KONKURS | "Pamiętajmy o Bohaterach!" czyli historia zapisana w lasach. Poznaj ponad 50 Miejsc Pamięci Narodowej i odwiedź je w listopadzie.

OPRAC.: JS, Andrzej Gębarowski
mat. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi
Na co dzień lasy kojarzą nam się przede wszystkim jako miejsca relaksu i bliskich spotkań z przyrodą. Jak co roku jesienią, wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Łodzi, chcemy zachęcić naszych czytelników, aby spojrzeli na nie z nieco innej, historycznej perspektywy.

Rozpoczynamy drugą edycję konkursu "Pamiętajmy o Bohaterach!". W ubiegłym roku akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. W galerii prezentujemy nadesłane przez uczestników poprzedniej edycji konkursu zdjęcia z kilkudziesięciu odwiedzonych Miejsc Pamięci Narodowej. W tym roku również zachęcamy do udziału w akcji rodziców z dziećmi, nauczycieli wraz z uczniami, harcerzy, a także wszystkie osoby dorosłe, które pragną uczcić pamięć naszych bohaterów.

Zielone ostępy centralnej Polski pełne są bowiem miejsc upamiętniających tragiczne wydarzenia powstańcze, bitwy z okresu I i II wojny światowej, bohaterstwo żołnierzy
jak i ludności cywilnej walczącej w obronie Ojczyzny. Czasami będą to nagrobne płyty zbiorowych mogił, innym razem ukryte wśród drzew kapliczki i krzyże. Odnajdźmy te miejsca, poczytajmy o ich historii, będąc na miejscu wsłuchajmy się o czym szumią drzewa - niemi świadkowie wielu ludzkich tragedii rozgrywających się na tle ważnych wydarzeń historycznych.

Przechodniu Rodaku, pochyl głowę i powiedz Polsce, że my tu jesteśmy

Zadanie konkursowe

Aby wziąć udział w konkursie, należy odwiedzić jedno z Miejsc Pamięci Narodowej znajdujących się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi (lista miejsc na końcu artykułu) i tym samym uczcić pamięć poległych bohaterów.

Zróbmy zdjęcie prezentujące uczestników w odwiedzonym Miejscu Pamięci Narodowej i wraz z krótką odpowiedzią na pytanie konkursowe: „Dlaczego warto pamiętać o bohaterach?” (wystarczą 2-3 zdania), prześlijmy je poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się poniżej.

____________________

KLIKNIJ
zgłoś
udział w konkursie

____________________

Posłuchajmy apelu leśników i nie zapalajmy zniczy w lesie - często stanowią zagrożenie dla zwierząt i szybko zamieniają się w śmieci. Z tych samych powodów zrezygnujmy
z wiązanek ze sztucznych kwiatów. Jeśli bardzo chcemy udekorować miejsce pamięci, możemy przygotować ozdobę z kwiatów ciętych oraz ekologicznych materiałów: kasztanów, żołędzi, kolorowych liści i suchych traw.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Uczestnikami naszego konkursu mogą zostać:

  • Za zgodą przedstawicieli ustawowych Uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, znajdujących się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, wraz z opiekunem szkolnym lub instruktorem harcerskim, który ukończył 18 rok życia, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, zapoznał się z niniejszym Regulaminem i zaakceptował jego treść, zapoznał się polityką prywatności dostępną pod linkiem www.prywatnosc.polskapress.pl
  • Za zgodą przedstawicieli ustawowych Dzieci do 18 roku życia wraz rodzicami lub opiekunami prawnymi zamieszkującymi na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, którzy ukończyli 18 rok życia, posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść
  • Osoby pełnoletnie, zamieszkujące na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść.

Ważne terminy

Na zgłoszenia konkursowe czekamy od 29.10.2021 r. od godz. 00.00 do dnia 30.11.2021 roku, do godziny 23.59.

Obszar działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi

Nagrody

Autorzy trzech najciekawszych odpowiedzi na pytanie konkursowe otrzymają nagrody
w postaci aparatów fotograficznych.Chcemy w ten sposób zachęcić Państwa do bliskich spotkań z naturą, obserwacji natury i uwieczniania jej piękna na zdjęciach!
– będą to zestawy książek o tematyce przyrodniczej.

Las szumem drzew historię przypomina...

Lista Miejsc Pamięci Narodowej biorących udział w konkursie, do których odwiedzenia i poznania historii zachęcają organizatorzy

Nadleśnictwo Bełchatów

Nadleśnictwo Brzeziny

Nadleśnictwo Gostynin

Nadleśnictwo Grotniki

Nadleśnictwo Kolumna

Nadleśnictwo Kutno

Nadleśnictwo Łąck

Nadleśnictwo Opoczno

Nadleśnictwo Piotrków Trybunalski

Nadleśnictwo Płock

Nadleśnictwo Poddębice

Nadleśnictwo Przedbórz

Nadleśnictwo Radomsko

Nadleśnictwo Radziwiłłów

Nadleśnictwo Skierniewice

Nadleśnictwo Smardzewice

Nadleśnictwo Spała

Nadleśnictwo Wieluń

Nadleśnictwo Złoczew

Regulamin konkursu
Kontakt w sprawie konkursu: Michał Oleski, tel. 698 635 621 (w godz. 10.00 - 16.00), mail: [email protected]