Konkurs im. prof. Kodrębskiego. „Niemoralny” Kodeks pracy?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Nominowana w konkursie Aleksandra Galert
Nominowana w konkursie Aleksandra Galert archiwum prywatne
Udostępnij:
Publikujemy sylwetki nominowanych w 19. Konkursie 
im. prof. Jana Kodrębskiego na najlepszą pracę magisterską.

Przypomnijmy, że konkurs dotyczy prac obronionych w zeszłym roku akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Jedną z ośmiu nominacji uzyskała Aleksandra Galert.

- Moja praca magisterska nosi tytuł: „Rodzaje umów o pracę. Analiza porównawcza na przykładzie Polski i Włoch” - mówi autorka. - Przebywając na Erasmusie w Hiszpanii, poznałam wielu Włochów, a niektórzy z nich mieszkają i pracują obecnie w Polsce. Podczas rozmowy jeden z nich stwierdził kiedyś, że „polski Kodeks pracy jest niemoralny”. Chodziło mu o to, że w Polsce można rozwiązać bezterminową umowę o pracę, co we Włoszech jest bardzo skomplikowane i niemal niemożliwe, o ile nie ma ciężkiego przewinienia ze strony pracownika. Co ciekawe, również w przypadku ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa, nie można takiej umowy rozwiązać. Zaczęłam szukać dalszych różnic. Okazało się, że mimo że oba kraje znajdują się w Unii Europejskiej, a więc muszą przestrzegać tych samych reguł, w dodatku należąc do tego samego porządku prawnego - znacznie się od siebie różnią. W zrozumieniu przyczyn takiego stanu rzeczy bardzo pomógł mi mój włoski narzeczony, który m.in. opowiedział mi o art. 18 Statutu Pracowniczego, znaczeniu prawa do pracy we włoskiej konstytucji i ważnej pozycji związków zawodowych.

Promotorem pracy był prof. zw. dr hab. Zbigniew Góral.

- Jest ona przykładem bardzo dobrej pracy komparatystycznej. Autorka wykazała się znakomitą znajomością nie tylko polskiego prawa pracy, ale również prawa włoskiego. Z dokonanego porównania obydwu systemów prawnych wyprowadziła trafne wnioski i sformułowała interesujące propozycje pod adresem polskiego ustawodawcy, co jest godne uwagi zwłaszcza ze względu na trwające prace nad nową kodyfikacją prawa pracy - ocenia promotor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie