Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konserwator zabytków przeciwny sprzedaży banku PKO przy al. Kościuszki

Wiesław Pierzchała
Bank PKO BP przy al. Kościuszki 15 jest unikatowy w skali kraju i Europy
Bank PKO BP przy al. Kościuszki 15 jest unikatowy w skali kraju i Europy Grzegorz Gałasiński
Z niecodzienną inicjatywą wystąpił Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi. Zwrócił się on z pisemnym apelem do szefów centrali banku PKO BP w Warszawie, aby nie sprzedawali zabytkowej siedziby I oddziału tego banku u zbiegu al. Kościuszki i ul. 6 Sierpnia w Łodzi.

- Jest to jeden z najpiękniejszych budynków bankowych nie tylko w Polsce, lecz także w Europie - podkreśla Wojciech Szygendowski. - Zabytek ten posiada znakomite wnętrza. Sala operacyjna z efektownymi dekoracjami ma typowo bankowy charakter i nie wyobrażam sobie, aby miała inne przeznaczenie, co mogłoby nastąpić po sprzedaży budynku. Do tego dochodzi gabinet dyrekcji i sala posiedzeń zarządu z bogatym wyposażeniem. Każda inna adaptacja tych pomieszczeń byłaby niewskazana. Stąd mój apel.

Jak nas poinformowała Aneta Styrnik-Chaber z centrali PKO BP w Warszawie, pismo z Łodzi jeszcze nie dotarło na biurko prezesa PKO BP, dlatego na razie nie będzie komentować tej sprawy.

ZOBACZ TEŻ: Gmach banku PKO BP przy Kościuszki w Łodzi jest na sprzedaż [ZDJĘCIA]

Obiekt przy alei Kościuszki 15 zbudowano w latach 1911-1913 dla potrzeb Banku Handlowego, który do tej pory zajmował pałacyk Karola Gebhardta z połowy XIX wieku przy ulicy Pomorskiej 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki