MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola poselska w PLL LOT. Konferencja polityków Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o prawa pracownicze i akcję „LOT do domu”

Aleksandra Kiełczykowska
Kontrola poselska w PLL LOT. Konferencja polityków Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o prawa pracownicze i akcję „LOT do domu”
Kontrola poselska w PLL LOT. Konferencja polityków Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o prawa pracownicze i akcję „LOT do domu” fot krzysztof łokaj / ppg
W związku z nieprawidłowościami towarzyszącymi akcji „LOT do domu”, posłowie Koalicji Obywatelskiej odbyli kontrolę poselską w siedzibie PLL LOT. Wczoraj natomiast przeprowadzili kontrolę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Już wczoraj podczas konferencji po przeprowadzeniu kontroli poselskiej w KPRM posłowie zapowiadali, że następnego dnia udadzą się do siedziby PLL LOT. Kontrola związana jest z akcja „LOT” do domu, kiedy to na początku pandemii rząd organizował loty czarterowe dla wszystkich polskich obywateli, którzy chcą dotrzeć do Polski.

W czwartkowej konferencji wzięli udział posłowie KO – Dariusz Joński, Michał Szczerba, Paweł Poncyliusz, Maciej Lasek oraz przedstawiciele związków zawodowych.

- Nie ma demokracji bez niezależnych mediów. Chcemy to podkreślić wyjątkowo Ilnie dzisiaj podczas kolejnej kontroli poselskiej. Przez ostatnie lata, to dzięki niezależnym od rządu mediom, społeczeństwo mogło usłyszeń o naszych kontrolach i wynikach – rozpoczął konferencję poseł KO Dariusz Joński.

Joński przekazał, ze są dwa tematy, które interesują parlamentarzystów podczas kontroli w LOT-ie. - Jeden temat to jest słynny program „LOT do domu”, który przez NIK został oceniony bardzo krytycznie. Ponad 331 milionów złotych wydane bez weryfikacji faktur – tłumaczył Joński.

Polityk dodał, że drugą sprawą są prawa pracownicze w spółce.

- Na prośbę jednego ze związków zawodowych tutaj spotkaliśmy się już parę miesięcy temu, ostatnie spotkanie było tydzień temu. Chcieliśmy się spotkać z prezesem. Prezes, nie wiadomo czemu, unika parlamentarzystów, unika też części personelu – mówił. – Unika dlatego, że z naszych informacji, które otrzymaliśmy, prowadził zwolnienia, zwolnienia również grupowe – przekazał.

Zaznaczył, że proporcje w zatrudnianiu pracowników w tej państwowej spółce idą coraz bardziej w kierunku przewagi umów śmieciowych.

Co więcej dodał, że i tym razem prezes spółki nie spotkał się z posłami, a jako powód podano jego jutrzejszy wyjazd na wakacje.

- Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie. Będziemy stali murem za LOT-em i będziemy stali murem za każdym pracownikiem, bo to jest wartość, której czasami się nie da odbudować. Będziemy konsekwentnie przychodzić tuta, aż w końcu prezes znajdzie czas dla parlamentarzystów – zakończył Joński.

Poseł Michał Szczerba potwierdził słowa Jońskiego, że więcej posłów będzie domagać się odpowiedzi od prezesa LOT.

- Sprawa najważniejsza to są pracownicy. 3 miliardy z Polskiego Funduszu Rozwoju w czasie pandemii. 331 milionów za program, za który de facto zapłacili sami pasażerowie poprzez zakup biletów. I kolejne wypychanie, kolejnych grup pracowniczych na umowy śmieciowe – mówił Szczerba.

Poseł zapisy Polskiego Ładu określił frazesami, ponieważ w państwowej spółce umowy śmieciowe są coraz częstsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kontrola poselska w PLL LOT. Konferencja polityków Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o prawa pracownicze i akcję „LOT do domu” - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki