że znalezienie pieniędzy na remont to zadanie dla parafii. - To właściciel zabytkowego obiektu ma obowiązek zadbać o jego stan i znaleźć środki na jego utrzymanie. Może się jednak ubiegać o dofinansowanie ze środków publicznych – dodaje.

To kolejny już remont łódzkiej katedry konieczny w ostatnich latach. W 2002 roku rozpoczął ośmioletni remont mający usunąć skutki poważnego pożaru z 1971 roku. Prowadzono wówczas renowację uszkodzonych przez wodę witraży i uszczelniono miedziany hełm na wieży, poprawiono przeciekający dach i wzmocniono portale. W 2017 r. odnowiono główny krzyż i gałki na wieżach, a także elementy drewniane.

- Wszystkie remonty katedry wykonywane są na bieżąco – podkreśla ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii.

Łódzka katedra ma już ponad sto lat

Budynek katedry powstał w latach 1901-1912. Początkowo miał on być czwartym łódzkim kościołem katolickim, jednak w 1920 roku został on podniesiony do rangi katedry. Wykonany z żółtej cegły budynek w stylu neogotyckim ma dziś wraz z wieżą 104,5 m i mimo powstawania w Łodzi kolejnych wieżowców wciąż jest najwyższym budynkiem w mieście.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki