MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Policja i sanepid sprawdzą, czy nosimy maseczki w sklepach i komunikacji miejskiej. Posypią się mandaty

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Policjanci i inspektorzy sanitarni będą kontrolować sklepy i sprawdzać, czy klienci noszą maseczki ochronne. Zapowiedział to Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Kontrole mają się odbywać już w tym tygodniu.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Policjanci i inspektorzy sanitarni będą kontrolować sklepy i sprawdzać, czy klienci noszą maseczki ochronne. Zapowiedział to Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Kontrole mają się odbywać już w tym tygodniu.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Konrad KozłOwski/Polskapress
Policjanci i inspektorzy sanitarni będą kontrolować sklepy i sprawdzać, czy klienci noszą maseczki ochronne. Zapowiedział to Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Kontrole mają się odbywać już w tym tygodniu.

Łukasz Szumowski poinformował o tym na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

- Należy zasłaniać nos i usta. Nie ma wymówek - zaznaczył minister i dodał, że osoby czujące dyskomfort zamiast maseczek mogą nosić przyłbice.

Przedstawiciele sklepów podkreślają, że przekonują klientów do postępowania zgodnie z przepisami.

- O potrzebie zakrywania ust i nosa na terenie naszych placówek informujemy kupujących za pomocą plakatów przy wejściach do placówek i ogłoszeń w systemie komunikacji głosowej - mówi Danuta Pawłowska, dyrektor działu BHP w Biedronce. - W ostatnim czasie obserwujemy społeczną zmianę postaw wobec obowiązujących zaleceń, dlatego zachęcamy wszystkich kupujących, aby w trosce o wspólne zdrowie i dobro społeczne, nosili maseczki na terenie sklepów. W tym szczególnym czasie bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników jest dla nas najważniejsze.

Pracownicy Biedronki są regularnie informowani o konieczności korzystania ze środków ochronnych w czasie bezpośredniego kontaktu z klientem, do dyspozycji pracowników i kupujących są żele antybakteryjne lub rękawiczki jednorazowe, a kasy zostały wyposażone w osłony z pleksi. Przed kasami funkcjonują strefy bezpiecznego odstępu między kupującymi.

Pracownicy sklepów mogą jedynie prosić klientów, by nosili klientów, nie mogą ich za to ukarać. Zdarza się natomiast, że wzywają policję, robią też tak ci klienci, którzy przestrzegają przepisów.

Jak zaznacza kom. Marcin Fiedukowicz, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, każde zgłoszenie jest rozpatrywane indywidualnie.

- Brak maseczki w sklepie jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości do 500 zł - mówi kom. Fiedukowicz. - To jednak nie wszystko, w przypadku poważnych naruszeń przepisów policjant ma możliwość skierowania notatki do sanepidu. Wówczas na taką osobę może zostać nałożona kara administracyjna w wysokości np. 5 czy nawet 10 tys. zł. Będziemy stanowczo reagować na brak maseczek.

Kom. Fiedukowicz podkreśla, że osoby łamiące przepisy musza się liczyć z konsekwencjami. Nie dotyczy to tylko klientów sklepów, ale także pasażerów komunikacji miejskiej. We wtorek w Łodzi odbędzie się wspólna akcja policji oraz MPK. Chodzi o kontrole i sprawdzenie, czy pasażerowie noszą maseczki. To pierwsza akcja, ale kontrole mają być organizowane cyklicznie.

Minister zdrowia nie wyklucza także zmian w organizacji wesel. Miałyby być rejestrowane, tak by można sprawdzić czy nie została przekroczona dopuszczalna liczba gości weselnych, która obecnie wynosi 150 osób. Ułatwiłoby to kontrolowanie, czy przepisy są przestrzegane. Konkrety jednak nie padły, nie zostało podane, gdzie takie wesele miałoby być rejestrowane.

Nowe zachorowania w regionie

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek poinformowało o 575 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Dwadzieścia z nich dotyczy województwa łódzkiego. Pozytywne wyniki testów stwierdzono u: dwojga dzieci, nastoletniej dziewczynki, czterech młodych kobiet, sześciu kobiet w średnim wieku, młodego mężczyzny, pięciu mężczyzn w średnim wieku oraz jednego starszego mężczyzny. Są to osoby w wieku od 3 do 88 lat.

W sumie w naszym województwie do tej pory zachorowało 4.055 osób, z których 3.215 wyzdrowiało. Zmarło 207 osób, a zakażonych jest obecnie 633. W szpitalach przebywają 33 osoby, u których lekarze podejrzewają koronawirusa. Kwarantanną jest objętych 2.708 osób a kolejnych 702 nadzorem epidemiologicznym. W ciągu ostatniej doby laboratoria w województwie łódzkim wykonały 614 testów na koronawirusa.

Najwięcej osób choruje obecnie w powiatach wieruszowskim i wieluńskim. W wieruszowskim z koronawirusem walczy 101 osób, a w wieluńskim aż 118. W Łodzi chorują natomiast 94 osoby, a w powiecie opoczyńskim 55.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki