Ksawerów będzie miastem? Pierwsza próba nieudana

  Ksawerów będzie miastem? Pierwsza próba nieudana

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Falstart z przekształceniem Ksawerowa w miasto

  Falstart z przekształceniem Ksawerowa w miasto ©Krzysztof Szymczak

  Władze Ksawerowa pod Łodzią wpadły na pomysł, aby przekształcić wieś w miasto. Chciały przekonać do tej idei mieszkańców, ale nie zdążyły. Na ulicach pojawiły się ulotki, których anonimowi autorzy straszyli, że otrzymanie praw miejskich pociągnie za sobą podniesienie opłat i podatków.
  Falstart z przekształceniem Ksawerowa w miasto

  Falstart z przekształceniem Ksawerowa w miasto ©Krzysztof Szymczak

  Stąd niechętne reakcje mieszkańców, po których władze wycofały się i postanowiły odłożyć pomysł na półkę. Sprawa ta zapewne wróci, bowiem - jak podkreślają wójt i jego zastępca - zmiana statusu wiejskiego na miejski nie oznacza automatycznego podniesienia podatków, bo o wysokości stawek decyduje rada gminy lub miasta. I z takim przekazem chcą dotrzeć do mieszkańców. Wszystko wskazuje na to, że władze wypuściły balon próbny, aby zbadać nastroje.

  - Nasza rada gminy upoważniła wójta, aby w tej sprawie zrobił rozeznanie wśród mieszkańców - wyjaśnia zastępca wójta Ireneusz Krześnicki. - Jednak sygnały od mieszkańców były nieprzychylne, dlatego pomysł został odłożony - uzupełnia wójt Adam Topolski.

  Na razie wszyscy nasi rozmówcy podkreślają, że trzeba rozważyć wszystkie plusy i minusy ubiegania się o status miasta i że ostateczny głos będzie należał do mieszkańców - np. poprzez referendum.

  Ksawerów ma 6,9 tys. mieszkańców. Położony jest między Łodzią a Pabianicami, co oznacza, że gdyby otrzymał status miasta powstałoby klasyczne trójmiasto. Bardziej przypomina miejskie przedmieście niż wieś, a to ze względu na gęstą zabudowę i brak gruntów rolnych.

  - O tym, że Ksawerów nie jest wsią, świadczy to, że podatek rolny stanowi u nas tylko 0,8 proc. dochodów - podkreśla Ireneusz Krześnicki. - Ponadto Ksawerów spełnia wymogi miasta: posiada infrastrukturę, dom kultury, placówki oświatowe i liczbę mieszkańców powyżej 2 tys. (taki jest limit). Nasze roczne dochody wynoszą ponad 24 mln zł.

  W ostatnich latach Ksawerów bardzo się rozwinął, o czym świadczy więcej domów, więcej mieszkańców i tak znamienny fakt, że działa w nim aż 680 firm, które są kołem zamachowym rozwoju wsi.

  - Uczynienie Ksawerowa miastem nie jest złym pomysłem - mówi Henryk Dąbrowski od trzech lat tu mieszkający. - Ksawerów bardzo się rozwinął i na prawa miejskie z pewnością zasługuje. Podniosłoby to rangę i prestiż naszej miejscowości. Trzeba jednak zastanowić się czy taki krok sprzyjałby rozwojowi. Aby to nie oznaczało wyższych opłat dla firm i mieszkańców. Dlatego sprawę trzeba dogłębnie rozważyć.

  W woj. łódzkim od lat o przywrócenie praw miejskich bezskutecznie walczy Pławno (gm. Gidle), które prawa te utraciło w wyniku rosyjskich represji popowstaniu styczniowym. Obecnie w woj. łódzkim mamy 44 miasta, w których rządzi 33 burmistrzów i 11 prezydentów.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 25

  ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 23

  Ksawerów, który nie jest w stanie sfinansować z własnego budżetu utrzymania komunikacji miedzy Łodzią a Pabianicami i pasożytuje wymuszając zatrzymywanie się tam miejskich linii z sąsiednich miast...rozwiń całość

  Ksawerów, który nie jest w stanie sfinansować z własnego budżetu utrzymania komunikacji miedzy Łodzią a Pabianicami i pasożytuje wymuszając zatrzymywanie się tam miejskich linii z sąsiednich miast nagle zapragnął być miastem. Ja się pytam z czym do ludzi. Samo nadanie praw miejskich to za mało. Tam trzeba wypędzić wiochę z toku rozumowania władz. A do tego jeszcze bardzo daleko. Poza tym co to za miasto, gdzie 95% pracujących mieszkańców pracuje de facto w ościennych gminach, a wpływy z podatku od przedsiębiorstw są niemal zerowe.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  lolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

  Z bogactwem inwentarza...
  Na "janosikowe czyha wielu...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdumiony

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 44

  Czyżby Ksawerów był jedyną wsią w Polsce, której mieszkańcy nie chcą być miastem!?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  psl

  psl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 44

  te ulotki to sprawka poprzedniej pani wójt ,która okrada teraz tuszyn.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo