Kontrowersje przed finałem WOŚP. Michał Rachoń z TV Republika wyrzucony z konferencji [VIDEO]

Zuzanna Wierus
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak dał się ponieść emocjom Bartek Syta/Polskapresse
Zróbcie coś dla innych, a wtedy macie możliwość mówienia o tym, co może zrobić inna osoba - mówił Jerzy Owsiak podczas czwartkowej konferencji prasowej WOŚP.

Mimo że kolejny wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy rusza dopiero w niedzielę, zbiórka pieniędzy trwa już od kilku dni. W tym roku wolontariusze Orkiestry będą zbierać pieniądze dla dziecięcych oddziałów onkologicznych, choć nie tylko. Nowy sprzęt trafi także na oddziały kardiochirurgiczne, pulmonologiczne i reumatologiczne. - Możemy wygrać z chorobą - mówił podczas środowej konferencji prasowej Jurek Owsiak, szef WOŚP. - Postęp w medycynie jest ogromny, mamy coraz lepsze urządzenia diagnostyczne - przekonywał.

Źródło: TVN24/x-news

Po raz trzeci Orkiestra zagra także dla seniorów. Akcja wzięła pod swoje skrzydła także najstarszych, ponieważ geriatria jest jednym z najbardziej zaniedbywanych sektorów w polskiej opiece zdrowotnej. - Nasze standardy w leczeniu geriatrycznym były dziewiętnastowieczne - opowiadał Owsiak. - Udało nam się to zmienić, zbudować nowe standardy leczenia seniorów - przekonywał z dumą organizator Orkiestry.

W najbliższą niedzielę pieniądze będzie zbierać aż 120 tys. wolontariuszy. Bezpośredniej zbiórce jak co roku będą towarzyszyć aukcje oraz liczne koncerty organizowane w największych miastach w Polsce. Choć nie tylko - w tym roku do akcji Owsiaka włączą się także sztaby zagraniczne - podobne zbiórki będą organizowane między innymi w Londynie, Chicago i Nowym Jorku.

Kolejny, 23. już finał WOŚP jest także okazją do przywołania zarzutów, które stawia Owsiakowi część mediów. Ten temat pojawił się również na konferencji. Gdy po wstępnym omówieniu osiągnięć poprzednich finałów i przedstawieniu planów na najbliższy przyszedł czas na dziennikarzy, Owsiak został zasypany gradem pytań.

Od lat pojawiają się wobec niego głosy krytyczne. W mediach często słyszy się zarzuty, że szef WOŚP defrauduje zebrane podczas finałów pieniądze. Owsiak stanowczo odparł te zarzuty. - Przez 23 lata pochyliliśmy się nad zakupem złego sprzętu, nad tym, żeby źle wydać pieniądze. Mało tego, żeby dopuścić do defraudacji tych pieniędzy - mówił w ironiczny sposób Owsiak. - Jak długo będziemy słuchać tych bzdur, jak długo będziemy w sobie pielęgnowali takiego focha i nienawiść, tak długo Orkiestra będzie chciała grać. Spowodowaliśmy, że cała Polska nam pomaga - przekonywał podczas konferencji. Dodał także, że nikt nie ma prawa obrażać tych, którzy grają razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Przy okazji konferencji szef WOŚP ubolewał także nad przegraną w procesie z blogerem, który pisząc o nim, nie przebierał w słowach. Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał, że zamieszczone w internecie wypowiedzi nie zniesławiają ani nie znieważają Owsiaka i jego Orkiestry. - Polskie prawo nie daje sobie rady z kwestią wolności słowa - przekonywał Owsiak podczas konferencji.

Nie skończyło się jednak na ostrej wymianie zdań. Z konferencji został wyrzucony reporter Telewizji Republika Michał Rachoń. - Dlaczego Mrówka Cała nie wykonała wyroku sądu i nie udostępniła dokumentacji? - wypytywał reporter, odnosząc się do sądowego wyroku w procesie Owsiaka z blogerem Markiem Wielguckim. - Proszę tego pana stąd wziąć - zaordynował ochronie Owsiak. - Nikt nie ma prawa obrażać tych, którzy z nami grają, żądam, aby hejterzy nam nie przeszkadzali - dodał.

Podczas konferencji doszło także do innego, dość niezwykłego zdarzenia. Ochroniarze Owsiaka nie wpuścili na salę... policji, którą wezwał wyprowadzony z sali dziennikarz. Policjantom udało się wejść do środka dopiero po kilkunastu minutach. Osoby ze sztabu Owsiaka wyjaśniały, że jest to impreza zamknięta. Organizator natomiast odmówił wskazania policjantom ochroniarzy, którzy zgodnie z poleceniem szefa WOŚP wyprosili dziennikarza z konferencji.

Także rzecznik konferencji Krzysztof Dobies nie chciał komentować całej sytuacji.

Wideo

Materiał oryginalny: Kontrowersje przed finałem WOŚP. Michał Rachoń z TV Republika wyrzucony z konferencji [VIDEO] - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wiersz Piotra Kolca.

"Zmęczony jest pracą nasz dobrodziej Jurek
Chce na zasłużoną przejść emeryturę
Chce wnuki piastować, zwiedzać ciepłe kraje
Myślenie o WOŚPie komfortu nie daje

Do tego się martwi, że ludzie się odwrócą
Że wolontariusze z pustą puszką wrócą
I że poskąpimy złotówek Orkiestrze
Bo już zaufania skurczyła się przestrzeń

A do tego podejrzenia rzucają sukinsyny
Że w kieszenie idzie kasa, nie dla medycyny
Zawiść okrutna w nich rośnie z każda chwilą
Woleliby miast dzieciom, dać w dupę pedofilom

I ma rację! Bo to straszne, gdy wysiłku tyle
A i tak umiera nagle niewinny motylek
Choć jest sprzęt, i ludzie, i można ratować
To zły system się po ludzku nie umie zachować…

Znowu plują księża na Jurka Owsiaka
To coroczna przypadłość czarnego glejaka
Boli - ponad dziewięćdziesiąt procent od Orkiestry
Na cele się przeznacza, są czyste rejestry

Caritas tyle samo przeznacza lecz na siebie
Niecałe pięć procentów na tych, co są w potrzebie
Orkiestra konkurencją dla świętoszkowej mafii
Dlatego ma złą prasę na polskiej parafii… "

G
Gość

Owsiak zatrudnia "ochroniarzy" osiłków o wyglądzie gangsterów z serialu "Gomorra", gotowych wykonać bez szemrania każdy rozkaz szefa.
O tajemniczych spółkach i dziwnych niezaksięgowanych interesach Owsiaka w których znikają
pieniądze wiemy coraz więcej, a sam Owsiak unika odpowiedzi na niewygodne pytania.
Mając nad głową parasol ochronny największej mafii PO-PSL, "szef" Owsiak czuje się całkowicie bezkarny.

G
Gość

Szum medialny wokół Owsiaka tylko mu pomoże. Znów zrobiło się głośno o Orkiestrze. To się nazywa przemyślany PR i o to właśnie chodzi. Przynajmniej widać z której strony zieje nienawiścią, zawiścią i frustracją. To są objawy bezsilności.
Przekonanych do kwestowania nie obchodzą tanie sensacje, bo liczy się idea.
Psy szczekają - karawana jedzie dalej...

D
Dariusz Zając

Tchórzu nawet nie masz odwagi się podpisać.

D
Dariusz Zając

powinni wieszać. Skurwiel i zdrajca mikke powinien iść na pierwszy ogień.

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Kontrowersje przed finałem WOŚP. Michał Rachoń z TV Republika wyrzucony z konferencji [VIDEO]

s
spokojny

Owsiak i jego ludzie są potrzebni, bo problemów nie brakuje ale chciałbym żeby kiedyś nie musieli już zbierać na polską służbę zdrowia. Nie wiem czy na ulicach Szwecji, Austrii czy Szwajcarii takie zbiórki są robione. Pewnie nie a na pewno tam szpitale są dobrze wyposażone, bo Matki-Polki jeżdżą do Niemiec żeby tam rodzić.

C
Cenzor

Czy widział ktoś konferencję Władimira Putina, podczas której dziennikarz po zadaniu niewygodnego pytania zostaje wyprowadzony przez ochroniarzy z sali? A konferencję Łukaszenki? A może Urbana z czasów stanu wojennego? To, czego dopuścił się Jerzy Owsiak, nie sposób nie nazwać zwykłym bandytyzmem.

„Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć” - pisał George Orwell. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej redaktor Michał Rachoń z Telewizji Republika zadał Jerzemu Owsiakowi pytanie dotyczące działalności jednej ze spółek współpracujących z WOŚP. „Dlaczego Mrówka Cała nie wykonała wyroku sądu i nie udostępniła dokumentacji?” - spytał.

Po tym pytaniu ochroniarze Owsiaka na jego polecenie siłą usunęli dziennikarza z konferencji. To nie zdarzyło się w historii polskiej demokracji jeszcze nigdy. Nie potrafię wymienić też ani jednego przykładu, by gdzieś w świecie przedstawiciel jakiejś cywilizowanej instytucji zachował się w podobny sposób. Bo to nie tylko bandytyzm, ale i skrajna głupota. Demonstracja: boję się prawdy o swoich interesach.

To, co zrobił w czasie dzisiejszej konferencji Owsiak, podpada pod konkretny paragraf. Art. 43 ustawy prawo prasowe stwierdza, że ten „kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do opublikowania lub zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do podjęcia lub zaniechania interwencji prasowej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

W przypadku Owsiaka szczególnie drastyczne złamanie prawa do wolności słowa powinno doprowadzić do skazania go na karę bezwzględnego więzienia. O wyrokach w zawieszeniu można myśleć w przypadku wykonawców jego bandyckiego polecenia, ale na pewno nie w przypadku cynicznego prowodyra.

Marek Piekarczyk z zespołu TSA, który w latach 80. razem z Owsiakiem zapowiadał koncerty na festiwalu w Jarocinie zapamiętał jego działalność następująco: „W mieście, które stało się enklawą buntu młodego pokolenia przeciw komunie i miejscem prawdziwego rockandrollowego protestu, on wygadywał bzdury i rozwadniał ten protest metodami wątpliwej jakości. Zrobił kpinę z protestu, z kontrkultury. Strasznie mi się wtedy naraził. Czemu nie organizował swoich akcji w Komitecie Centralnym PZPR albo pod Pałacem Kultury”.

Czemu? Bo był zawsze po drugiej stronie. Niedawno w wywiadzie dla Wirtualnej Polski Owsiak przekonywał, że jego ojciec, pułkownik Milicji Obywatelskiej, nie robił nic złego. A wykłady w Ośrodku Szkoleniowym ZOMO, które to ZOMO katowało na śmierć protestujących przeciwko władzy? Drobiazg?

Dzieci nie są winne grzechów rodziców, o ile nie kontynuują ich dzieła. Wielu wspaniałych opozycjonistów miało komunistycznych rodziców. Tym większa im chwała, że potrafili znaleźć drogę do dobra i prawdy.

Owsiak zawsze był po stronie reżimu. W państwie totalitarnym pracował w reżimowym radiu, które wspierało zomowców. Natomiast w czasie dzisiejszej konferencji prasowej zachował się jak bandzior wyszkolony w Ośrodku Szkoleniowym ZOMO.

G
Gość

ale wy trzymacie ze zlodziejem Jurkiem, to rzeczy po imieniu nie nazwiecie. Banda smierdzacych tchorzy...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3