Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Którędy przebiegnie trasa S8

Marcin Darda
fot. archiwum
W przyszły czwartek łódzka Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska określi ostateczny wariant przebiegu trasy ekspresowej S8 między węzłem Walichnowy a autostradą A1 pod Łodzią. Na razie RDOŚ, zanim podejmie decyzję, jeszcze do jutra przyjmuje uwagi do raportu oddziaływania inwestycji na środowisko.

Spośród kilku zgłoszonych wariantów przebiegu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do zaopiniowania przekazała kombinację dwóch. Począwszy od Walichnowych trasa S8 od południa i wschodu minąć ma Złoczew, dalej pobiec na północ, by skręcić na wschód przed Sieradzem i minąć miasto od strony południowej, tak samo jak Zduńską Wolę i Łask oraz Pabianice. Natomiast z autostradą A1 ekspresówka połączy się w okolicach wsi Kalinko na północny wschód od Tuszyna. Czy RDOŚ w przyszłym tygodniu zatwierdzi właśnie ten wariant?

Radosław Stępień, odpowiedzialny za budowę autostrad wiceminister infrastruktury, niedawno powtarzał w Łodzi, że ów wariant został bardzo optymistycznie przyjęty przez Komisję Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy GDDKiA.

- Były brawa z sali, gratulacje od samorządowców, a to się naprawdę bardzo rzadko zdarza - mówił wiceminister.

Co dalej? Jak mówi Marcin Barański, szef gabinetu politycznego ministra Cezarego Grabarczyka, najpierw ma być zaprojektowany węzeł Walichnowy, potem węzeł Wrocław (nazwa tymczasowa, bo węzeł powstanie w okolicach Tuszyna - red.) i odcinek Sieradz - A1. Latem GDDKiA wystąpi do wojewody łódzkiego o wydanie tzw. zgody na realizację inwestycji drogowej. Ta procedura trwa około pięciu miesięcy, a zatem przetarg na wybór wykonawcy można będzie rozpisać w pierwszym kwartale 2011 r. Budowa drogi ma się zakończyć w 2013 , czyli o dwa lata wcześniej niż przewidywał Narodowy Plan Budowy Autostrad i Dróg Ekspresowych 2007-2013, przygotowany w gabinecie premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Tymczasem rozpoczynają się już prace przy budowie dolnośląskiego fragmentu drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Warszawy. Firma Skanska, pracująca na odcinku Oleśnica - Syców, zrobiła już pierwsze pomiary i teraz pracuje nad szczegółami projektu na papierze. - Jeszcze przed świętami chcemy ruszyć z pracami, do których nie trzeba pozwolenia na budowę - wyjaśnia Tomasz Dereń, szef kontraktu na tym odcinku. - W tym momencie załatwiamy wymagane pozwolenia - dodaje.
Współpraca: Jerzy Wójcik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki