MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto dostanie dopłaty na ocieplenie budynków, panele albo biogazownię? Sprawdzamy, co z wypłatami pieniędzy

Agata Wodzień-Nowak
W ramach interwencji na poprawę efektywności energetycznej będą wspierane operacje, które dotyczą wyłącznie budynków gospodarstw rolnych.
W ramach interwencji na poprawę efektywności energetycznej będą wspierane operacje, które dotyczą wyłącznie budynków gospodarstw rolnych. pixabay.com/AKuptsova
Minęło ok. 11 tygodni od zakończenia naboru, który przewiduje m.in. dopłaty na ocieplenie budynków na wsi. W ramach naboru "Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw" rolnicy mogli wnioskować o wsparcie na instalację paneli fotowoltaicznych czy biogazowni. Ile ostatecznie wniosków otrzymała ARiMR i na jakim etapie jest praca nad złożonymi wnioskami?

Spis treści

Dopłaty na ocieplenie budynków, panele i nie tylko. Co z wypłatami?

- Obecnie wnioski są na etapie weryfikacji - podaje nam Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zapewnia: - Staramy się, aby przebiegała ona jak najsprawniej.

ARiMR przypomina przy tym, że zgodnie z regulaminem tej interwencji Agencja ma na rozpatrzenie wniosków nie więcej niż 5 miesięcy od daty zakończenia naboru. W przypadku gdyby to się nie udało, zostaje wyznaczony nowy termin, nie dłuższy niż miesiąc.

- Limit środków przeznaczony na tę pomoc pozwala na obsługę wszystkich złożonych wniosków – czyli pieniędzy wystarczy dla wszystkich, których wnioski zostaną pozytywnie ocenione.

ARiMR przekazuje, że termin pierwszych wypłat będzie znany po zakończeniu obsługi wniosków.

Czy agencja wkrótce uruchomi podobny nabór, w którym rolnicy będą mogli ubiegać się m.in. o dopłaty na panele fotowoltaiczne i docieplenie budynków? - Na razie nie jest znany termin kolejnego naboru wniosków na tę interwencję - informuje nas ARiMR.

Najwięcej chętnych na dopłatę do paneli i dociepleń

W naborze z PS WPR 2023-2027 przeprowadzonym między 25 stycznia a 23 lutego 2024 w ramach Interwencji I.10.2 „Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej” złożono 2 189 wniosków o przyznanie pomocy.

Największym zainteresowaniem cieszyły się panele, których szybko przybywa na polskich wsiach. Są montowane zarówno na dachach, jak i na terenach gospodarstwa, np. w ogrodzie.

Drugim pod względem popularności był obszar uwzględniający dopłaty na rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną budynków. Tu wsparciu będą podlegały w szczególności operacje polegające na:

 • dociepleniu ścian zewnętrznych, dachu lub stropu,
 • zakupie świetlików dachowych,
 • dociepleniu podłóg,
 • zakupie okien lub drzwi zewnętrznych, lub bram wjazdowych,
 • zakupie kotłów na biomasę z wyłączeniem kotłów do spalania słomy,
 • kupnie instalacji do odzyskiwania ciepła,
 • zakupie systemów energooszczędnego oświetlenia w technologii LED,
 • kupnie systemów monitoringu i zarządzania energią.

Zaledwie 9 wniosków złożyli rolnicy na najkosztowniejszą z inwestycji - biogazownię rolniczą.

Ile wniosków złożyli rolnicy w poszczególnych obszarach?

 • A - inwestycje dotyczące biogazowni rolniczej - złożono 9 wniosków
 • B - inwestycje dotyczące mikroinstalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego - złożono 1 613 wniosków,
 • C - inwestycje dotyczące rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną budynków gospodarstw rolnych – złożono 567 wniosków.

Podsumowując, rolnicy, którzy złożyli wnioski, muszą jeszcze poczekać na ich rozpatrzenie i wypłaty. Dobrą informacją jest to, że wszyscy mają szansę na dopłatę, o ile poprawnie przygotowali wnioski. Termin kolejnego naboru nie jest jeszcze znany.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto dostanie dopłaty na ocieplenie budynków, panele albo biogazownię? Sprawdzamy, co z wypłatami pieniędzy - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki