Ks. Stasiak z Aleksandrowa chce wytoczyć proces...

  Ks. Stasiak z Aleksandrowa chce wytoczyć proces arcybiskupowi [FILM]

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Suspendowany ks. Jacek Stasiak, mimo zakazu, odprawił w niedzielę mszę św.
  1/2
  przejdź do galerii

  Suspendowany ks. Jacek Stasiak, mimo zakazu, odprawił w niedzielę mszę św. ©Jarosław Kosmatka

  Suspendowany ksiądz Jacek Stasiak z Aleksandrowa Łódzkiego, mimo zakazu, odprawił niedzielną mszę w kościele św. Stanisława Kostki. Podczas niej oskarżył abp. Marka Jędraszewskiego o łamanie prawa i zapowiedział wytoczenie mu procesu o odszkodowanie.
  Nałożona tydzień temu suspensa oznacza, że ks. Stasiak nie może odprawiać mszy, spowiadać ani głosić kazań. W niedzielę kapłan złamał zakaz. W czasie ogłoszeń parafialnych duchowny nawiązał do kary suspensy. Podkreślił, że odesłał biskupowi pismo z nałożoną karą, którą nazwał "fikcją prawną". Zarzucił też biskupowi łamanie prawa i chęć bezprawnego przejęcia kościoła.

  - Moi adwokaci występują na drogę sądową o złamanie przepisów prawa i postępowanie odszkodowawcze za wyrządzone krzywdy - mówił ks. Stasiak.

  Podważał też wiarygodność arcybiskupa łódzkiego, przywołując skandal z arcybiskupem Juliuszem Paetzem. - Właśnie wtedy biskup Jędraszewski wydawał oświadczenia, które broniły metropolitę. Komentarz możecie sobie dopisać sami.

  Ks. Stasiak mówił też "o poczuciu bezkarności grupy, która czuje się zbyt pewnie w naszym Kościele, a o którą - także i przed którą - przestrzegał nas papież Franciszek. Ks. Stasiak zapowiedział, że msze w kościele św. Stanisława Kostki "były, są i będą". Wierni nagrodzili go brawami. Podczas mszy kościół był pełen, choć wierni o suspensie wiedzieli. Wielu przystąpiło do komunii.

  Przed uczestniczeniem w liturgii sprawowanej przez suspendowanego księdza przestrzega wiernych o. Paweł Gużyński, przeor łódzkich dominikanów. - Wiedząc o takiej karze nałożonej przez biskupa na któregoś z księży, wierni nie powinni korzystać z jego posługi duszpasterskiej. Jeśli ktoś posiada wiedzę dotyczącą suspensy i z premedytacją uczestniczy np. w mszy św. celebrowanej przez ukaranego księdza popełnia grzech ciężki - mówi o. Gużyński.

  Od łódzkiej kurii nie udało nam się uzyskać komentarza.  Konflikt między ks. Stasiakiem a abp. Jędraszewskim trwa od czerwca. Ks. Stasiak jest znanym w Aleksandrowie duchownym i biznesmenem. Odrestaurował poewangelicki kościół św. Stanisława Kostki. Prowadzi Fundację Dialogu Religii i Kultur, dwie szkoły i dwie przychodnie. Jest współwłaścicielem łódzkiej księgarni Światowid.

  Arcybiskupowi nie spodobały się biznesy, które prowadzi duchowny. Nakazał mu zaprzestanie odprawiania mszy, zamknięcie działalności gospodarczej i przeniesienie do łódzkiej parafii. Ponieważ ks. Stasiak nadal odprawiał msze, w ubiegłą niedzielę biskup nałożył suspensę. Kuria podkreśla, że nie chodzi o budynek kościoła, ale dobro duchowe ks. Stasiaka.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (64)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czas na zmiany pastuchowie - kowboje w Kuriach

  Matka Polka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

  Purpuraci czuja sie bezkarnie i pomiataja dobrymi pasterzami i ich zniewazaja nie muwiac juz o wiernych ktorzy dla nich to stada baranow by tylko kase im dawali !
  Czas od zydzic kurie i Episkopat...rozwiń całość

  Purpuraci czuja sie bezkarnie i pomiataja dobrymi pasterzami i ich zniewazaja nie muwiac juz o wiernych ktorzy dla nich to stada baranow by tylko kase im dawali !
  Czas od zydzic kurie i Episkopat usunac tych co nie sa polskiej narodowosci?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie do końca...

  Kryt. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 15

  Szczerze mam co do tej sprawy mieszane uczucia, ponieważ wiem że ten ksiądz jest charyzmatyczny i jest dobrym kaznodzieją co widać po frekwencji w Kościele, chce dobrze dla ludzi i temu nie...rozwiń całość

  Szczerze mam co do tej sprawy mieszane uczucia, ponieważ wiem że ten ksiądz jest charyzmatyczny i jest dobrym kaznodzieją co widać po frekwencji w Kościele, chce dobrze dla ludzi i temu nie zaprzeczę, ale jednak to, że nie do końca zajmuje się np. Biznesem, jest troche taki sam sobie panem zmienia jego obraz...nie twierdzę, że biskup ma zawsze racje, że zawsze jest nieomylny, lecz wiem jedno każda dobra duża firma, korporacja, czy organizacja ma to do siebie, że wymaga posłuszeństwa, bo jeżeli pracownik zacznie sam rządzi sobie w firmie wbrew szefowi to taka firma długo nie przetrwa...owszem święci mieli trudnosci zgadzam się z przedmówcą, ale nie znam świętego, który nie byłby posłuszny np.papieżowi jakiby on nie był....są pewne zasady, których się przestrzega i każde naciąganie w lewo czy w prawo powoduje tylko zmniejszenie jasności reguł...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  spostrzeżenie

  minores87 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 13

  najwięksi święci też byli nie rozumiani i popadali w kary kościelne. Swym posłuszeństwem pokazywali że prawda wyjdzie na jaw a poczynania ks. Stasiaka nawet żeby były najsłuszniejsze już nic nie...rozwiń całość

  najwięksi święci też byli nie rozumiani i popadali w kary kościelne. Swym posłuszeństwem pokazywali że prawda wyjdzie na jaw a poczynania ks. Stasiaka nawet żeby były najsłuszniejsze już nic nie wartają. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani Redaktor

  Była (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

  Gdzie są ranne komentarze? Pewnie były nie wygodne i się je usunęło.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No niestety

  Fela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 16

  Ta organizacja ma w zapisach posłuszeństwo. Jeśli biskup nałożył suspense to trzeb ajechac do prymasa lub papieza by ją cofnął. A tak niesmak sie rozlewa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIELEGALNA TACA !

  FISKUS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 14

  Skoro ksiądz jest pozbawiony uprawnień do czynności kapłańskich, to nie może zbierać ofiar, ani przyjmować intencji na msze święte - jego działalność jest poza konkordatem. Czy więc...rozwiń całość

  Skoro ksiądz jest pozbawiony uprawnień do czynności kapłańskich, to nie może zbierać ofiar, ani przyjmować intencji na msze święte - jego działalność jest poza konkordatem. Czy więc przeprowadzanych zbiórek "czcigodna" Fundacja płaci podatki?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ALBO KOŚĆIÓŁ ALBO WIARA

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 12

  a ŻADEN INTERES CZYSTY NIE JEST. A CZERWONYM LIBERAŁOM ZALEŻY NA ANARCHI I HAOSIE TAK SAMO W PAŃSTWIE JAK i w KOŚĆIELE= SŁABE PAŃSTWO.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram

  były katolik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 23

  W diecezji bb też święte PIJACKIE łby rządzą i nawet nie raczą odpowiadać na pisma.
  GROSZA JUŻ NA WAS NIE DAM z kolei dam na cel który ma sens
  Pozdrawiam księdza i życzę odwagi


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  były katolik

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Człowieku - opamiętaj się.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oj, Stasiaku, nieboraku!

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 20

  Oślęcym uporem zaprzepaściłeś wszystko, co mogło stać się prawdziwym, obiektywnym dorobkiem Twojego życia.
  Biada tym przez których przychodzą zgorszenia.
  O co walczysz, o jakiś domek z...rozwiń całość

  Oślęcym uporem zaprzepaściłeś wszystko, co mogło stać się prawdziwym, obiektywnym dorobkiem Twojego życia.
  Biada tym przez których przychodzą zgorszenia.
  O co walczysz, o jakiś domek z krzyżykiem, żeby być proboszczem, może biskupem - za jaką cenę?
  Arcybiskup Władysław był dla Ciebie zły, Marek jeszcze gorszy - to kto Ci w końcu dopasuje? A może skończ z udawaniem i przenieś się na Wólczańską do kolegi Romana, który też z żadnym proboszczem, ani biskupem nie był w stanie konstruktywnie działać - będzie wszystko jasne.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pierwsze posłuszeństwo, potem nabożeństwo.

  teofil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 17

  Warto posłuchać o karze suspensy:

  http://www.youtube.com/watch?v=6yTLoCDvvtI
  http://www.youtube.com/watch?v=bgUB-DISd7U

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo